MojAndroid

Európska Únia v súčasnosti pracuje na nariadení, ktorým by sa diaľkovo riadené drony bezpečne začlenili do európskeho vzdušného priestoru. Jeho cieľom je stanoviť spoločné pravidlá pre bezpečnosť civilného letectva a nový mandát Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA). Toto nariadenie by malo nahradiť súčasný právny rámec, ktorý platí ešte od roku 2008.

Podľa nových pravidiel si rizikovejšia prevádzka dronov bude vyžadovať certifikáciu. Opatrenia vychádzajú z návrhu, ktorý predložila Európska komisia v decembri 2015 v rámci svojej stratégie v oblasti letectva pre Európu.

Problém sa týka hlavne menších dronov

Niektoré drony sú ťažké a veľké ako lietadlá, iné sú zase malé a majú formu hračiek. Tieto malé drony vytvárajú regulačné problémy pre Európsku Úniu, ktorej právomoci sú obmedzené len na bezpilotné lietadlá nad 150 kg. Ľahšie drony tak spadajú do bezpečnostných pravidiel jednotlivých krajín a Európska Únia nad nimi nemá dohľad. Neexistujú všeobecné pravidlá pre ich použitie. Letová prevádzka by v nasledujúcich 20 rokoch mala vzrásť až o 50 %, a preto bude takáto reforma potrebná. Európska komisia taktiež predpokladá, že do roku 2035 bude dronový sektor zamestnávať viac ako 100 tisíc ľudí. Zároveň bude mať ekonomický vplyv viac ako 10 miliárd ročne.

Nové pravidlá pre drony by mali stanoviť zásady, aby bola zaistená bezpečnosť, ochrana, súkromie a ochrana osobných údajov. Cieľom je aj znížiť byrokraciu a podporiť inovácie. Taktiež budú zavedené rôzne pravidlá, ktoré súvisia s používaním dronov ako napríklad hluk a emisie.

Náš tip
Test ruského poštového drona za 20-tisíc dolárov skončil fiaskom

Odporúčania EASA pre využívanie dronov:

  • majte svoj dron vždy na dohľad
  • naplánujte si svoj let a zvoľte si naň terén bez prekážok
  • získajte povolenie, ak chcete dron používať na platenú prácu
  • prečítajte si dôkladne pokyny výrobcu
  • neleťte s dronom tak, aby ste kohokoľvek ohrozili
  • nelietajte nad hlavami osôb ani do 50 m od ľudí, majetku alebo vozidiel
  • nelietajte vo výške viac než 150 m od zeme
  • nepribližujte sa k letiskám a heliportom
15.6.2018
Zdroj: europa.eu

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+