MojAndroid

Veď to poznáte – vytiahnete mobil z vrecka na priamom slnku a na displeji vidíte akurát tak odraz svojej tváre. Tomu by mal byť definitívne koniec, a to vďaka výskumu vedcov z Karlsruhe Institute of Technology (KIT). Tí našli riešenie tohto problému v prírode, konkrétne pri pohľade na motýľov. A nie len tak hocijakých, ale druh Greta Oto, ktorý sa okrem iného vyznačuje priehľadnými krídlami. Tie však neodrážajú slnečné lúče, čo by chceli vedci dosiahnuť aj pri bežne využívaných displejoch.

Takto vyzerá nanoštruktúra motýlích krídiel.
Takto vyzerá nanoštruktúra motýlích krídiel.

Zatiaľ čo sa od krídiel motýľov odrazí iba 2-5% odleskov, pri bežnom bloku skla to je 8-100%, v závislosti od uhla pohľadu. Vedci bližšie skúmali, prečo sú motýlie krídla “matné” a prišli na to, že na ich povrchu sa nachádzajú milióny malých výrastkov, ktoré sa odlišujú vo veľkosti a usporiadaní. Môžete si to predstaviť ako chlpatý koberec, ktorého vlasy sú od seba vzdialené len v rozmedzí 100 až 140 nanometrov a rozdiel v ich výške je 400 až 600 nanometrov. Motýlie krídla pokryté takýmto povrchom navyše pohlcujú infračervené a ultrafialové žiarenie, čo im pomáha pri kamufláži pred inými zvieratami, najmä vtákmi, ktoré ich požierajú. Nanoštruktúra tiež odpudzuje vodu a má samočistiaci efekt.

Motýle s priehľadnými krídlami sú fascinujúce nielen po optickej, ale aj vedeckej stránke. V kontraste s iným prírodným fenoménom, v ktorom je pravidelnosť a dokonalé usporiadanie najväčšou prioritou, používajú motýle s priehľadnými krídlami na vytvorenie špeciálneho optického efektu nepravidelný chaos, čo je pre ľudí naozaj fascinujúce. – povedal Radwanul Hasan Siddique, jeden z doktorandov pracujúcich na tomto projekte.

Vedci chcú vytvoriť umelo povrch podobný motýlím krídlam a nasadiť ho na bežne používané displeje, napríklad mobilných zariadení. Tie by tak nemuseli utrpieť žiadne zníženie čitateľnosti údajov, no získali by oveľa lepšiu čitateľnosť na priamom slnku. Uvidíme, či sa im to podarí a sme zvedaví, o koľko by sa výroba takýchto displejov, v porovnaní s dnes používanou technológiou, predražila.

Zdroj: KIT, imgur

28.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+