MojAndroid

Kontroverzná dražba pozícií vyhľadávačov pre Android v Európe končí. Priestor po novom dostanú všetky vyhľadávače, ktoré splnia základné podmienky. Firmy si už nebudú môcť zaplatiť za to, aby sa ich produkt zobrazoval ako dostupná alternatíva pri nastavovaní systému Android.

Viac možností pre používateľa

Pre používateľov v našich končinách to znamená asi toľko, že pri výbere predvoleného vyhľadávača pre svoj smartfón získajú viac možností. Na novinku upozornil portál AndroidAuthority.

V ponuke sa môžu zobraziť aj menší hráči, ktorí sa doteraz z finančných dôvodov nemohli zapojiť do dražby. Google navyše avizuje, že rozhranie s výberom v Androide upraví tak, aby sa v ňom zobrazovalo viac, než doterajšie štyri možnosti.

Len pre Európsku úniu

Novinka vstupuje do platnosti v štátoch Európskej únie, a to práve kvôli tlaku vyvíjanému zo stranu Európskej komisie. Google jednoducho nemal príliš na výber. Ak by aktívne nezasiahol a celú aukciu nezmenil, hrozili by mu prísne sankcie.

Princíp, na akom fungovala aukcia sa, celkom prirodzene, nepáčil viacerým prevádzkovateľom vyhľadávacích služieb. Zvýšené výdavky na licenčné poplatky pre Google si niektoré spoločnosti jednoducho nemohli dovoliť. Či už kvôli veľkosti používateľskej základne alebo kvôli celkovému obchodnému modelu. Všetko sa to našťastie mení a už čoskoro sa vyhľadávače budú môcť do zoznamu zapojiť úplne bezplatne.

Od septembra

Nový systém by mal v Európe začať fungovať od septembra 2021. Zmenu určite privítajú prevádzkovatelia alternatívnych vyhľadávačov, no oceniť by ju mohli aj samotní používatelia, ktorí získajú viac možností výberu.

Aktuálne ale nad celou úpravou visí niekoľko otáznikov. Tým je najväčším je skutočnosť, že Google žiadnym spôsobom nekomentuje aké kritériá budú vyhľadávače musieť spĺňať pre zaradenie do zoznamu ponúkaných možností. Rovnako tak nie je známe aké široká nakoniec bude ponuka.

Náš tip
Google stále preferuje svoj vyhľadávač v Androide, sťažuje si päť menších služieb

9.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+