MojAndroid

Situácia – neznesiteľne vás bolí brucho už vyše týždňa, nestíhate ísť však k doktorovi, pretože v práci sa to na vás priam valí. 7 z 10 ľudí v tejto situácii otvorí Google a zisťuje na rôznych portáloch a vo fórach, čo sa s tým dá robiť, aj keď vie, že tieto informácie nie sú častokrát spoľahlivé. Väčšinou sú rady na internete “veľmi nápomocné” alebo si sami pomocou webu diagnostikujete úplne iné ochorenie, čo môže mať vo vážnejších prípadoch aj fatálne dôsledky.

Služba pre pacientov na báze umelej inteligencie

V podobných situáciách vám teraz môže pomôcť aplikácia od zdravotnej poisťovne Dôvera. Ide o slovenskú verziu samodiagnostického nástroja, ktorý dokáže vyhodnotiť viac ako tisíc vami zadaných symptómov a je schopný z nich diagnostikovať okolo 600 diagnóz. Ide o tzv. samoučiaci nástroj, ktorý postupne zbiera informácie a zdokonaňuje svoju činnosť a najmä výstupy pre pacientov.

Kdekoľvek a kedykoľvek vyhodnotí vaše príznaky

Ide teda o pomocníka pri hľadaní informácií o chorobách, ktorý vyhodnotí zdravotné príznaky poskytnuté samotným používateľom a podľa ich naliehavosti a závažnosti odporučí, ako postupovať pri ich riešení. Zároveň zobrazí prehľad pravdepodobných diagnóz, ktoré môžu súvisieť s ťažkosťami používateľa a ponúkne aj možnosť telefonickej konzultácie s lekárom. Po ukončení testovacej prevádzky tak získa každý poistenec Dôvery kdekoľvek a kedykoľvek rýchlu a dôveryhodnú radu. Služba bude dostupná na webe Dôvery aj v mobilnej aplikácii.

Aplikácia šetrí čas potrebný na vyhľadanie informácií na internete, odpovede na otázky spojené so zdravotnými príznakmi získava používateľ okamžite. Pomôcť môže nielen pri rozhodovaní o potrebe návštevy pohotovosti či urgentu, ale v prípade dlhodobých nešpecifických príznakov môže upozorniť aj na vážne chronické ochorenie.

Sú naozaj vyhodnotené diagnózy dôveryhodné?

Slovenskú verziu samodiagnostického nástroja vyskúšalo a preverovalo približne 70 slovenských lekárov rôznych lekárskych odborností. Obsahuje viac ako 600 bežných diagnóz a dokáže vyhodnotiť viac ako 1300 príznakov. Unikátnosť aplikácie spočíva v jej schopnosti zdokonaľovať sa prostredníctvom postupného zberu dát od pacientov, ktoré dopĺňa k najčerstvejším medicínskym informáciám.

Službu sme úspešne implementovali a požiadali sme 100-tisíc našich poistencov, aby ju vyskúšali. Toto prvé testovanie nám ukázalo, že záujem o novinku prejavili hlavne ženy, prevažovala veková skupina 20- až 30-ročných. Mnohí z nich námposkytli aj spätnú väzbu a odporúčania na zlepšenie užívateľskej prívetivosti aplikácie, ktoré do nej postupne zapracujeme.

Vyjadril sa MUDr. Miroslav Halecký. Dôvera plánuje svoje služby na báze umelej inteligencie postupne rozširovať a zastrešovať ich bude názov Dôvera Genio.

Služba dosahuje výsledky podobné iným krajinám

Inovatívna spoločnosť Infermedica už túto službu uviedla v iných krajinách (USA, India, Veľká Británia, Nemecko, Poľsko). Nástroj sa teší obľube u mladých ľudí vo veku do 30 rokov, celkovo ju využili približne tri milióny ľudí. Z hľadiska rizikových faktorov používatelia najčastejšie udávali vysoký krvný tlak, fajčenie a vysoký cholesterol. K TOP predbežným diagnózam, ktoré samodiagnostický nástroj identifikoval, patrili tenzné bolesti hlavy, migréna, syndróm dráždivého čreva, degeneratívne ochorenie platničky krížovej a driekovej chrbtice.

Od nového roka už aj recepty v mobile

Najnovšia inovácia z dielne Dôvery posúva elektronické recepty opäť o krok ďalej. Poistenci Dôvery ako jediní na Slovensku nájdu kompletný zoznam svojich receptov a poukazov(a ich platností) na zdravotnícke pomôcky priamo vo svojom mobile. Okrem iného bude táto funkcionalita umožňovať načítanie receptu, na ktoré bude stačiť nasnímanie čiarového kódu z obrazovky mobilu, čím pomaly možno prispieť ku koncu éry papierových receptov.

Zdroj: Tlačová správa

7.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+