MojAndroid

V roku 2015 je pojem “bezpečnosť informácií” zrejme oveľa aktuálnejší, ako kedykoľvek predtým. Stále viac a viac informácií čerpáme v digitálnej podobe a v rovnakej forme aj viac informácií poskytujeme. Čoraz častejšie sa stáva, že údaje v profile na internetovej stránke majú takmer rovnakú hodnotu, ako údaje na našom občianskom preukaze. Hoci sa to môže zdať ako podraz, veľké internetové spoločnosti, ktorých služby denne využívame, profitujú práve z informácií, ktoré im poskytujeme.

Nejde pritom iba osobné údaje typu rodné číslo či bydlisko. Internetovým gigantom ako Google či Facebook totiž dokážeme o sebe prezradiť oveľa viac. Robíme to prakticky pri každej internetovej činnosti. Google vie, čo ste vyhľadávali v ktorý konkrétny deň v histórii. Pamätá si tiež to, na ktoré reklamy ste klikli, ktoré ste skryli a dokonca na základe toho vie určiť, aké sú vaše záujmy. Celkom slušné, čo poviete?

Ok-Google-Voice-Search

Čím viac služieb od Google používate, tým viac informácií sa o vás spoločnosť dozvie. Nerobí to pritom nelegálne a nekradne vám žiadne informácie. Jednoducho zaznamenáva, aké činnosti ste robili, keď ste používali ich služby. Čo by sa ale stalo, keby sa tieto informácie dostanú do nesprávnych rúk? Je možné, že ak používate naozaj veľa služieb od Google, prakticky ktokoľvek s týmito informáciami by mal možnosť ukradnú vašu identitu, čo je v súčasnosti pomerne veľký problém. Krádeže identity sú čoraz častejšie, aj keď tie sa nedejú tým spôsobom, že by sa niekto nabúral do databázy Google a stiahol si odtiaľ informácie o tom, čo ste na internete robili.

Rovnako tak sociálne siete vedia na základe vašej činnosti určiť o vás množstvo informácií. Napríklad taký Facebook veľmi dobre vie, aké stránky sledujete a aké sú vaše záujmy. Informácie o vás vie zistiť aj na základe toho, odkiaľ posielate statusy či aké hodnotenie ste dali najnovšiemu filmu. Všetky tieto informácie následne využije na to, aby sa vám na stránke zobrazovali také reklamy, ktoré vás zrejme budú zaujímať.

facebook-titulka

Google využíva zbieranie informácií o užívateľoch aj na ďalšie služby. Ideálnym príkladom je Google Now, čo je naozaj výkonný inteligentný asistent. Okrem toho, že Google Now dokáže uskutočniť mnohé akcie jednoducho hlasovými povelmi, automaticky vám zobrazí také informácie, ktoré by vás mohli zaujímať. Ak napríklad na počítači vyhľadáte v Google mapách nejaké konkrétne miesto a vydáte sa tam na cestu, Google Now vám automaticky v smartfóne ukáže, aká je premávka na trase, ktorou práve idete.

Dostávame sa teda do konfliktu názorov. Na jednej strane je hrôzostrašné pomyslieť si, čo všetko by niekto dokázal spraviť s informáciami o miliónoch užívateľov v databázach veľkých internetových spoločností. Na druhej strane ale vedia tieto spoločnosti využiť tieto informácie tak, že z nich môžu profitovať aj samotní užívatelia. Preto sa pýtame vás, milí čitatelia – schvaľujete tieto praktiky zhromažďovania informácií o užívateľoch, alebo ste proti nim? Vieme si predstaviť celý rad argumentov pre a proti, a tak sme zvedaví, čo si o tejto problematike myslíte vy. Neváhajte a zdieľajte svoje názory s ostatnými v diskusii pod článkom.

27.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+