MojAndroid

Spoločnosť Canalys publikovala svoju správu za prvý štvrťrok 2018, z ktorej vyplýva, že predaju smartfónov v Európe sa príliš nedarí. Celkový počet dodaných kusov za obdobie január – marec klesol o 6,3 %. Na najväčších európskych trhoch je tento prepad ešte väčší, v Británii o 29,6 %, vo Francúzsku o 23,2 % a v Nemecku o 16,7 %. Celkový počet predaných kusov v západnej Európe je o 13,9 % nižší, ako bol za rovnaké obdobie v minulom roku.

Náš tip
Samsung bol v Q1/2018 najväčším predajcom smartfónov

Lepšie sa predaju smartfónov darilo v strednej východnej Európe, kde dosiahol medziročný priemerný nárast o 12,3 %, v Rusku dokonca až o 25,4 %.

Samsung stále prvý, Apple si drží druhú priečku

Samsung zostáva stále na čele. S počtom predaných kusov vyše 15 miliónov, ale predal o 15,4 % menej zariadení, ako v minulom roku. Hlavným dôvodom tohto poklesu môže byť fakt, že Xiaomi a Huawei sa viac zamerali na európsky trh. Apple si udržal druhé miesto a dokázal predať 10,2 milióna iPhonov. Jeho predaj ale taktiež medziročne poklesol, konkrétne o 5,1 %. Keďže sa prudko zvýšil nákup lacnejších modelov, každý štvrtý predaný iPhone bol buď SE, 6, 6S alebo ostatné modely, ktoré sú staršie, ako dva roky.

V tomto porovnaní vychádza ako najväčší víťaz čínska spoločnosť Xiaomi. Tá posledný rok usilovne pracuje na dohodách s európskymi distribútormi a snaží sa pretlačiť svoje zariadenia do celej Európy, čo sa jej očividne veľmi darí a zaznamenala obrovský nárast.

Náš tip
Gartner: Predaj smartfónov po prvý raz medziročne poklesol

Aké sú najnovšie trendy predaja smartfónov?

Spoločnosť Canalys taktiež publikovala predbežné výsledky aktuálnych trendov v oblasti smartfónov. Trendom momentálne dominuje natiahnutý displej. Ten obsahovalo 15 % predaných zariadení. Predaj Dual SIM smartfónov stúpol o 8 %. Darilo sa aj telefónom s duálnym fotoaparátom, ktorých predaj stupol z 5 na 13 miliónov kusov. Veľká RAM pamäť už nie je výsadou len tých najdrahších zariadení, ale bežne sa stretávame so smartfónmi so 4 alebo viac Gigabajtami RAM aj v strednej triede.

10.5.2018
Zdroj: gsmarena.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+