MojAndroid

Na našich stránkach vám pravidelne prinášame recenzie najrôznejších mobilných zariadení. Vždy sa snažíme, aby bola každá recenzia čo najkomplexnejšia a nevynechali sme žiadnu dôležitú oblasť, ale niekedy sa v nej naozaj nedá obsiahnuť všetko. Predsa len, zariadenia mávame k dispozícii na testovanie zväčša týždeň, najviac dva a za taký krátky čas nie je možné zžiť sa so zariadením tak dokonale ako počas dlhodobého používania. Práve preto sa vám z času na čas snažíme priniesť trochu odlišné články, v ktorých sa s vami delíme e o dlhodobé skúsenosti s mobilmi a tabletmi, ktoré sme mali možnosť dlhší čas používať. Samozrejme, v takýchto článkoch sa nemôžeme venovať toľkým zariadeniam ako v recenziách, keďže prístrojov, ktoré máme možnosť dlhodobo používať je pochopiteľne oveľa menej než tých, ktoré nám prejdú rukami v rámci testovania. Budeme sa však snažiť, aby ich napriek tomu bolo čo najviac a sprostredkovať vám dojmy a detaily, ktoré sa neobjavili v pôvodnej recenzii.

Trochu iný je aj koncept týchto článkov, nebudeme sa venovať všetkým oblastiam telefónov či tabletov a opisovať všetky funkcie a možnosti. Sústredíme sa skôr na tie, ktoré nás z rôznych dôvodov zaujali, prípadne sú výnimočné, či osobitne prínosné pre používateľa. V prípade zariadení, ktoré sú na trhu už dlhší čas, sa budeme snažiť spomínať ich výbavu aj v kontexte súčasných mobilných prístrojov a zhodnotiť, či je aj v súčastnosti postačujúca. Tie vlastnosti, ktoré celkovo hodnotíme ako pozitívne, budú označené znamienkom „+“ a naopak, slabiny označíme znamienkom „-“.

lenovo yoga 10 hd+

Zariadením, ktorému sa v rámci dlhodobých skúseností budeme venovať dnes, je Lenovo Yoga HD+, teda druhá generácia týchto tabletov, ktorá dostala do vienka napríklad výkonnejší procesor od renomovaného výrobcu či kvalitnejší displej s vyšším rozlíšením. Tento tablet som mal možnosť vyše pol roka používať ako svoj primárny tablet a bolo to naozaj intenzívne používanie vo forme pracovného nástroja aj zariadenia pre voľné chvíle. Poďme sa teda pozrieť na jeho plusy a mínusy bližšie.

Náš tip
RECENZIA | Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ – lepší displej a vyšší výkon

(+) Výnimočná konštrukcia s integrovaným stojanom – výhodou tabletov oproti notebookom ale aj ultrabookom sú ich kompaktné rozmery – je to vlastne len placka, v dnešnej dobe tenká mnohokrát už len pár milimentrov, ktorá je skutočne mimoriadne mobilná. Problémom však môžu byť situácie, kedy ho nechceme alebo nemôžeme držať v rukách. Na rozdiel od notebooku nebude tablet klasickej konštrukcie na stole či inej podložke “stáť” sám a nemôžeme si na ňom nastaviť sklon displeja. V takýchto situáciách je riešením samostatný stojan, ktorých ponuka je dnes celkom široká. Jeho používanie však nemusí byť najpraktickejšie a nemusí byť vždy poruke, keď ho bude treba. Navyše, mnohé stojany umožňujú len jednu polohu tabletu a nie je možné regulovať sklon displeja tak, ako nám to vyhovuje.

Všetky tieto problémy elegantne rieši unikátna konštrukcia tabletov Yoga. Priznávam, spočiatku som bol voči konštrukcii s typickým “valčekom” trochu skeptický, ale po mesiacoch používania považujem jej prínos za neoceniteľný. Odpadlo otravné nosenie samostatného stojana, stačí len jednoduchým pohybom vysunúť ten vstavaný v Yoge a nastaviť požadovaný sklon displeja. Ja osobne tablet využívam veľmi intenzívne, prehliadam na ňom internet, kontrolujem poštu, píšem krátke maily či správy na Hangouts, pozerám TV a občas aj filmy, čítam knihy, atď. Pri všetkým týchto činnostiach je vstavaný stojan neoceniteľným pomocníkom a pravdupovediac, na ďalší tablet klasickej konštrukcie si budem veľmi ťažko zvykať.

Recenzia Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ 2 Recenzia Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ 2

(+) Kvalita integrovaného stojanu – keď už toľko hovorím o stojane, nemôžem vynechať obavy, ktoré som mal z hľadiska dlhodobého používania. Predsa len u tabletov ide o netypický mechanický prvok a nebol som si istý, či sa mechanizmus časom neopotrebuje, nevyderie, a stojan nezačne mať vôľu, nebude sa kývať, “viklať”,  alebo javiť iné negatívne známky používania.

Dnes, po viac ako polroku aktívneho používania môžem povedať, že moje obavy boli zbytočné. Hoci som tablet využíval denne a stojan som vyklápal mimoriadne často, nejaví žiadne známky opotrebovania a jeho mechanizmus pracuje rovnako skvele ako na začiatku. Aj z tohto dôvodu ho teda môžem prípadným záujemcom odporučiť.

(+) Celková konštrukcia tabletu – Yoga HD+ má kryty vyrobené z plastu, kovový je len stojan. Tablet nie je ani nejako extra tuhý a bez väčších problémov môžete jeho vrchnú časť (tú vzdialenejšiu od stojana) prehnúť. Napriek tomu nie je pre mňa konštrukcia sklamaním, pri bežnom používaní nepočuť vôbec žiadne pukanie ani iné nežiaduce zvuky. Na tablete po polroku nevidieť ani žiadne škrabance, na čom má zásluhu zrejme aj povrch zadného krytu s jemným vrúbkovaním. Absolútne hladká zostala aj dotyková plocha, ktorú som nijako zvlášť nechránil, nepoužíval som fóliu ani žiadne puzdro (veď išlo o služobný tablet:-). Odolnosť voči drobným mechanickým vplyvom je teda u tejto Yogy výborná.

(-) Dvojtlačidlo ovládania hlasitosti – Na prvý pohľad drobnosť, ale hnevá ma počas celej doby používania tabletu. Dvojtlačidlo ovládania hlasitosti je malé, krátke a zle sa nahmatáva. Ešte horšie je však miesto jeho umiestnenia, v dolnej časti tabletu (pri používaní v režime naležato), neďaleko valcovitej časti. Z hľadiska ergonómie by mi oveľa viac vyhovovalo jeho umiestnenie trochu vyššie, v hornej časti tabletu. Keďže hlasitosť pri používaní mobilných zariadení regulujeme často, dosť mi to prekáža.

Yoga Tablet 10 HD+c

(+) Tlačidlo zapínania – naopak, umiestnenie tlačidla zapínania v ľavom konci valcovitej časti považujem za dobré riešenie. Tlačidlo sa na tomto mieste dobre nahmatáva a je nadpriemerne veľké, čo tiež prispieva k ergonómii. Malú výhradu mám len k relatívne silnej dióde, ktorá sa v ňom nachádza a pri nabíjaní svieti dosť silným bielym svetlom (mimochodom, v Yoge 2 je ešte silnejšia kruhová dióda). Počas dňa to nerobí problém, ale v tme je dosť viditeľné a mne osobne prekážalo napríklad pri nabíjaní tabletu na nočnom stolíku, takže som to radšej ani nerobil. Keďže sa však nabíjanie mobilných zariadení pri posteli počas spánku vo všeobecnosti považuje za nezdravé, mal by som byť  výrobcovi vlastne vďačný, že ma od toho odučil:-)

(+) Displej – Prvá Yoga mala displej s rozlíšením 1280 x 720 bodov, u modelu HD+ stúplo rozlíšenie na Full HD. Voči displeju nemám za celý čas používania ani jednu námietku a vždy plne mi vyhovoval, či už po stránke jemnosti rozlíšenia, farieb, jasu, či pozorovacích uhlov.

(+) Stereoreproduktory – dvojicu reproduktorov nájdeme v čoraz väčšom počte tabletov, ale často sú umiestnené na hrane zariadenia, alebo dokonca na zadnom kryte, čo výrazne znižuje zážitok pri počúvaní. U tabletu Yoga sú však umiestnené výborne, na prednej strane pri okrajoch tabletu, takže skvelý stereoefekt pri počúvaní je zaručený. Kvalita tiež nie je najhoršia, hoci nepatrí k úplnej špičke medzi mobilnými zariadeniami a ocenil by som hlavne výraznejšie basy. Aj v tomto smere však výrobca u aktuálnej generácie priniesol zmenu k lepšiemu a tablet Yoga 2 Pro má integrovaný samostatný basový reproduktor, čo je u tabletov výnimočné.

lenovo yoga 10 hd+ 3

(-) Výkon a plynulosť tabletu – tu bohužiaľ musím dať najväčšie mínus celého článku. Oproti prvej generácie, ktorá mala procesor Mediatek, sa druhá generácia dočkala procesoru od renomovaného výrobcu Qualcomm. Bohužiaľ, ide o menej výkonný variant Snapdragon 400, ktorý síce môže byť dobrým riešením v zariadeniach nižšej triedy s menším rozlíšením, Full HD mu však spôsobuje zreteľné problémy. Týka sa to predovšetkým pohybu v prostredí – animácie nie sú celkom plynulé a je vidieť isté trhanie. Prípadne, ak stlačíte tlačidlo multitasking, tak tablet istú chvíľu zaváha, kým zobrazí zoznam naposledy spustených aplikácií. Nie je to nič, čo by drasticky znižovalo zážitok z používania tabletu a “dá sa s tým žiť“, celkový dojem by však bol zrejme oveľa lepší v prípade trochu výkonnejšieho čipsetu. 

(-) Občasné reštarty – v predchádzajúcom bode som tablet kritizoval za nedostatočnú plynulosť, v tomto bode zase musím spomenúť nie celkom vyladený systém, ktorý sa občas samovoľne reštartuje a to aj vtedy, keď tablet nie je používaný. Aby som bol presný, tie reštarty nie sú časté a navyše ani nie pravidelné, ale občas, tak raz za dva-tri týždne som sa s týmto problémom stretol. Zažil som však aj situáciu, kedy sa tablet počas jedného dňa reštartoval hneď niekoľkokrát.

(+) Aktualizácie – pochváliť musím výrobcu aspoň za aktualizácie systému, ktoré boli počas môjho používania tabletu dve. Prvá, väčšia, prišla hneď v lete a priniesla Android KitKat vo verzii 4.4.2, druhá mala len okolo 20 MB a sprístupnená bola iba pred niekoľkými týždňami. Pre úplnosť musím dodať, že odvtedy sa nevyskytol žiadny samovoľný reštart zariadenia, takže chcem veriť, že výrobca tento problém vyriešil.

(+) Používateľské rozhranie – Lenovo ponúka podobne ako Huawei používateľské prostredie bez hlavného menu, všetky ikony aplikácií sa teda na štýl iOS nachádzajú priamo na kartách domovskej obrazovky. Spočiatku som tým nebol príliš nadšený, ale pri dlhšom používaní som si celkom zvykol a menu mi vôbec nechýbalo. Dôležité je, že existuje možnosť ukladať si ikony do priečinkov, takže poriadok zostane zachovaný aj pri väčšom počte aplikácií.

(-) Nedotiahnutá funkcia Multi-windows – podobne ako napríklad zariadenia značky Samsung, aj tento tablet Lenovo umožňuje používať na obrazovke naraz dve, tri či dokonca až štyri aplikácie. Samozrejme, funkcia ako taká je výborná, kameňom úrazu je však veľmi malé množstvo aplikácií, ktoré tento režim podporujú – je ich len 17. Čakal som, že postupom času výrobca nejaké pridá, avšak nestalo sa tak a Multi-windows je teda len chabo využiteľná. Navyše, u aktuálnej generácie tabletu Yoga 2 je podpora aplikácií ešte slabšia (je ich len sedem), čo je veľká škoda. 

Screenshot_2014-12-12-12-42-37

(+) Výdrž batérie – Ak som výkon a plynulosť tabletu označil za najväčšie mínus, tak výdrž batérie musím označiť ako absolútne plus. Rukami mi už prešlo dosť tabletov, ale okrem iPadu 3 si nespomínam na žiadny, ktorý by mohol Lenovu Yoga HD+ v tomto smere konkurovať. 9000 mAh batéria odvádza skutočne dobrú prácu a ani pri najintenzívnom využívaní sa mi nestalo, že by tablet s prehľadom nevydržal celý jeden deň. Naopak, pri menej náročnom používaní nie je problém prekonať hranicu piatich a viac dní. Pre ilustráciu, skúšal som výdrž batérie pri sledovaní Orange TV (jas a zvuk nastavený približne na tretinu maximálnej hodnoty) a za hodinu sa batéria vybila zo 100% na 92%. Vzhľadom na to, že tablet musel neustále streamovať video z internetu, je to vynikajúci výsledok.

Záver

V závere testovania mobilných zariadení mávam spravidla len dva pocity – buď mi je ľúto, že sa s prístrojom už musím rozlúčiť, alebo naopak, som rád, že sa ho konečne môžem zbaviť:-) Lenovo Yoga HD+ rozhodne patrí do prvej skupiny a naozaj mi bude chýbať. Hoci výkonovo nepatrí medzi rekordmanov a pohyb v prostredí by mohol byť plynulejší, unikátna konštrukcia so spoľahlivým stojanom, dlhá výdrž batérie či stereoreproduktory na prednej strane tieto nedostatky bohato vyvažujú. Hlavne možnosť postaviť si tablet prakticky kdekoľvek a kedykoľvek je veľmi návyková a výrobca týmto riešením podľa mňa trafil do čierneho.

Lenovo Yoga Tablet HD+

4.3 Jelly Bean10.1"
MSM8228 (3G)/ APQ8028 (Wi-Fi), štvorjadrový 1,6 GHz1200 x 1920
2 GB8 Mpix
16/32 GB

Nová generácia Yoga tabletu navyše vylepšuje mnohé slabšie stránky Yogy HD+, napríklad v oblasti výkonu či plynulosti a tiež pridáva nový režim zavesenia, ktorý je skutočne dobre využiteľný. Či sa už teda rozhodnete pre pôvodný tablet Yoga HD+, alebo novšiu generáciu Yoga 2, na základe dlhodobého používania a recenzie som presvedčený, že za svoje peniaze získate spoľahlivé zariadenie, ktoré vás nesklame.

15.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Páči sa mi tento typ článkov, určite píšte viac týchto Dlhodobých skúseností… =)

  • PicoBello

   pripajam sa, velmi dobry clanok!

 • palobn

  Tiež mám nejakú chvíľu tento model a môžem len súhlasiť.Všetko dôležité je v článku vystrihnuté.

  • palobn

   Vystihnuté :)

 • S.

  hmm, sak uz je aj yoga tablet 2 (8,10) a yoga 2 pro (13″) s projektorom…

 • Patrik Poprocky

  nemohli by ste niečo také urobiť pri z2?

 • maťko

  inak tie svietiace led diody vadia aj mne, pravdu povediac vadia mi dosť. A ešte keď to okrem svietenia aj bliká, tak ma ide poraziť :D Riešim to tak, že ich buď niečim prekrývam, a v prípade reproduktorov, ktorých dioda mi inak svieti do tváre počas noci, tak som ju proste prelepil papierikom a ešte som ho pre lepšie zabránenie svetla pretrel čiernovu fixou. Podobne som zabezpečil aj adaptér k nootebooku alebo externý harddisk.

+