MojAndroid

Písali sme pred dvoma týždňami tému okolo dronov, Národného bezpečnostného úradu a vôbec podmienok, ktoré sa u nás majú dodržať, aby som mohol legálne robiť letecké snímkovanie. Aj keď Ministerstvo obrany má svoj vlastný manuál, NBU nakoniec uvádza, že jeho previerku nepotrebujeme.

Ako to teda je?

Na Slovensku je lietanie s dronom a jeho používanie na vyhotovovanie záberov považované za letecké snímkovanie. Tak to uvádza na svojej stránke Ministerstvo dopravy, ktoré navyše považuje za letecké snímkovanie akékoľvek zaznamenávanie územia Slovenskej republiky z dronu. Musí ísť o dron, ktorý je schopný takéto zariadenie na snímkovanie niesť (kamera) a fyzicky ju aj má upevnenú. Okrem toho, ak sa posunieme ďalej, je tu robenie leteckých prác, ktoré sa povoľujú Dopravným úradom. Pričom zároveň má platiť, že robiť letecké práce a teda lietať s dronom za týmto účelom môžem iba na komerčné účely a s povolením Dopravného úradu. A zároveň so súhlasom Ministerstva obrany. Je to spleť vzťahov, do ktorých podľa ministerstva má vstupovať aj Národný bezpečnostný úrad. Ten to však vidí inak.

NBU tak vydal svoje stanovisko, ktorým neguje doterajšie podmienky, keď uvádza, že „letecké práce sú v zmysle leteckého zákona za odplatu vykonávané letecké činnosti v poľnohospodárstve, lesnom a vodnom hospodárstve, stavebníctve, zdravotníctve, na reklamu, na fotografovanie, na prieskum, ako vyhliadkové lety a podobne. Realizácia takýchto leteckých prác nie je viazaná na splnenie podmienky byť držiteľom platného potvrdenia o priemyselnej bezpečnosti.

To však naráža na povolenia, ktoré udeľuje ministerstvo, keď schvaľuje samotné snímkovanie. Vtedy by som mal totiž práve ministerstvu predkladať potvrdenie o priemyselnej bezpečnosti. Podľa NBU ju vlastne nepotrebujem, aj keď ministerstvo ju stále vyžaduje. Pohľad NBU je podľa mňa správny, je predsa nezmysel, aby bežný subjekt, ktorý používa dron na podnikanie, riešil bezpečnostnú previerku na NBU. Už fakt, že by každý snímok a každé video pred jeho publikáciou malo posudzovať a kontrolovať ministerstvo je predsa zvláštny. V realite to nerobí skoro nikto, na YouTube sú tisíce videí z nášho regiónu, ktoré sú natočené dronom a isto ich nikto na ministerstve nevidel a najmä nepredstavujú bezpečnostné riziko pre Slovensko.

Dopravný úrad už povolenia vydal

Vyše stovka subjektov však riskovať nechcela a aspoň to minimum pre svoju prácu, čo je povolenie na lietanie s dronom na letecké práce, ktoré vydáva Dopravný úrad, už vlastnia. Zvyškom zatiaľ lieta bez akejkoľvek licencie, potvrdenia a podobne. Dôležité však je, že NBU sa jasne vyhradila voči tomu, že má vydávať bezpečnostné previerky, keď idem natáčať napríklad stavbu kamaráta.

zdroj foto: linearcollider.ca

28.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+