MojAndroid

Obavy, strach a prílišná byrokracia nad tým, čo je pre väčšinu ľudí zábavou a odreagovaním sa vo voľnej chvíli. Aj tak je alebo skôr bolo vnímané lietanie s dronom, ktoré však dostáva od budúceho roka novú a to celoeurópsku úpravu.

Termín 1. január 2021

Nové pravidlá, ktoré sa v máji tohto roka prijali, sa posúvajú svojou účinnosťou od 1. januára 2021. Prvotné obavy a vlastne aj nechuť na tým, že sa tento segment zábavy dostáva pod drobnohľad, vystrieda podľa mňa spokojnosť. Áno, registrácie, on-line kurzy a podobné obmedzenia nemusia vždy prísť vhod. Avšak výhoda je podľa mňa celkom zjavná a bude fungovať v celej EÚ.

A ňou je regulácia s jasnými a hlavne v celej Únii platnými pravidlami, o ktorých vieme už pol roka pred ich zavedením do praxe. Už teda odpadnú pri dovolenke v zahraničí nutnosti, ako je štúdium fór a podkladov o tom, ako a kde lietať. Navyše, jednotná registrácia pomôže tomu, že pri prekročení hranice Slovenska stále platí táto u nás vykonaná registrácia a nič sa nemení. Či budem v Čechách, Nemecku alebo Chorvátsku. Toto podľa mňa preváži ako hlavné pozitívum.

Asi tou najzásadnejšou zmenou je povinná registrácia (bude bezplatná) pre všetkých, ktorí majú dron s hmotnosťou vyššou ako 250 gramov, alebo dron s kamerou (bez rozdielu hmotnosti). Potom tiež dron s dopadovou energiou vyššou ako 80 joulov a tie drony, ktoré spadajú do špecifickej alebo certifikovanej kategórie.

  • Špecifická kategória – povinné poistenie, drony nad 25 kg, vek nad 16 rokov alebo dron na komerčné činnosti
  • Certifikovaná kategória – drony s vysokou mierou rizika, používane na doručovanie zásielok a podobne

Kategórie budú bežne zaraďovať drony od tých, čo sa nimi prevažne živia a nie hobby používateľov.

Zároveň vznikajú tri kategórie prevádzky dronov:

  • Otvorená kategória bude tá základná, kde každý bude musieť absolvovať on-line test, mať vizuálny kontakt s dronom, lietať maximálne 120 metrov na zemou a v bezpečnej vzdialenosti od osôb a budov.
  • Špecifická kategória, kde sa prekračuje niektorí z limitov otvorenej kategórie už vyžaduje analýzu rizík lietania, ktorú bude schvaľovať náš letecký úrad.
  • Certifikovaná kategória skôr predpokladá nasadenie dronov v budúcom vývoji ich činnosti, ako je doručovanie zásielok a podobne.

Ako je vidieť, nové pravidlá už postihnú skoro každého, aspoň on-line test alebo povinná registrácia dronu bude štandardom. Či to pomôže tejto záľube alebo ju to postupne zahubí, ukáže čas. Osobne by som v tom problém a prekážku nevidel. Najmä jednotné pravidlá a celoeurópska registrácia pomôžu s lietaním všade tam, kde dnes s námahou študujeme ako to vlastne robiť legálne. Na prípravu a výber drona máme ešte pol roka. Samozrejme, aj už zakúpené modely bude nutné dostať do prevádzky v novom režime pripravených pravidiel.

Náš tip
Ministerstvo ustupuje a lietanie s dronom bude bez previerky. Aj keď nie pre všetkých
16.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+