MojAndroid

Možno ste už zažili pocit únavy očí po dlhšej dobe narábania s počítačom, mobilom alebo obrazovkou vo všeobecnosti. Svoje oči by sme si preto mali chrániť, aby sme sa vyhli ich bolesti, únavy či niekedy aj dlhodobému poškodeniu. Ako na to prezradil web Kraff Eye Institute.

Robia obrazovky náš zrak horším?

Takzvané digitálne namáhanie očí je čoraz častejšie spomínaným problémom. Ide o novodobý problém, keďže takmer každý denne využíva nejaké elektronické zariadenie s obrazovkou pokojne po dobu aj niekoľkých hodín. Je pravda, že nie každá osoba sedí niekoľko minúť až hodín denne pred obrazovkou počítača. Asi všetci však máme mobilné telefóny, ktoré sú taktiež zdrojom únavy pre náš zrakový orgán.

Xiaomi 12S Ultra
Xiaomi 12S Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Otázkou teda je: “Robia obrazovky náš zrak horším?” Nuž, digitálne namáhanie očí je len krátkodobým postihnutím. Neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by obrazovky robili náš zrak horším z dlhodobého hľadiska. To však neznamená, že by sme nemali vykonávať nejakú prevenciu.

Ako vzniká digitálna námaha očí a aké sú jej príznaky?

Pod digitálnou námahou očí sa rozumejú bolesti hlavy, rozmazané videnie, suché oči a v extrémnejších prípadoch aj bolesť ramien a krku. Keď sú vaše oči unavené, snažia sa ostatným častiam tela dokázať, že niečo nie je v poriadku. Suché oči vznikajú menej pravidelným žmurkaním počas dlhšej doby používania počítača, mobilu alebo i počas čítania kníh.

Ako sa vyhnúť únave očí počas používania smartfónu

Počítačové monitory nie sú jediným zdrojom digitálnej únavy očí. Výraznú úlohu v tom zohrávajú aj naše mobilné telefóny. Máme pre vás 6 tipov, ako správne používať smartfón pre ochranu zraku.

Prispôsobte si jas obrazovky

Mnohí zabúdajú, že jas obrazovky na telefóne je možné prispôsobiť. Najlepším riešením tohto problému je zapnutie automatickej regulácie jasu, no tá nemusí každému vyhovovať. Doma si jas nastavte na nižší, v exteriéri zase na vyšší. Dobrým tipom je aj zväčšenie písma systému v nastaveniach zobrazovania.

Vzdialenosť od displeja je dôležitá

Vaše oči by mali byť od obrazovky smartfónu vzdialené približne 40 až 45 centimetrov. Namiesto toho, aby ste mobil dávali bližšie k svojej tvári, mali by ste využiť funkciu softvérového priblíženia.

Nočný režim

Takmer všetky moderné smartfóny disponujú filtrom modrého svetla. Zapnúť sa dokáže aj automaticky od vami stanovených časov, respektíve od západu po východ slnka. V nočných hodinách by ste ho určite nemali ignorovať, keďže predchádza únave očí a taktiež vám pomáha so zaspávaním, keďže modré svetlo naše mozgy vnímajú ako to denné.

Nezabudnite na žmurkanie

Žmurkanie je veľmi dôležité, keďže zvlhčuje naše oči a každým žmurknutím si zlepšujeme ostrosť videnia. Počas čítania textu, scrollovania obsahu na sociálnych sieťach či hrania hier je veľmi jednoduché zabudnúť na túto priam automatickú činnosť.

Antireflexné fólie či temperované sklá

Displeje smartfónov sú lesklé, čo dokáže robiť našim očiam záťaž. Matná forma ochrany obrazovky zraku pomôže sústrediť sa na zobrazovaný obsah namiesto odrazov v lesklom skle. Výhodou je, že tieto prvky nezvyknú byť ani drahé.

Používajte umelé slzy

Umelé slzy dokážu byť podľa Kraff Eye Institute efektívnym nástrojom pre tých, ktorý často sedia za počítačom alebo pravidelne používajú mobilné telefóny. Na trhu sa nájdu rozličné produkty práve pre tento účel.

Ako sa vyhnúť únave očí počas používania počítača

Poďme si teraz spomenúť šesť spôsobov, ako je možné vyhnúť sa digitálnej únave očí počas používania počítača.

Pravidlo 20/20/20

Povedzme si na rovinu, že naše oči nie sú prispôsobené na celodenné pozeranie sa na obrazovku. Potrebujeme im dopriať aj odpočinok. Aj ten krátkodobý vie skutočne pomôcť. Po 20 minútach pozerania do obrazovky obráťte svoj zrak na niečo, čo sa nachádza od vás aspoň 20 stôp (asi 6 metrov) ďaleko po dobu 20 sekúnd. Platí, že na čím dlhšiu dobu odvrátite svoje oči od monitoru, tým lepšie!

Izbu alebo kanceláriu si správne osvetlite

Možno ste sa už stretli s opačným odporúčaním, no Kraff Eye Institute radí, aby izba, v ktorej pracujete, nebola príliš silno osvetlená. Odporúča skôr zatiahnuť závesy a zredukovať používanie fluorescenčného svetla. Používať by ste mali skôr nízkoenergetické žiarovky ako formu ambientného svetla.

Pravidelne choďte na prehliadky

Pravidelné prehliadky očí zabezpečia zdravie pre tento možno najcennejší zmyslový orgán. So svojim doktorom sa môžete poradiť o svojich zvyklostiach a ten vám dá odporúčanie, akým spôsobom by ste mali pracovať na počítači a taktiež aj ako často si dávať prestávky.

Antireflexný monitor

Odrazy svetla na monitore sú veľmi otravné a taktiež nepôsobia dobre ani na zrak. Oči sa musia viac snažiť správne zaostriť, čo spôsobuje ich únavu. Odporúča sa využívať monitory s antireflexnou vrstvou. To isté platí aj pre nositeľov dioptrických okuliarov. Sklíčka by mali mať antireflexnú vrstvu.

Monitory s vysokým rozlíšením a vyššou obnovovacou frekvenciou

Drvivá väčšina ľudí už dnes nevyužíva CRT monitory. Tie sa vyznačovali nízkou obnovovacou frekvenciou, čo malo za následok nepríjemné blikanie obrazoviek. To sa očiam rozhodne nepáči. Aby ste zamedzili únave očí, pri výbere monitora voľte typy s čo najvyšším rozlíšením. Všetko záleží od vybranej uhlopriečky. Na 27-palcovej uhlopriečke budete rozhodne chcieť mať minimálne Quad HD rozlíšenie, keďže oči sa budú musieť menej trápiť vytváraním obrazu z jednotlivých zobrazovacích bodov na displeji.

Na menších obrazovkách samozrejme postačí aj Full HD rozlíšenie. Ďalším faktorom je už spomínaná obnovovacia frekvencia. Väčšina dnešných monitorov má 60 Hz, čo by malo byť pre kancelársku prácu úplne v poriadku. Plynulejší zážitok pre vás aj pre vaše oči však bude s použitím 90, 120, 144 či 165 Hz monitorov. Tie využívajú predovšetkým hráči hier, no pre kancelárske účely postačí aj štandardná hodnota.

Obmedzte vyžarovanie modrého svetla

Modré svetlo je svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou a ide o jeden z najväčších nepriateľov pre oči. Obmedzenie prieniku modrého svetla do očí pomocou špeciálne navrhnutých okuliarov alebo filtrov pre zvýšenie teploty farieb je veľmi účinným spôsobom, ako zabrániť únave očí a jeho obmedzenie vám dokonca pomôže aj zaspať.

Aké spôsoby na zamedzenie únavy očí využívate vy? Napíšte nám do komentárov pod článok.

31.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+