MojAndroid

Známy výrobca a predajca dronov DJI predstavil novú generáciu svojho najvyspelejšieho drona Phantom 4. Ide o prvý komerčne dostupný dron, ktorý dokáže vidieť svet okolo seba a na základe toho, prispôsobiť svoje správanie. Ide o veľký krok v ústrety plne autonómnych dronov, ktoré by sa v budúcnosti mali stať úplne bežnou záležitosťou. Dôkazom toho je aj novinka od DJI, ktorá sa vďaka novým technológiám dokáže adaptívne vyhýbať prekážkam, ktoré sa objavia v dráhe jej letu. Dokáže to vďaka štyrom kamerám a senzorom, ktoré sú umiestnené vpredu a zo spodnej časti drona. No a samozrejme nechýba ani 4K kamera, ktorá je pripevnená na stabilizovaný gimbal a slúži predovšetkým na natáčanie videa.

S príchodom Phantom 4 vstupujeme do éry, kde aj úplní začiatočníci budú môcť lietať s absolútnou sebadôverou,” hovorí CEO spoločnosti  Frank Wang. “Ľudia snívali o dni, kedy budú drony kreatívne s nimi spolupracovať. Ten deň práve nastal.”

https://www.youtube.com/watch?v=JJPSSqMQajA

DJI Phantom 4 však neprináša len funkcie spojené s vyhýbaním sa prekážkam – tie je možné mimochodom v prípade potreby vypnúť. Nové technológie umožnili do drona integrovať funkciu TapFly, ktorá úplne eliminuje potrebu ovládať  drona pomocou klasického ovládača s páčkami a ďalšími ovládacími prvkami. Stačí stlačiť jedno tlačidlo a dron automaticky vzlietne. Nastavíte maximálnu vzdialenosť, do ktorej môže letieť a let Phantomu 4 následne ovládate už len dotykmi na displeji. Dron sa všetkým prekážkam bude vyhýbať už automaticky, čo umožní robiť bližšie a detailnejšie zábery budov a iných objektov.

Ešte pokrokovejšou je technológia ActiveTrack, ktorá vďaka kamerám a ďalším senzorom bude vedieť, ktorým smerom sa “pozerať”. Dron teda bude vedieť nasledovať osobu alebo iný pohybujúci sa objekt bez toho, aby musel mať akýkoľvek ovládač alebo iné sledovacie zariadenie. Phantom 4 urobí 3D model každého označeného objektu, ktorý bude pri natáčaní držať vždy v zábere. Vďaka tomu je možné robiť videá s oveľa bližšej vzdialenosti ako v prípade lokalizácie pomocou GPS. Navyše, aj tu funguje vyhýbanie sa prekážkam. Nové senzory tiež prinášajú stabilnejšie vznášanie sa na jednom mieste. Spoločnosť tvrdí, že v sumáre je nový model v stabilite až 5-krát lepší ako predchodca. Novinka samozrejme podporuje všetky funkcie predchádzajúcej verzie. Nájdete tu teda aj inteligentné letové módy, medzi ktorými nechýba napríklad plánovanie dráhy letu pomocou GPS bodov alebo sledovanie používateľa na základe polohy telefónu s GPS.

djiphantom4-ed

Nový Phantom je o 100 gramov ťažší, čo sa prejavilo najmä na veľkosti batérie, ktorá má teraz kapacitu 5350 mAh (pôvodne 4480 mAh). Výbornou správou je tiež údaj o výdrži batérie, podľa ktorého má dron vydržať vo vzduchu po dobu 25-28 minút. To však platí len pre normálny mód, v tom športovom sa maximálna rýchlosť zvýši z 56 na 72 km/h, čomu bude odpovedať aj kratšia výdrž.

Nový DJI Phantom 4 stojí 1399 dolárov, čo síce nie je najmenej, no za túto sumu dostanete to najlepšie, čo v súčasnosti môžete na trhu nájsť. Zároveň ide o prvé zariadenie, ktoré je v tejto cenovke skutočne vhodné aj pre úplného začiatočníka, a to práve vďaka technológii vyhýbania sa prekážkam. Už sa tak nestane, že by ste novo zakúpený, a nie práve najlacnejší dron, hneď pri prvom lete aj rozbili. A to je niečo, za čo sa oplatí priplatiť.

Zdroj: theverge

2.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+