MojAndroid

Tak ako sme vám nedávno predstavili fantáziu ľudí z roku 1956 ohľadom smartfónov, dnes máme pre vás ďalší návrat do minulosti. Presnejšie do roku 1982, keď vtedajšia populárna show BBC s názvom Svet zajtrajška predstavila divákom zaujímavosť v podobe “neobyčajnej obrazovky a obyčajného prsta”. Dnes by nás už ťažko niečo také fascinovalo, no na tie časy išlo o fantáziu s názvom dotykový displej. Moderátor najskôr na monitor napísal skratku QPR (čo je skratka anglického futbalového klubu) a následne vysvetľuje, ako technológa funguje.

Na rozdiel od dnešných rezistentných či kapacitných displejov, obrazovka z roku 1982 využívala infračervenú technológiu. Nešlo o dotyk no obrazovku v pravom slova zmysle, ale vývojári sa v tej dobe snažili nedostatky v technológiách obísť iným princípom, a to technológiou infračerveného žiarenia. Po stranách displeja boli totiž vo vertikálnom i horizontálnom smere fotodiódy, ktoré vysielali jednotlivé lúče infračerveného žiarenia do fotoreceptorov na druhej strane. Vytvorila sa tak neviditeľná IR mriežka a prstom ste toto žiarenie prerušili. Systém tak z oboch “súradníc” presne vypočítal, kde ste prstom ťukli – a vznikol dojem, že ide o dotykový displej. Sklo však bolo celkom bežné. Vývoj displejov si teda prešiel zaujímavými fázami a uvidíme, čo nás ešte čaká.

Zdroj: gizmodo.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+