MojAndroid

Možno pre vás nasledujúce výsledky prieskumu nebudú až také prekvapivé, no rozhodne stoja za pozornosť. Od čias, kedy mal prvý Android smartfón HTC Dream/T-Mobile G1 3,2-palcový displej sa toho veľa zmenilo. Používatelia začali viac riešiť aplikácie a “konzumovať” multimediálny obsah či pracovať. Tieto dôvody viedli postupne k narastaniu uhlopriečky displeja. Výrobcovia chceli ľuďom zabezpečiť čoraz väčší komfort. Nuž a smartfóny, ktoré sme pred tým nazývali vďaka veľkosti uhlopriečky “phablety”, sa takmer stávajú bežným štandardom.

Náš tip
Komfort veľkého displeja na úkor dizajnu? | DISKUSIA

Keď Samsung uviedol v roku 2011 svoj Galaxy Note s 5,3-palcovou uhlopriečkou a pomerom strán 16:10, bol to na tú dobu obor. Aktuálne sa situácia mení a podľa používateľských štatistík je najbežnejšia 5,5-palcová uhlopriečka. Trendom z minulého roka je však už 5,7-palcová uhlopriečka a pomer strán 18:9, prípadne 6-palcová uhlopriečka s pomerom 18:9. V strednej triede dominuje 5,5-palcový displej s pomerom strán 16:9. Zaujímavosťou je, že smartfóny ako je línia Sony Xperia Compact – teda špecifikácie vlajkovej lode no displej pod 5 palcov – sa stávajú skutočnou raritou.

Náš tip
Aký veľký displej má váš aktuálny smartfón? | DISKUSIA

Veľkosť uhlopriečky súvisí so spotrebou dát

Podľa prieskumov AppOptix, ktorých sa zúčastnilo 4000 používateľov v USA, zároveň súvisí veľkosť uhlopriečky s množstvom spotrebovaných dát. Používatelia s 5,5-palcovou uhlopriečkou využijú viac dát a strávia pripojení viac minút, ako používatelia s menšou uhlopriečkou. Ľudia s 5-palcovou až s vyššou uhlopriečkou využijú viac mobilných dát v porovnaní s uhlopriečkami pod 5 palcov.

Z toho vyplýva, že ak má používateľ väčší displej, vedie to k nárastu využitia tohto potenciálu – konzumuje viac obsahu a dát. Pohodlnejšie sa totoži na nich pracuje. Na mieste je aj poznámka, že práve vtedy, keď chce používateľ riešiť najmä multimediálny obsah a dáta, zaobstará si väčší displej. Zároveň však treba dodať, že väčšie displeje aj vedú k vyššej produktivite.

Zaujímavosťou však je, že spolu s väčším displejom už nejde ruka v ruke priama úmera s veľkosťou tela smartfónu. Výrobcovia totiž vychádzajú v ústredy a osadzujú väčšie displeje do menšieho tela, zmenšujú sa rámiky a podobne.

Ako je to s vami a s konzumáciou obsahu? Má veľkosť uhlopriečky vplyv na to, koľko času strávite so smartfónom? Akú máte veľkosť uhlopriečky? Dajte nám vedieť v komentári.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+