MojAndroid

Cestovanie prostredníctvom SMS lístkov je dnes úplným štandardom v niektorých väčších slovenských mestách ako Bratislava, Košice, Prešov, Žilina či dokonca pri vybraných vlakových spojeniach Železničnej spoločnosti Slovensko. Technológia v prípade MHD je vo všetkých uvedených mestách podobná.

Náš tip
ZSSK prináša službu SMS lístok. Alternatívny spôsob cestovného lístka

Cestujúci musí len zaslať prázdnu SMS na konkrétne číslo prevádzkovateľa danej služby. Spoplatnenou spätnou SMS následne obdrží zakúpený lístok s časom či dátumom platnosti a tiež špeciálnym kódom pre overenie. Túto situáciu však začali zneužívať niektorí cestujúci pomocou špeciálnej mobilnej aplikácie.

Zdieľanie na Facebooku a špeciálna mobilná aplikácia

Pokiaľ si zakúpite napríklad hodinový SMS lístok a cestujete s ním len 40 minút, práve zvyšných 20 minút stále platného SMS lístka sa pokúsili niektorí cestujúci zneužiť. Obísť technológiu SMS lístkov pritom nebolo zložité ani pre nenáročného používateľa. Cestujúci zdieľali text spätnej SMS správy so stále platným SMS lístkom do vybranej skupiny na Facebooku. Odtiaľ bolo potrebné skopírovať text do špeciálnej mobilnej aplikácie. Tá následne zašle falošnú SMS s fiktívnym číslom prevádzkovateľa SMS brány Dopravného podniku spolu s dátumom, časom a špecifickým kódom SMS lístka.

Originálny SMS lístok zakúpený prostredníctvom oficiálnej služby Dopravného podniku.

Problematické dokazovanie originality

Práve dokázanie falzifikátu SMS lístka je aktuálne mierne problematické. Revízor je pri kontrole SMS lístka povinný skontrolovať platnosť SMS lístka, špecifický kód a tiež číslo SMS brány prevádzkovateľa SMS lístkov. V prípade preposlaného lístka z iného telefónu, prepísanej správy či inej úpravy SMS lístka (napríklad preposlaním snímku obrazovky) je SMS lístok neplatný. Cestujúcemu je uložená pokuta za neplatný cestovný lístok v hodnote 50 – 70 eur. V prípade falošného lístka prostredníctvom špeciálnej mobilnej aplikácie sa však SMS správa javí na prvý pohľad ako originál odoslaný prostredníctvom oficiálnej SMS brány poskytovateľa služby.

“Cestujúci je povinný už pri nástupe do vozidla mať potvrdenie o prijatí platného SMS cestovného lístka na mobile. SMS cestovný lístok je neplatný, ak: uplynula doba jeho platnosti, nebol zaslaný priamo zmluvným distribútorom SMS cestovných lístkov, bol akokoľvek upravovaný alebo preposlaný z iného ako originálneho zdroja zabezpečovateľa služby, nie je možné overiť si jeho platnosť z dôvodov na strane cestujúceho.” – úryvok z prepravného poriadku DPMK a.s.

Na problém upozornila televízia TA3 a to v prípade SMS lístkov pre Dopravný podnik Bratislava. Istá cestujúca dokonca cestovala dva mesiace prostredníctvom falošných SMS lístkov. V prípade kontroly ukázala svoj falošný SMS lístok aj príslušnému zamestnancovi dopravného podniku. Pokutu nedostala a jej falošný lístok bol akceptovaný.

Náš tip
SMS Lístky – Vlaky ZSSK: Podarená aplikácia pre všetkých cestujúcich

Hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava upozorňuje cestujúcich, že Dopravný podnik disponuje technickými možnosťami pre overenie falošného či skopírovaného SMS lístka. Priamo o aké technické možnosti ide neuviedla.

Upozornenie: Článok neslúži ako návod pre vytvorenie falošného SMS lístka.

Zdroj: TA3

14.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+