MojAndroid

Proti dezinformáciám o vojne na Ukrajine zakročí ďalší gigant. Vyhľadávač DuckDuckGo, ktorý je zameraný na ochranu súkromia, bude weby spojené s konšpiráciami a ruskou propagandou zobrazovať nižšie vo výsledkoch vyhľadávania. Novinku priniesol portál Engadget.

DuckDuckGo prekvapuje

Informáciu na Twitteri zverejnil šéf a zakladateľ spoločnosti, pričom uviedol, že je znechutený z invázie a humanitárnej krízy, ktorú spôsobila. Aj keď rozhodnutie spraviť tento krok prichádza zo správnych dôvodov, je to pre spoločnosť netypický krok. V posledných rokoch si jej vyhľadávač obľúbili konšpirátori a krajne pravicové skupiny, pretože na rozdiel od iných gigantov neurobila nič na potlačenie šírenia dezinformácií o koronavíruse alebo amerických voľbách. Niekoľko štúdií zistilo, že vyhľadávací algoritmus Bing, ktorý poháňa DuckDuckGo, zobrazuje viac stránok, ktoré propagujú konšpiračné teórie, než Google.

Prirodzene, mnoho fanúšikov DuckDuckGo rozhodnutie obmedziť dezinformácie o vojne skritizovalo a prirovnalo ho k cenzúre. Zatiaľ nie je jasné, či vyhľadávač v blízkej budúcnosti podnikne aj ďalšie podobné kroky. Taktiež nevieme, ktorých konkrétnych webov sa zmena bude týkať. Začiatkom tohto mesiaca spoločnosť taktiež oznámila, že dočasne preruší svoje vzťahy s ruským vyhľadávačom Yandex.

Množstvo platforiem, vrátane Facebooku a Instagramu, po spustení vojny začali blokovať príspevky, ktoré šíria konšpirácie spojené s touto situáciou. Spoločnosť Google sa do boja s ruskou propagandou pustila už v roku 2017, kedy začala vo vyhľadávaní obmedzovať zobrazovanie ruských štátnych médií.

Náš tip
Facebook chce zamedziť šíreniu dezinformácií. Predstavuje nové nástroje pre skupiny

14.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+