MojAndroid

Dokonalý smartfón. Veľa modelov od rôznych značiek sa za posledné roky priblížilo k dokonalosti. Žiaden z nich ale dokonalý nebol a vždy to má svoje muchy. A čo viac – nikdy nevyhoviete všetkým. Ak ste sa ale niekedy zamýšľali nad tým, čo by mal ponúkať váš smartfón snov, teraz prišla vaša šanca. Rozpíšte sa nám v diskusii o tom, aký by bol podľa vás dokonalý smartfón. Aby sme vám upresnili, čo máme na mysli, uvedieme vám pár príkladov.

Hlavne aby bol kompaktný… (Martin)

Za posledné roky ma dosť zamrzelo, že smartfóny sú čoraz väčšie a (až na výnimky) výrobcovia kašlú na kompaktné modely. Preto ma potešil príchod Samsungu Galaxy S8 a neskôr aj S10e. A práve od nich by som rád odvíjal koncept svojho smartfónu snov.

Určite by nemal byť väčší ako Galaxy S10e, čo znamená displej s uhlopriečkou 5,8 palca. Rozlíšenie QHD+, technológia Super AMOLED a frekvencia 90-120 Hz. Selfie kamera a skener odtlačkov prstov by mal byť v displeji, aby bol dizajn naozaj bezrámčekový.

galaxy s10e

Predná a zadná stena môže byť zo skla, ale matného (ako má napríklad Apple iPhone 11 Pro). Rámik – nehrdzavejúca oceľ. A celý musí byť vodeodolný, najlepšie aj MIL-STD 810. V spodnej hrane USB-C a audiojack. Predné stereo reproduktory na štýl Google Pixel 3.

Na zadnej strane by mal byť trojitý fotoaparát: 109 MP hlavný zo Samsung Galaxy S20, širokouhlý 20 MP z Huawei P30 Pro a periskopický teleobjektív, tiež z P30 Pro. Netreba zabudnúť na ToF senzor. Selfie kamera by mohla mať aspoň 32 MP. Nech je kľudne širokouhlá, ale smartfón bude v základnom móde robiť priblížený orez.

huawei p30 pro
Periskopický objektív Huawei P30 Pro

Z ostatného by mal mať môj smartfón snov 65W rýchle nabíjanie, 40W bezdrôtové nabíjanie a reverzné bezdrôtové nabíjanie pre hodinky a slúchadlá. Bluetooth 5.0, NFC, 5G a všetku ostatnú konektivitu. Nemusí to byť žiadna beštia, ale nech má aspoň 12 GB RAM, 1 TB úložisko a Qualcomm Snapdragon 865. Na záver mám už len dve želania: čistý Android a prispôsobiteľné pero S Pen. No a čo? Je to smartfón snov…

Hlavný dôraz na fotoaparát (Tomáš)

Pod pojmom smartfón snov si samozrejme predstavujem telefón, ktorý má všetky aktuálne technologické trendy. Výkonné bezdrôtové nabíjanie, batéria s kapacitou ako Xiaomi Mi Note 10, či modul s fotoaparátmi, ktorému nechýba kvalitné “šíro”. Uvítal by som, samozrejme, i viacnásobný optický zoom.

xiaomi mi note 10

Nevadila by mi motorizovaná mechanika pre selfie kameru, no ani miniatúrny výrez nie je absolútne žiadny problém. Diera, akú má napríklad Samsung Galaxy S10, vyzerá dosť dobre a nenápadne. Po dizajnovej stránke je perfektný OnePlus 7 Pro, no úprimne dizajnovou špičkou boli zariadenia od HTC s celokovovou konštrukciou.

Keďže by som však uvítal bezdrôtové nabíjanie, na zadnej strane bude potrebné sklo. Veľmi dobre na hranách vyzerá leštený hliník, aký má Xiaomi Mi 9. Displej by musel byť typu OLED. Vyššia obnovovacia frekvencia by potešila, taktiež aj pekne zahnuté hrany, ktoré sú však na druhú stranu menej praktické ako plochý displej.

xiaomi mi 9

Rozlíšenie Full HD+ by potom bolo optimálne. Čerešničkou na torte by bolo modré prevedenie s meniacimi sa farbami zadného skla či stereo reproduktory. Pokiaľ ide o veľkosť displeja, rád by som mal niečo o veľkosti 6,3 palcov s pomerom strán približne 19:9. Keď už to má byť mobil snov, tak by som chcel aspoň 128 GB úložného priestoru či 8 GB RAM.

Len jeden parameter nerozhoduje, smartfón je dôležitý ako celok (Miro)

Môj ideálny smartfón musí mať dostatočnú výdrž. Skôr ako o samotnú kapacitu batérie mi ide o reálnu skúsenosť. Deň plného pracovného zaťaženia musí zvládnuť s rezervou. Väčšiu batériu kľudne zoberiem aj na úkor hmotnosti a hrúbky. Druhou dôležitou vlastnosťou je výkon.

Nemusí ísť o najvýkonnejšie zariadenie na trhu, ale žiadne sekanie a spomalené reakcie neznesiem. Mám rád matné telefóny, na ktoré sa nezachytávajú odtlačky prstov. Môže byť aj plastový, len nech je matný. Dôležitý je aj fotoaparát, ideálny smartfón musí mať kvalitný hlavný snímač, optickú stabilizáciu obrazu, ultra-širokouhlý snímač a tiež teleobjektív s minimálne trojnásobným optickým priblížením.

Dôležitý je pre mňa buď ultrasonický skener odtlačkov v displeji alebo kvalitné riešenie skeneru na zadnej strane. Smartfón musí byť bez výrezu v displeji. Rád som aj za 3,5 mm audio jack, rýchle nabíjanie, bezdrôtové nabíjanie a reverzné bezdrôtové nabíjanie.

Aký by bol teda bol váš smartfón snov? Čo považujete za dokonalý telefón? Ktorý model sa vašim požiadavkám priblížil najviac? Rozpíšte sa v našej diskusii. Potešíme sa každému príspevku.

6.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+