MojAndroid

Displeje na našich smartfónoch ale aj iných mobilných a nemobilných zariadeniach sú extrémne dôležité. Aj preto sa im už dlho venuje obrovská pozornosť, čoho výsledkom sú skutočne kvalitné panely. Aj tu je ale možné robiť dodatočné vylepšenia, čo teraz dokázali výskumníci na University of Central Florida.

Ako iste mnohí z vás vedia, displeje pozostávajú z miniatúrnych pixelov. Tie sa vo väčšine prípadov skladajú z troch menších subpixelov, kde každý symbolizuje jednu základnú farbu (červená, zelená, modrá). Nový objav ale umožňuje meniť farbu týchto subpixelov, čo otvára široké spektrum možností.

Každý subpixel tak môže fungovať ako samostatný pixel, vďaka čomu je možné použiť na rovnako veľkej ploche až trojnásobne množstvo pixelov, čo v preklade znamená trojnásobne vyššiu hustotu. Samozrejme, niečo takéto nie je nevyhnutné pre displeje smartfónov, kde už aj súčasné QHD rozlíšenia mnohí považujú za zbytočné.

Samotní výskumníci ale vidia veľké možnosti na poli virtuálnej reality, kde je potrebné čo najjemnejšie zobrazenie. Práve táto technológia umožní jemné zobrazenie na displejoch okuliarov s virtuálnou realitou, kedy je displej veľmi blízko očiam. Hoci ide o zaujímavý objav, v podobných prípadoch zostávame skeptickí. Takýchto prelomov je každý mesiac niekoľko, no aby sa technológia skutočne dostala do masovo vyrábaných zariadení, musí byť splnený celý rad ďalších podmienok. Preto je otázne, či a kedy vôbec uvidíme prvé displeje s touto technológiou.

Zdroj: India Times via PhoneArena

30.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+