MojAndroid

Sociálne siete a hlavne Facebook sú často nástrojmi, ktorými sa snažia internetoví podvodníci vylákať od používateľov osobné údaje. Často ich lákajú na výhru v súťaži, ktorej výhru podmieňujú poslaním čísla platobnej karty. Najnovším prípadom je falošný facebookový účet poisťovne Dôvera, na ktorý upozornila samá spoločnosť.

Falošný účet poznáte podľa nesprávne napísaného názvu poisťovne

Poisťovňa na podvod upozornila dnes ráno na svojich stránkach v sekcii Aktualít. Upozorňuje, že v názve falošného facebookového účtu sú nesprávne uvedené veľké a malé písmená názvu zdravotnej poisťovne. Navyše ide o bežný súkromný účet a nie overenú facebookovú stránku spoločnosti. Falošný účet posiela používateľom Facebooku správy, v ktorých žiada o vyplnenie formuláru, do ktorého majú zadať číslo platobnej karty, aby mohli vyhrať v súťaži.

Dôvera falošná stranka na Facebooku

Poisťovňa Dôvera už požiadala Facebook, aby bol falošný účet zrušený. Dovtedy by si nielen jej klienti mali na takúto podvodnú stránku dávať pozor. Dôvera má podľa svojich webových stránok minimálne 1 439 000 poistencov s 26,46-percentným podielom na trhu. Aj keby naletelo na podvodnú súťaž len niekoľko promile ich verných klientov, tak by to mohlo finančne poškodiť tisíce ľudí.

Pozor na súťaže, ktoré pýtajú peniaze alebo číslo k platobnej karte

Falošné účty na sociálnych sieťach sú bežnou taktikou podvodníkov. Vďaka imitovaniu známej inštitúcie alebo osobnosti si môžu ľahšie získať dôveru u nepozorných ľudí.  Ak ich totiž láka na výhru známa spoločnosť, inštitúcia, politik, spevák alebo herec, tak súťaž okamžite považujú za dôveryhodnú. Asi najznámejší prípad falošných účtov sa odohral minulý rok na sociálnej sieti Twitter v súvislosti s kryptomenami. Podvodníci sa vtedy tvárili ako majitelia účtov populárnych používateľov Twitteru, ako je Elon Musk alebo Donald Trump.

Twitter podvod s kryptomenami

Potom sa snažili vylákať kryptomeny z nových investorov pod zámienkou darovania kryptomien všetkým, ktorí pošlú zlomok tejto rozdávanej čiastky vopred na ich kryptomenovú adresu. Kým sociálna sieť zareagoval a falošné účty zmazala, tak množstvo naivných ľudí prišlo o tisíce dolárov v nakúpených kryptomenách. Preto buďte vždy obozretní pri súťažiach alebo iných výhodných ponukách na sociálnych sieťach, ktoré od vás žiadajú peniaze alebo čísla k platobnej karte.

Náš tip
Finančné záležitosti je dnes možné pohodlne spravovať pomocou mobilu. Toto sú funkcie, o ktorých ste možno ani nevedeli
1.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+