MojAndroid

Na trhu mobilných operačných systémov aj naďalej dominujú Android od Googlu a iOS od Applu. Až 7 z 10 smartfónov beží na operačnom systéme Android, zatiaľ čo dva zo zvyšných troch majú s najväčšou pravdepodobnosťou systém iOS. Dominancia Androidu však pod rastúcim tlakom zo strany ostatných hráčov v posledných rokoch klesá. Informáciu priniesol portál StockApps.

Android za 5 rokov stratil takmer 8 %. Naďalej však bude dominovať

Portál zverejnil údaje, ktoré ukazujú, že systém Android za posledných päť rokov stratil 7,58 % svojho podielu. Jeho celosvetový podiel na trhu v januári 2022 predstavoval 69,74 %. V júli roku 2018 bol pritom jeho trhový podiel ešte 77,32 %, čo bolo aj naposledy, kedy rástol.

Vývoj podielu mobilných operačných systémov za posledných 5 rokov | Zdroj: stockapps.com

Finančná expertka portálu StockApps Edith Readsová pripisuje pokles podielu Android vyššej konkurencii. Štatistiky napríklad ukazujú, že konkurenčný iOS medzi júlom 2018 a januárom 2022. získal až 6 % na trhu mobilných operačných systémov. Jeho podiel na globálnom trhu sa zvýšil  z 19,4 % na 25,49 %.

Edith Readsová si však nemyslí, že by pokles podielu Androidu mal byť v nasledujúcich rokoch nejak výraznejší. Vďaka filozofii open source a cenovej dostupnosti Android zariadení si ho obľúbili masy na celom svete. Google vďaka tomu zaplnil nenapadnuteľnú medzeru na trhu a Apple spolu ostatnými tvorcami OS bude musieť priniesť niečo mimoriadne, aby ju prelomili.

Podiel systémov sa líši podľa jednotlivých kontinentov

Zverejnené údaje tiež ukazujú, že podiel jednotlivých OS závisí aj od geografie. Napríklad 84 % všetkých smartfónov v Afrike je postavených na systéme Android. iOS predstavuje približne 14 % zariadení na kontinente, zatiaľ čo Samsung, Nokia a KaiOS sa delia o zvyšné dve percentá.

Proti sebe sme postavili Samsung Galaxy A53 a iPhone SE. Pre ktorý sa rozhodnúť a prečo?

Pozor! Takto jednoducho sa útočníci dostanú k prihlasovacím údajom k vašim účtom

Máte jeden z týchto Xiaomi smartfónov? Onedlho dostane nadstavbu MIUI 13

Podobná situácia je aj v Európe, kde má Android  trhový podiel 69,32 % a iOS beží až na 30 % všetkých smartfónov. Vlastné systémy Samsungu, Nokie a ďalší výrobcov majú v Európe zanedbateľné 1 % trhu. Na ázijskom a juhoamerickom kontinente dominuje Android s 81 a 90 percentami. Podiel iOS je 18 % v Ázii a 10 % v Južnej Amerike.

Oveľa tesnejší boj medzi iOS a Androidom je v Severnej Amerike a Oceánii, kde dominuje systém spoločnosti Apple. iOS ovláda 54 % trhu v oboch regiónoch, zatiaľ čo Android zaberá takmer 45 %. Zvyšné jedno percento si opäť rozdelia ostatní vývojári. nepredpokladá sa, že sa v najbližšom období objaví nový systém, ktorý by sa dokázal podielom priblížiť Androidu a iOS.

Náš tip
Máte jeden z týchto Xiaomi smartfónov? Onedlho dostane nadstavbu MIUI 13
25.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+