MojAndroid

Podľa analytikov spoločnosti Canalys sa predpokladá, že dodávky skladacích smartfónov v rokoch 2021 až 2024 vzrastú o 53 % a v roku 2024 presiahnu 30 miliónov kusov. Predpokladá sa, že segment medzi rokom 2019, kedy boli uvedené prvé skladacie produkty, a rokom 2024, porastie o 122 %.

Dodávky skladacích smartfónov do roku 2024 | Zdroj: Canalys.com

Trh skladacích smartfónov minulý rok ťahal hlavne Samsung

Vďaka spoločnosti Samsung dosiahol predaj skladacích smartfónov v roku 2021 8,9 milióna kusov. Samsung minulý rok vydal na trh modely Galaxy Z Fold3 5G a Z Flip3 5G. Medziročne tento segment vzrástol o 148 %, a to napriek vysokým cenám týchto zariadení, zatiaľ čo celkový trh so smartfónmi vzrástol len o 7 %.

Samsung Galaxy Z Flip3 5G | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výskumný analytik v Canalys, Runar Bjørhovde, tvrdí, že kľúčovou výhodou pre skladacie smartfóny bol počas pandémie rozmach používania zariadení s veľkou obrazovkou. Spotrebitelia totiž neustále hľadajú lepší zážitok z používania mobilných zariadení. Čím väčší displej má ich mobilné zariadenie, tým lepší zážitok im poskytne napríklad pri prezeraní multimédií.

Vďaka skladaciemu mechanizmu dokážu práve skladacie smartfóny poskytnúť veľký displej pri malých rozmeroch. Samozrejme sú tieto prémiové zariadenia zatiaľ kvôli svojej vysokej cene dostupné len majetnejším zákazníkom. Dodávky Android smartfónov pritom v prémiovom segmente nad 800 dolárov klesli o 18 %, zatiaľ čo dodávky pre iOS vzrástli za rovnaký čas o 68 %.

V nasledujúcich rokov by sa mala cena skladacích zariadení znižovať

Ekosystém dodávateľského reťazca komponentov pre skladacie zariadenia sa však za posledných pár rokov rýchlo rozvinul vďaka spoločnosti Samsung. Existuje čoraz väčší počet dodávateľov ohybných displejov, pántov a iných kľúčových komponentov, takže sa dá v nasledujúcich rokoch predpokladať aj pokles cien týchto zariadení. Výrobcovia budú tiež pokračovať v znižovaní ich hrúbky a hmotnosti.

Bude si to tiež vyžadovať značné investície do používateľského rozhrania a softvéru, keďže ekosystém aplikácií pre skladacie displeje je stále ďaleko od optimálneho stavu. Minulý november však systém Android priniesol množstvo nových funkcií pre vývojárov skladacích aplikácií a aplikácií pre dve obrazovky, čo by mohlo byť zásadným impulzom pre ich rozmach.

Náš tip
Koľko bude stáť HBO Max u susedov? Na Slovensku zaplatíme takmer najviac
16.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+