MojAndroid

V čase leta trávia mnohí z nás oveľa viac času vonku, či už sa jedná o Slovensko, alebo zahraničie. Práve leto je ideálny čas na organizovanie výletov a návštev, ktoré sme celý rok odkladali. V neznámom prostredí, ktoré navštevujeme, je riziko krádeže mobilných zariadení vyššie, ako v známom domácom prostredí. Platí to o dovolenkových destináciách, kde je veľké množstvo turistov, čo je raj pre zlodejov. Rovnako ľahko ale môžeme smartfón aj stratiť, či už na pláži, v autobuse, alebo na večernej diskotéke.

Ak spojíme všetky tieto faktory dohromady, zistíme, že v lete je šanca na stratu smartfónu či tabletu skutočne väčšia, ako inokedy a zároveň rastie aj náročnosť nájdenia strateného alebo ukradnutého zariadenia. Aj keď si hovoríte, že vy si na veci dávate pozor a niečo podobné sa vám stať nemôže, nikdy nie je na škodu mať v zálohe poistku, ktorá vám pomôže v najťažšej situácii. Preto si teraz uvedieme niekoľko rád, ktoré vám môžu pomôcť v najhoršej situácii.

Rozmyslite si, či smartfón budete potrebovať

Hoci počas roku používame smartfóny denne a nevieme sa od nich pohnúť, prostredie dovolenky je rozdielne. Čas strávený na pláži je možné stráviť aj inak, ako ťukaním do telefónu. Okrem toho, v zahraničí často nebudeme mať internet a telefón by sme používali iba na hranie či fotografovanie. Ak si ale fotografovanie naplánujete na jeden konkrétny deň, ostatné dni môže smartfón ostať v sejfe na hoteli. Ak sa zasa idete pozrieť na nejaké neznáme miesto a chcete mať pre istotu telefón pri sebe, rozmyslite si, či vám nestačí starý “hlúpy” telefón. Nejaký takýto model sa vám možno povaľuje doma v zásuvke a ak by ste ho stratili, alebo by vám ho niekto ukradol, neľutovali by ste to tak, ako keby šlo o váš aktuálny telefón. Takýto telefón sa vám za vernosť môže odvďačiť aj tým, že vám na jedno nabitie vydrží aj celú dovolenku.

Používajte bezpečnostné prvky na vašom smartfóne

Skenery odtlačkov prstov sú čoraz častejšie aj na zariadeniach so systémom Android. Ak aj počas roka tieto prvky nepoužívate, nastavte si ich aspoň počas dovolenky. Ak budete mať totiž aktívny nejaký bezpečnostný prvok, pre menej zdatného zlodeja bude oveľa náročnejšie niečo s vašim smartfónom spraviť a vám ostane viac času podniknúť záchrannú akciu. Samozrejme, podobný efekt má aj bezpečnostný kód či uzamykací vzor, ktoré ale teoreticky môže útočník odsledovať. Hoci v priebehu roka sa podobným prvkom mnohí z nás vyhýbajú kvôli pohodliu, na dovolenke môže mať zvýšená bezpečnosť skutočné využitie. Okrem toho, smartfóny zrejme počas dňa odblokujeme oveľa sporadickejšie, a tak ani naše pohodlie až tak neutrpí.

vzor_Android_OS

Aplikácie, ktoré nájdu stratené zariadenie

Ak už príde k najhoršiemu a vy váš smartfón stratíte, resp. sa dostane do nesprávnych rúk, stále nemusíte zúfať. Teda aspoň v prípade, že ste sa dopredu pripravili. Využiť môžete niektorú z celého radu aplikácií, ktoré umožňujú nájsť stratený smartfón. Základnú aplikáciu ponúka aj Google a ide o titul Správca zariadenia Android. Ide o veľmi jednoduchý nástroj, ktorý dokáže zistiť polohu Android zariadenia. Pomocou tohto nástroju môžete nájsť, prezvoniť a aj zablokovať iné Android zariadenie, pričom môžete použiť aplikáciu na ďalšom Android zariadení, prípadne aj nástroj z webového prostredia. Ide o jednoduchý nástroj, ktorý ale funguje najlepšie vtedy, keď je na každom používanom zariadení spustené GPS, a tak sa uistite, že počas dovolenky budete mať túto funkciu zapnutú. Pre viac informácií si prečítajte náš návod, kde nájdete podrobný postup k používaniu tejto aplikácie.

android-device-manager1 android-device-manager2 android-device-manager3

Verzia: 2.1.005
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.1.005
Aktuálna cena: Zdarma

Ako ste si mohli všimnúť, využívať aplikáciu Správca zariadenia Android je možné iba vtedy, že ste si titul dopredu nainštalovali. Čo ale robiť v prípade, že ste na takúto ochranu zabudli a telefón potrebujete nutne nájsť? Odpoveďou je služba Android Lost. Táto umožňuje ovládanie zariadenia na diaľku z webového prostredia alebo pomocou SMS správ, pričom nie je nutná predošlá inštalácia aplikácie. Táto služba je dôkazom toho, že niekedy sú funkcie dôležitejšie ako vzhľad, a tak sa netešte na peknú aplikáciu. V čase núdze ale aplikácia svoju úlohu splní a vám neraz pomôže nájsť zariadenie, o ktorom ste si mysleli, že ho už nikdy neuvidíte.

Verzia: 2.75
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.75
Aktuálna cena: Zdarma

Okrem týchto dvoch známych titulov nájdeme v obchode Play množstvo podobných nástrojov, ktoré vám v čase núdze pomôžu. Každý z nich má vlastné výhody a nevýhody, no ak ide o bezpečnosť našich mobilných zariadení, opatrnosti nikdy nie je dosť. Nikde nie je napísané, že v zariadení nemôžete mať nainštalovaných hneď niekoľko bezpečnostných nástrojov a ak niektorý z nich zlyhá, pomôže vám niektorý iný. Využívať môžete napríklad aplikáciu Avast! Anti-Theft, čo je iba jednoduchý doplnok pre antivírový program Avast!, ktorý už aj tak možno používate. To isté platí aj o titule ESET Mobile Security, ktorý je komplexným bezpečnostným balíčkom pre vaše mobilné zariadenia a pomôže vám ochrániť vaše zariadenie pred softvérovými útokmi, ale aj zlodejmi. Ak vám tieto aplikácie z nejakého dôvodu nevyhovujú, nemusíte sa báť. V obchode Play nájdete mnohé ďalšie podobné tituly, ktoré majú všetky svoje vlastné výhody a je iba na vás, aby ste si vybrali tú, ktorá vám najviac vyhovuje.

anti-theft1 anti-theft2 anti-theft3

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 15.8.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 15.8.0
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 4.9.5.1944
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 4.9.5.1944
Aktuálna cena: Zdarma

Čo robiť v prípade, že o zariadenie prídete

Ak už príde k najhoršiemu a vy o vaše zariadenie prídete a máte podozrenie, že sa dostalo do nesprávnych rúk, mali by ste čo najrýchlejšie konať. V takom prípade by ste mali zabudnúť na prehnané poplatky operátorov za volania a internet v zahraničí a čo najskôr by ste sa mali postarať o to, aby boli vaše údaje v bezpečí. Ak nám v minulosti ukradli telefón, zväčša sme zavolali nášmu operátorovi, aby nám zablokoval číslo a to bolo všetko, čo sme museli spraviť. V súčasnosti ale z našich smartfónov a tabletov pristupujeme k mnohým službám, ktorých bezpečnosť je pre nás prvoradá.

Ako prvé by ste mali určite čo najrýchlejšie na vaše číslo zavolať z iného telefónu. Ak budete mať šťastie a zlodej sa nachádza ešte vo vašej blízkosti, tak máte podľa zvonenia šancu zistiť, kde sa vaše zariadenie nachádza. Ak ste aktívnym užívateľom služieb od Google, jednoduchá zmena k vášmu Google účtu môže zabrániť útočníkovi, aby sa dostal do mnohých vašich aplikácií vrátane mailu, poznámok, fotografií a internetového prehliadaču, kde môže byť uložené množstvo ďalších hesiel. Z telefónu ale pristupujeme aj k ďalším službám a tak je na mieste čo najskôr zmeniť heslo k sociálnym sietiam a prakticky všetkým ďalším službám, ku ktorým máme v smartfóne nainštalovanú aplikáciu.

Nikdy nemôžete vedieť, akým spôsobom môže útočník využiť vaše údaje, keďže v smartfónoch a tabletoch ich máme skutočne veľa. Popri tom, ako si budete meniť heslo, nezabudnite čo najskôr vyhľadať vaše stratené zariadenie pomocou niektorej zo spomenutých aplikácií, pretože čím rýchlejšie to spravíte, tým väčšia je šanca, že svoje stratené zariadenie nájdete. Nakoniec nám zostáva už iba popriať vám, aby ste sa do podobnej situácie nikdy nedostali a v prípade, že sa tak stane, tak aby ste svoje zariadenie šťastne našli.

29.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+