MojAndroid

Ako už býva pravidlom, každoročne sa do Chorvátska vyberie veľa Slovákov na dovolenku. Väčšina z nich cestuje autom. V Chorvátsku však od augusta platí nový, prísnejší cestný zákon.

TIP: Android Auto už stiahnete aj z Google Play, poznáme vyjadrenie Googlu | AKTUALIZOVANÉ

Bez navigácie ani na krok

Navigačné aplikácie v smartfónoch sú oveľa prepracovanejšie ako tie, ktoré máme nainštalované v autách. Preto odporúčame pri ceste do Chorvátska použiť na navigovanie práve smartfón. Ideálne je, ak vaše auto podporuje službu Android Auto. Ak nie, nevadí. Navigácia samozrejme funguje aj bez toho.

Dávajte si však pozor na teplo. Ak máte telefón umiestnený na čelnom skle, batéria sa môže prehriať a spôsobiť vážne problémy. Tomu, ako sa k svojmu smartfónu správať počas leta, sme sa venovali v samostatnom článku.

Navigácia v smartfóne vám ukáže, aká je maximálna povolená rýchlosť v úsekoch, ktorými práve prechádzate (keby ste si to náhodou nevšimli) a pri jej prekročení vás upozorní pípnutím. To sa môže hodiť. Hlavne teraz, keď sú pokuty v Chorvátsku za neprimerane rýchlu jazdu poriadne zvýšené.

Offline alebo online navigácia?

Jednoznačne online. Ak teda máte dostatok dát v roamingu, určite odporúčame zvoliť práve online riešenie. Okrem samotného navigovania do cieľa sa v tomto prípade môžete spoľahnúť aj na aktuálne informácie o dianí pred vami. To sa môže hodiť z jednoduchého dôvodu. Navigácia o zdržaní vie a môže vás odkloniť na rýchlejšiu cestu.

Ak však dáta vo vašom smartfóne nemáte, nevadí. Offline navigácie budú fungovať bez problémov, no o dianie na ceste pred vami informovaní nie ste. Ak je teda pred vami nejaká zápcha, navigácia vás na ňu neupozorní.

Z vlastných skúseností odporúčame navigácie Waze, Google Mapy, Sygic či HERE WeGo.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 17.3.21
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 17.3.21
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 2.0.12056
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.0.12056
Aktuálna cena: Zdarma

Zvýšené pokuty za priestupky

Pokuta vo výške od 10 000 do 20 000 HRK (1400-2800 eur), alebo 60 dní väzenia alebo v prípade zopakovania priestupku zákaz činnosti na 6 mesiacov. Takéto postihy vás v Chorvátsku čakajú, ak sa dopustíte jedného z nasledujúcich priestupkov:

 • prekročenie rýchlosti v obci o viac ako 50 km/h
 • vedenie vozidla v protismere alebo v nedovolenom smere jazdy na diaľnici, rýchlostnej ceste alebo ceste pre motorové vozidlá
 • jazda na červenú, jazda na červenú bez zníženia rýchlosti alebo prejazd cez dve a viac červených svetiel
 • odmietnutie podrobenia sa skúške na prítomnosť alkoholu alebo drog v organizme
 • vedenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu nad 1,5 mg/l a jazda pod vplyvom drog
 • vedenie vozidla pred nadobudnutím vodičského oprávnenia
 • vedenie vozidla v čase, keď je zadržané vodičské oprávnenie, ak je vodičovi zakázaná ďalšia jazda alebo v období dočasného zadržania vodičského oprávnenia

Polícia môže zadržať vozidlo, pokiaľ je vodič právoplatne odsúdený za dva vyššie uvedené priestupky v období troch rokov od právoplatnosti tohto zákona. Dočasné zadržanie vozidla môže trvať do rozhodnutia súdu, čo je podľa zákona najviac 15 dní.

Zvýšenie sankcií pri ostatných priestupkoch:

 • neuposlúchnutie výzvy policajta – pokuta od 3000 do 7000 HRK, zadržanie vodičského oprávnenia
 • prekročenie rýchlosti v obci od 30 do 50 km/h – pokuta od 3000 do 7000 HRK
 • prekročenie rýchlosti v obci nad 50 km/h – pokuta od 5000 do 15000 HRK
 • nedanie prednosti v jazde – pokuta od 3000 do 7000 HRK
 • sústavná jazda v ľavom jazdnom prhu na diaľnici – pokuta 1000 HRK
 • jazda bez použitia bezpečnostného pásu – pokuta 1000 HRK
 • používanie telefónu počas jazdy – pokuta 1000 HRK

Zvýšenie sankcií sa týka aj ďalších priestupkov. Vyššie boli uvedené len tie najčastejšie, ktoré eviduje chorvátska polícia a sú najčastejšími príčinami najzávažnejších dopravných nehôd.

Náš tip
Ako sledovať počasie na vašom Androide? Predpoveď, radary a omnoho viac
31.7.2019
Zdroj: Facebook polície SR

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+