Piť, až keď je človek smädný, môže byť pre organizmus nezdravé. Prijímať tekutiny by sme mali pravidelne v priebehu dňa, no s nadmerným pitím vody sa zasa spája riziko preťaženia ľadvín. Ako rozpoznať, kedy je ten správny čas sa napiť? Nová štúdia naznačuje, že odpoveď môže čoskoro priniesť obyčajný dotyk obrazovky vášho smartfónu.
Vedci zo Saudskoarabského King Abdullah University of Science and Technology (KAUST) zistili, že kapacitné senzory v dotykových displejoch dokážu zmerať úroveň hydratácie.
Ako to funguje?
Kapacitné senzory v displejoch dotykových telefónov detegujú elektrický náboj pokožky. Pri nižšej hydratácii sa mení schopnosť pokožky uchovávať elektrický náboj, čo vedci využili na vývoj algoritmu, ktorý určuje úroveň hydratácie na základe dotyku prsta. Testy na 45 dobrovoľníkoch, vrátane športovcov a osôb počas pôstu v Ramadáne, ukázali presnosť až 92 % v porovnaní s tradičnými metódami merania hydratácie.

Dehydratácia môže mať negatívny vplyv na zdravie, vrátane únavy, bolesti hlavy či zníženia výkonnosti. Tradičné metódy monitorovania hydratácie môžu byť nepraktické alebo nepresné. Nový prístup umožňuje jednoduché a rýchle zistenie úrovne hydratácie priamo prostredníctvom smartfónu, čo môže pomôcť v prevencii dehydratácie a podporiť zdravší životný štýl.
Mohlo by vás zaujímať:
- Známa vlajková loď v mrazivom teste odolnosti. Prežil telefón ponor do arktickej rieky?
- Nová funkcia od Google nápadne pripomína Pinterest. Je to jeho koniec?
- Google konečne pripravuje svoju kľúčovú aplikáciu na tablety
V budúcnosti by táto technológia mohla byť integrovaná do aplikácií, ktoré používateľom poskytnú spätnú väzbu o ich hydratácii a odporúčania na zlepšenie zdravia.
Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre.