MojAndroid

Zamysleli ste sa niekedy, aké by to bolo vrátiť sa späť k hardvérovej klávesnici a množstvu tlačidiel, ktoré obsahovali staršie zariadenia? Alebo ste skôr používateľ, ktorý dokonale ocení rýchlosť a multifunkcie súčasných dotykových obrazoviek? Čo takto skúsiť kombináciu dotykovej obrazovky a hardvérovej klávesnice? Na všetky tieto možnosti, plusy a mínusy jednotlivých typov ovládania, sa pozrieme v rámci dnešnej témy.

Dotykové ovládanie – Štýl súčasnosti

Obrovský boom dotykových obrazoviek dorazil aj na Slovensko niekedy s príchodom prvých jednoduchých operačných systémov. Naplno sa tento druh ovládania rozvíjal s príchodom multifunkčného operačného systému Android a jeho konkurentov. Od obrazoviek, na ktoré bolo potrebné vykonávať tlak sme pokročili k menej kvalitným TFT panelom. Odtiaľ sme sa dostali až k jemným IPS či saturovaným AMOLED panelom. Veľkosť a typ panelu závisia potom na každom zariadení samostatne.

Náš tip
Recenzia |Samsung Galaxy S4 Active | Es-štvorka vo vodeodolnom kabáte

Smartfón Samsung Galaxy S4 Active obsahoval ešte v polovici roka 2013 TFT panel. Išlo však o odolný smartfón vo verzii “Active”, a tak mu to snáď môžeme odpustiť (Kliknutím na obrázok môžete pridať novú používateľskú recenziu smartfónu).

Dotyková obrazovka ako taká zažila množstvo aktualizácií. V súčasnosti sú trendom najmä vysoké obrazovky s pomerom strán 18:9. Tieto obrazovky zabezpečia dostatok priestoru pre zobrazenie multimediálneho obsahu. Hlavným nástrojom na ovládanie zariadenia sú v tomto prípade naše prsty. Hlavnou výhodou je rýchlosť písania na dotykovej klávesnici, možnosť prispôsobenia (žiadne voliteľné klávesy, ale množstvo variácií pre diakritiku, emojis, GIF a pod.) a tiež priestor pre iný obsah v prípade, že klávesnicu momentálne nepoužívate.

Náš tip
Huawei Mate 10 Pro: Krôčik od dokonalosti | RECENZIA

Smartfón Huawei Mate 10 Pro ponúka veľmi dobrý pomer obrazovky k prednej stene. Pôjde pravdepodobne o raj pre tvorcov obsahu (Kliknutím na obrázok môžete pridať novú používateľskú recenziu smartfónu).

Stylus či iné pomôcky

Výrobcovia sa často snažia pomôcť používateľom v uľahčení tvorby prostredníctvom dotykovej obrazovky. Okrem klávesových skratiek či inteligentných plávajúcich tlačidiel je možné k vybraným smartfónov získať priamo od výroby aj stylus (napríklad zabudovaný v tele zariadenia). Ide o šikovného pomocníka na písanie poznámok či skicovanie.

Náš tip
Samsung Galaxy Note 8: To najlepšie stojí viac | RECENZIA

Smartfón Samsung Galaxy Note 8 obsahuje stylus zabudovaný v tele zariadenia (Kliknutím na obrázok môžete zobraziť všetky používateľské recenzie smartfónu).

Táto technológia má však aj svoje nevýhody. Ak máte slabšiu oleofóbnu vrstvu na obrazovke, je doslova magnetom na odtlačky prstov či inú mastnotu. Ďalším nepríjemným faktorom je voda. Môžete mať smartfón odolný voči vode, ale akonáhle máte na displeji nadmerné množstvo dažďových kvapiek, je potrebné displej očistiť, inak bude písanie jednoducho sťažené nechcenými dotykmi a bude pre vás len zbytočnou komplikáciou.

Hardvérová klávesnica: Znovuzrodenie?

Boli časy, keď boli naše telefóny plné hardvérových tlačidiel a vo veľkom sme sa chválili, akú novú klávesovú skratku sme objavili (pamätáte sa na “Walkman” funkcie? :)). Tieto časy pominuli a na rad prišli plnohodnotné hardvérové QWERTY klávesnice. Tie takisto ponúkali množstvo klávesových skratiek a ešte väčšie množstvo skratiek. Klávesnica bola obvykle osadená pod displejom alebo schovaná v tele zariadenia a bolo potrebné ju “vysunúť.”

V súčasnosti však môžeme pozorovať trend akéhosi jednoduchého znovuzrodenia hardvérovej klávesnice. Ide o kombináciu dotykovej obrazovky a hardvérovej klávesnice v jednom zariadení (áno, o čosi podobné sa v minulosti pokúšalo viacero výrobcov, otázka znie, malo to úspech?).

Náš tip
BlackBerry KEYone: Mení pohľad na vec nie len klávesnicou | RECENZIA

Hardvérové klávesnice sú stále k dispozícii. Obsahujú ich napríklad aktuálne smartfóny značky BlackBerry.

Ak si odmyslíme niekoľko čínskych výrobcov, ktorí sa “inšpirujú” takmer vo všetkých funkciách a zameriame sa na slovenský trh, rozhodne nesmieme vynechať značku BlackBerry. Smartfóny ako PRIV či KEYone sa stali synonymom aktuálnych Android smartfónov s hardvérovou klávesnicou. Táto klávesnica ponúka nielen prvotriedne spracovanie (ako ste mohli byť na BlackBerry klávesnice zvyknutí z minulosti), ale aj množstvo funkcií, ktoré zapadnú do súčasného denného používania Android smartfónu.

Náš tip
RECENZIA Blackberry Priv: Perfektný Android s klávesnicou, ktorý ale prišiel neskoro

Kliknutím na obrázok môžete zobraziť všetky používateľské recenzie smartfónu BlackBerry Priv.

Svet smartfónov Blackberry

Áno, stále platí, že k diakritike či iným znakom potrebujete funkčné klávesy. Vaša rýchlosť písania bude zrejme ľahko nižšia ako na dotykovej klávesnici. Ide však len o vec zvyku a vaše písanie bude presnejšie aj bez automatickej korekcie. Poteší “hádzanie” slov automatického dopĺňania a to jednoduchým gestom potiahnutia po klávesnici. Áno, súčasná klávesnica na smartfóne BlackBerry KEYone slúži zároveň ako dotykový trackpad a ovládanie menšieho displeja tak veľmi uľahčuje. Vy tak môžete plnohodnotne sledovať obsah v celom priestore obrazovky.

Náš tip
BlackBerry KEYone Black Edition: Viac RAM a zmena dizajnu | TEST

Kliknutím na obrázok môžete pridať novú používateľskú recenziu smartfónu BlackBerry KEYone.

Okrem týchto pomerne návykových funkcií ponúkne klávesnica tiež čítačku odtlačkov prstov integrovanú do klávesy medzerníka (neplatí pre staršie modely) či šikovné skratky rýchlej voľby, kde každá jedná klávesa môže spustiť inú aplikáciu. V prípade starších modelov, ako napríklad PRIV si môžete tiež vybrať akú klávesnicu aktuálne použiť. Dotykovú na displeji alebo hardvérovú po vysunutí zariadenia.

Ktorá klávesnica je tá pravá pre mňa?

Pokiaľ stále váhate, je potrebné si odpovedať na základnú otázku. Na akú činnosť primárne používate váš smartfón? Ak často skicujete, kreslíte, využívate pokročilý multitasking, tvoríte obsah a zvykli ste si na dotykovú obrazovku, je dobré zvoliť smartfón s čo najlepším pomerom displeja k prednej stene. Dostanete tak zariadenie s veľkým displejom, ale aj pomerne znesiteľnými rozmermi. Integrovaný stylus môže byť pri vybraných modeloch už len bonus.

Na druhej strane, pokiaľ chcete písať presnejšie, často “konzumujete” obsah a nevadí vám kompromis v podobe častého a pravidelného využívania funkčných klávesov, môžete vyskúšať práve hardvérovú klávesnicu v spojení s dotykovou obrazovkou a systémom Android. Smartfóny BlackBerry sa navyše odvďačia veľmi dobrou výdržou na jedno nabitie a vy tak budete o krok vpred oproti vašim kolegom s väčšími obrazovkami a dotykovými klávesnicami.

Zdroj: androidcentral, imore

2.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Efan

  HW klávesnicu by som osobne nechcel, už som dosť zvyknutý na SW klávesnicu, racej väčší displej beriem

 • KalichVydra

  Radsej s HW.

 • Dano

  Chcem HW klávesnicu a vysúvateľnú z boku… Potrebujem veľký display? Mám ho, a to aj pri písaní (okrem toho obsah na webe vidím často vodorovne lepšie v telefónoch ako zvislo). Potrebujem veľkú klávesnicu? Mám ju. Nepotrebujem? Schovám ju, telefón celkovo nie je kvôli nej dlhší alebo širší (akurát hrubší). Riešenie na spôsob Blackberry (klávesnica dolu pod displayom) berie miesto pre display aj v prípade keď klávesnicu nepotrebujem. A celkovo – 4 rady sú obmedzujúce – kde mám čísla keď s nimi potrebujem často robiť? 5 radové klávesnice ako mali HTC dakedy boli iná liga. Dala sa tam doladiť aj diakritika pomocou FN tlačítka , nemusel som na 99% ani šahať na display… Ešte aj na Xperii Pro sa píše výborne, ani tam netreba písať polovicu znakov na display-i. Keď potrebujem napísať iba niečo krátke, tak stačí aj SW klávesnica, ale keď už idem niečo viac tak vysuniem a ide sa naplno. Doteraz ako ho mám v šuplíku tak ho občas chytám do rúk pre ten pocit z písania na HW klávesnici… Kde sú tie časy keď som išiel písať SMS a som sa pozabudol a bolo ich 5 naraz… Teraz ma nebaví písať ani tých 160 znakov… Jednoducho tá hmatová odozva má svoje výhody, písal som skoro úplne bez preklepov (to na SW nedám ani omylom…).
  Nechcem povedať že je to najlepšie riešenie pre všetkých, ale je to alternatíva a nechápem prečo nie je aspoň jedno takéto riešenie na trhu na výber… Pracovný telefón , HW asi ako BB KeyOne – stredná trieda stačí. Inak samozrejme sú dnes aj iné možnosti, ako napríklad zadávanie textu hlasom, to funguje prekvapivo skvele, len nebudem hučať do telefónu čo chcem napísať, občas by to bolo blbé…

  • Peter Fejfar

   Skúste písať pri dnešných veľkostiach displejov na klávesnici zboku na šírku? Skôr by som bral niečo ako mal BB Priv. Ale pevná klávesnica je z hľadiska produktivity omnoho lepšia ako vysúvacia, nakoľko na nej stačí začať písať a systém začne reagovať na písaný text. Pod každú klávesu sa dá uložiť nejaká skratka, či už kontaktu alebo aplikácie. BB klávesnica funguje ako touchpad. Teda jej prítomnosť nahradzuje šmatlanie po displeji. Na Keyone je displej dostaočný a to aj napriek prítomnosti klávesnice. 5 riadkov klávesnice – ak by bol piaty riadok klávesnice v dosahu palca, prečo nie. Na BB klávesniciach je prepnutie na číselnú klávesnicu však otázkou jedného ťuknutia do klávesnice. Šahať na displej nie je potreba. Gestom sa vyhadzujú navrhované slová a návrhy skutočne reagujú na písaný text. U nových BB prístrojov mi však vadí výkon. Preto používam v súčasnosti S8 s klávesnicou od BB.

   • Dano

    Tak popravde – kde by som si mal skúsiť to písanie dnes? Žiadny model nie je na trhu… :-) Mimo to stačilo by tých 5 palcov, keďže nikdy nemusia byť prekryté klávesnicou tak viac ani netreba. Aj tých 4,5 ako je BB nemusí byť málo. Inak čistá pravda že pridanie dotykovej vrstvy na HW klávesnicu predstavuje zasa pridanú hodnotu, jediné čo ma mrzí je že nikde nedokážem nájsť BB Key One ako sa hovorí “na hranie” – vystavený pre zákazníkov aby som si mohol odskúšať ako to funguje. Ale Passport som mal v rukách a nebolo to to kvôli čomu by som ihneď zahodil môj dotykáč a išiel kúpiť Passport. Aj preto myslím že ani Key One ma asi nenadchne.

+