V kalendári sa píše rok 2015 a my sa zas a znovu vraciame k téme výdrže batérie v mobilných zariadeniach. Nie je to preto, že by sa výdrž batérie na jedno nabitie v posledných rokoch nezlepšila. Práve naopak, čoraz častejšie dostávame do rúk zariadenia, ktoré na jedno nabitie vydržia dva a viac dní aktívneho používania. Výrobcovia si uvedomili, že spoľahlivá batéria je pre užívateľov často dôležitejší faktor, ako najvýkonnejší procesor či displej s najjemnejším rozlíšením.
Postupne sme sa tak dostali do situácie, keď väčšina nových Android zariadení vydrží bez problémov na jedno nabitie minimálne jeden deň. Ešte pred pár rokmi s tým mali problém aj najvýkonnejšie vlajkové lode, pričom nútené dobíjanie počas dňa bolo úplne bežnou praktikou. Hoci sa situácia v posledných rokoch naozaj zlepšila, ešte stále nie je výdrž batérie na mobilných zariadeniach taká dobrá, že by sme sa tejto téme nemuseli venovať. Väčšina z nás stále nabíja svoje smartfóny každý deň, čo skutočne nie je najpohodlnejšie riešenie. Aby sme ale túto situáciu spríjemnili, existuje niekoľko prístupov k tomuto problému, pričom každý z nás preferuje niečo iné.
Nabíjanie klasickou nabíjačkou
Bez pochýb ide stále o najpoužívanejší spôsob starostlivosti o výdrž batérie na mobilných zariadeniach. Dalo by sa povedať, že vo väčšine prípadov je nabíjanie klasickou nabíjačkou primárnym riešením a všetky ostatné možnosti, ktoré uvedieme nižšie, sú skôr alternatívne riešenia v prípade, keď sa nevieme dostať k elektrickej zásuvke. Výhodou je tiež fakt, že nabíjačka je stále priloženým príslušenstvom pri väčšine mobilných zariadení, a tak užívatelia často ani nehľadajú iné riešenie.
Aj s klasickou nabíjačkou ale môžete fungovať rozdielne. Niektorí užívatelia nabíjajú svoje zariadenie v noci, iní po príchode do práce a niektorí zasa pripájajú svoje zariadenie k elektrine vždy, keď je to možné, aj keď iba na niekoľko minút. Ak ale nemáme k dispozícii elektrickú zásuvku, stále môžeme využiť niekoľko alternatívnych riešení.
Externá batéria/nabíjačka
Ak viete, že sa ocitnete v situácii, keď nebudete môcť vaše zariadenie pripojiť do elektrickej energie, logicky siahnete po externej batérii. Tie sa stali primárnou výbavou mnohých užívateľov, ktorí sú na neustálom pripojení k mobilnej sieti závislí či už z osobných, alebo pracovných dôvodov. Na trhu je ale tiež veľké množstvo externých batérií, ktoré ponúkajú rôzne špecifické vlastnosti a výhody. Ich hlavnou výhodou je často fakt, že dokážu nabíjať často aj niekoľko rozdielnych zariadení, no na druhej strane v batohu alebo taške pridávajú niekedy naozaj dosť hmotnosti.
Kryt so vstavanou batériou
Tento spôsob predlžovania výdrže batérie je o čosi menej používaný. To ale neznamená, že nejde o praktické riešenie, ako sa vyhnúť vybitému smartfónu. Kryty so vstavanou batériou naberajú na popularite aj vďaka tomu, že sú čoraz praktickejšie. Dosť často totiž výrazne zväčšujú rozmery zariadenia až do takej miery, že používanie už viac nie je pohodlné. Aj tieto kryty sa ale postupne vyvíjajú, a tak sa dnes dajú na trhu nájsť také riešenia, ktoré pridávajú iba minimálnu hrúbku a zároveň sa postarajú o výrazné predĺženie výdrže na jedno nabitie.
Extra batéria
Toto riešenie uvádzame ako posledné, aj keď ešte nedávno šlo možno o najpoužívanejší spôsob vyhnutia sa vybitému telefónu. Problémom v súčasnosti je, že výrobcovia radšej uprednostnia vyššiu kapacitu batérie aj za cenu toho, že takýto akumulátor nebude vyberateľný. Tým získajú aj možnosť vytvoriť kompaktnejšiu a atraktívnejšiu konštrukciu zariadenia, čo je v súčasnosti tiež veľmi žiadaný prvom mobilných zariadení. Vyberateľné batérie tak už nie sú ani zďaleka také populárne, ako kedysi, no stále ide o možnosť, ktorú mnohí užívatelia preferujú. Ak by bolo možné získať všetky vyššie spomenuté výhody a zároveň mať možnosť meniť kedykoľvek batériu, zrejme by to stále mnohí užívatelia uprednostňovali pred inými riešeniami.
Iné riešenie
Hoci v tomto článku sme spomenuli niektoré najpoužívanejšie riešenia, stále existujú ďalšie možnosti, ako sa postarať o to, aby sa vaše zariadenia tak rýchlo nevybíjali. Každý užívateľ má pritom na výber z celého radu možností a každý z nás uprednostňuje iný spôsob starostlivosti o výdrž batérie. Preto sa pýtame vás – ako sa o výdrž batérie vo vašom smartfóne staráte vy? Máte nejaký špeciálny overený spôsob, ktorý má pre vás špecifické výhody oproti iným riešeniam? Dajte nám v diskusii vedieť, ako sa o výdrž staráte vy a prečo toto riešenie uprednostňujete pred inými.
Zdroj: pocketnow