MojAndroid

Drony sú síce doménou vzduchu, k čomu sú aj primárne určené, ich vývoj sa však posúva míľovými krokmi vpred. Neustále vidíme pokrok v technológiách, ktoré drony využívajú, a rovnako vidíme zlepšenie vlastností a možností, ktoré drony ponúkajú. Posledný objav vedcov z laboratórií aplikovanej fyziky Univerzity Johna Hopkinsa v americkom Baltimore, však posúva toto využitie trochu iným smerom.

Dron CRACUNS, v slovenskom preklade Skrytý bezpilotný námorný letecký systém odolný proti korózií, totiž okrem lietania, má aj inú úlohu. Ak ho nasmerujete do vody, nielen že sa nepoškodí, ale dokonca bez problémov vo vode vydrží, a to až niekoľko mesiacov. O túto vymoženosť sa starajú 3D tlačiarňou vytlačené pevné súčasti, a vode odolné vnútro dronu, vrátane motorov, ktoré sú pokryté špeciálnou vrstvou materiálu, ktorý odpudzuje vodu, čím zabraňuje korózií materiálu.

Náš tip
Zachráňte padajúci dron pomocou ParaZero SafeAir

To dáva dronu nové možnosti využitia. Predstavte si napríklad ponorku, ktorá nemusí kvôli prieskumu stúpať z hĺbok, ale jednoducho “vyšle” na prieskum dron. Vhod by mohol prísť aj pri špionáži, kedy by lietadlo blízko pobrežia mohlo vypustiť CRACUNS, ktorý by sa následne ukryl pod hladinu. Mesiac neskôr by mohol vyletieť a získavať dôverné informácie. Práve túto alternatívu otestovali aj vedci, ktorí nechali dron vyše dvoch mesiacov v slanej vode. Po jeho reaktivácii fungoval úplne bez problémov.

Dron inak poháňajú štyri dvoj-vrtuľové, vodotesné motory, a i keď nemáme podrobnejšie informácie o tom, do akej hĺbky a za akých podmienok dokáže dron fungovať, určite je toto zariadenie ukážkou toho, že dron nemusí operovať len vo veľkých výškach, ale svoje využitie nájde aj pod vodou.

Náš tip
Prvý veľký pretek s dronmi vyhral 15 ročný tínedžer, dostane 250-tisíc dolárov

Zdroj: Gizmodo.com

23.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+