MojAndroid

E-ink displeje poznáme najmä z elektronických čítačiek kníh a iných podobných zariadení, ktoré používajú tieto displeje najmä kvôli ich nízkej spotrebe a dobrej čitateľnosti. Tieto vlastnosti sú veľmi užitočné aj pri dopravnom značení, čo teraz začali využívať v austrálskom meste Sydney.

Ak by tieto značky neboli dostatočne zaujímavé, v Sydney ich napájajú výlučne solárnou energiou, vďaka čomu sú tieto značky stopercentne samostatné a nepotrebujú žiaden prídavný zdroj energie. Pomocou 3G siete sú napojené na servery vládnych zložiek, ktoré na nich môžu kedykoľvek v reálnom čase aktualizovať informácie.

sunday_market.0

V súčasnosti sa v Sydney používajú tieto značky počas špeciálnych udalostí, kde šoférov informujú o uzavretých cestách, dopravných zápchach a ďalších situáciách, ktoré majú výrazný vplyv na plynulosť cestnej premávky. Diaľkové ovládanie sa zasa postará o to, že značenie je vždy aktuálne a nestane sa tak, že zabudnutá značka bude šoférov obmedzovať aj v prípade, že skutočné obmedzenie či hrozba už boli odstránené.

Výrobcom značiek je spoločnosť Visionect, ktorá sa pri vymenovaní výhod tohto značenia odvoláva na veľkomestá, ako napríklad Los Angeles. Visionect udáva, že mesto platí každý rok až 9,5 milióna USD za dočasné dopravné značenie. Hoci ide o skutočne veľké výdavky, je potrebné podotknúť, že v Los Angeles tvoria až polovicu týchto výdavkov náklady na značenie informujúce o prebiehajúcom natáčaní filmu. Spoločnosť ďalej uvádza, že využitie týchto značiek by bolo možné rozšíriť pomocou teplomeru či proximity senzoru. Uvidíme, kde všade teda e-ink displeje ešte uvidíme no zdá sa, že z nášho bežného života len tak ľahko nezmiznú.

Zdroj: Visionect via The Verge

29.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+