MojAndroid

Ak ste si doteraz mysleli, že život na americkej univerzite je nuda, mýlite sa. Dokážu vám to napríklad študenti Technickej univerzity v Michigane, ktorí stoja za zaujímavým projektom “drona predátora”. Myšlienka zostrojiť drona, ktorý útočí na iných dronov a chytá ich do siete, skrsla v hlave robotika Mo Rastgaara po tom, ako videl ostreľovačov na World Cup-e, ktorí slúžili ako ochrana pred dronmi, ktoré by mohli prekaziť priebeh zápasov alebo ohroziť ľudí. O tom, či sa mu myšlienku podarilo pretvoriť do efektívnej podoby, vám povie priložené video.

Skupina študentov pod vedením Rastgaara vytvorila špeciálneho drona iba za dva mesiace. Jeho laboratórium sa primárne venuje iným projektom, napríklad umelým kĺbom (členkom), takže pre nich bola výzva vytvoriť takéhoto drona príležitosťou, ako sa vytrhnúť zo stereotypu a “užiť si vedu v exteriéri”.

S projektom sme začali v jeseni 2014 a v januári 2015 sme už mali funkčný systém na chytanie dronov do siete. Video je ešte zo začiatku roku 2015. Hoci sme mali iba málo času, vytvorili sme fungujúci prototyp potvrdzujúci funkčnosť konceptu. Všetko, čo tento systém obsahuje, teda veľkosť siete, jej dosah, či špecifikácie drona predátora môžu byť kedykoľvek upravené tak, aby spĺňali požiadavky pre rôzne scenáre.

Nového drona, schopného odchytávať iné lietajúce zariadenia, si už Rastgaar aj spolu s hlavným inžinierom Evandrom Ficanhom patentoval. Myslia si, že by sa o ich vynález mohli zaujímať aj štátne zložky, najmä na území tých amerických štátov, kde je voľný let drona nad verejnými priestranstvami zakázaný. My sa už len obávame, aby sa drony odchytávajúce iné drony nestali čoskoro filmovými námetmi pre väčšinu akčných titulov…

Zdroj: Ars, foto: FishingDrones

14.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+