V priebehu rokov sa menilo primárne využitie jednotlivých zariadení, ktoré denne používame. Zatiaľ, čo pred niekoľkými rokmi sme drvivú väčšinu všetkých operácií spojených s internetom vykonávali na počítači či notebooku, v súčasnosti na tie isté úkony používame čoraz častejšie smartfóny alebo tablety. Takáto diverzifikácia spôsobuje, že naše súbory máme rozmiestnené na viacerých pamäťových médiách a často potom nemáme k dispozícii práve tie súbory, ktoré by sme potrebovali. Samozrejme, riešení je hneď niekoľko.
Väčšina z nás ešte stále používa na prenos súborov medzi mobilným zariadením a počítačom kábel. Ide o tradičné, rýchle a pomerne spoľahlivé riešenie, ktoré ale v porovnaní s novými možnosťami nie je veľmi praktické. Zachovaniu tohto trendu pomáha aj fakt, že väčšina nabíjacích adaptérov k smartfónom funguje s odpojiteľným USB káblom. Ak máte po ruke nabíjačku, často to znamená, že máte po ruke aj kábel určený na prepojenie smartfónu s počítačom. Tento kábel si preto nemusíte kupovať a máte ho často k dispozícii, čo môže byť jedným z dôvodov, prečo stále uprednostňujeme takýto spôsob prenosu dát.
V modernej digitálnej ére je k dispozícii aj viacero ďalších riešení. Jedným z najjednoduchších je používanie pamäťovej karty. Táto možnosť ponúka podobnú rýchlosť a spoľahlivosť, ako prenos káblom, no zároveň ide o pohodlnejšie riešenie. Čítačku pamäťových kariet nájdeme na väčšine súčasných notebookov, a tak sa nemusíte zaoberať žiadnymi káblami – potrebovať budete iba správny adaptér. Toto riešenie sa ale postupne stáva primárnou voľbou na prenos súborov z fotoaparátov či kamier, keďže čoraz viac výrobcov na svojich zariadeniach neponúka slot na pamäťové karty.
Okrem týchto klasických riešení sú k dispozícii aj moderné možnosti na bezdrôtový prenos súborov do počítača. Často na to využívame špeciálnu aplikáciu, ktorá dokáže pripojiť náš smartfón k počítaču a poradí si aj s následným prenosom súborov. Počiatočné nastavenie takejto komunikácie môže chvíľu trvať rovnako, ako hľadanie vyhovujúcej aplikácie. Keď raz splníte tieto predpoklady, môžete si užívať takmer rovnako spoľahlivý prenos dát, ako v dvoch predchádzajúcich prípadoch. Obmedzená bude často najmä rýchlosť takéhoto prenosu, no ak neplánujete kopírovať veľké objemy dát, použitie mobilnej aplikácie môže byť rýchlejšie, ako pripájanie káblu či pamäťovej karty.
Jedným z najzaujímavejších riešení poslednej doby sú určite cloudové služby. Tie totiž ponúkajú oveľa viac, ako iba kopírovanie súborov medzi zariadeniami. K dispozícii je totiž množstvo nástrojov, ktoré zabezpečia pravidelné zálohovanie vašich súborov. Veľkou výhodou je následne fakt, že k týmto súborom budete mať prístup odkiaľkoľvek a zostanú uložené aj v prípade, že pamäťové média s tými súbormi stratíte alebo nenávratne poškodíte. Nevýhodou môže byť nižšia rýchlosť kopírovania či poplatky, ktoré sú s týmito službami často spojené, ako aj nutnosť internetového pripojenia pre využívanie väčšiny funkcií cloudových služieb.
Každý súčasný užívateľ tak má na výber hneď niekoľko rôznych riešení určených na prenos súborov medzi mobilným zariadením a počítačom. Okrem spomínaných riešení existujú tiež možnosti pripojenia klasického, alebo špeciálneho USB kľúča k telefónu a následne k počítaču. Nájdeme tiež niekoľko ďalších alternatív, a tak sa pýtame vás – ktorú z týchto možností používate na prenos súborov vy? Využívate aspoň jednu z nich, alebo súbory medzi vašimi zariadeniami neprenášate vôbec? Hlasujte v našej ankete a dajte nám v diskusii vedieť, ktorú z týchto možností preferujete a prečo.
Využívam všetky spôsoby uvedené v ankete
+ cez OTG
+ cez BT
Kabel je najrychlejsi ak mam mrte vela suborov alebo velke subory. Pre male veci pouzivam Cloud
Jedine filmy do tabletu idem cez OTG ináč všetko cez túto ap, odporúčam ;) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrtstudio.SyncFolders
Na PC vytvoreny zdielany priecinok, na mobile k nemu cez WiFi pristupujem cez prieskumnik suborov s podporou LAN (konkretne Solid Explorer).
Superbeam….na malé súbory Google Disk.
Na zalohu fotiek a dokumentov z mobilu jedine cloud (Onedrive), jedine na nahranie filmov do mobilu pouzivam PushBullet, jednoducha app, trva to kus dlhsie ako cez kabel, ale ten komfort a jednoduchost celej app stoji za to :)
No neviem, ci je vyhodnejsie vyberat pamatovu kartu z telefonu a davat ju do citacky. Zapojit kabel je rychlejsie a jednoduchsie.
Presne a ja mam dokonca na pamtovke ulozene data aplikacii takze potom by bol telefon trochu zmateny
Pracovne dokumenty mam samozrejme v cloude,takisto aj fotky. Ale vsetko ostantne presuvam cez kabel a udrzujem na pametovej karte kedze hudba v cloude je hovadina,obzvlast s nasim pokrytim a bateriami dnesnych telefonov.
a co prenos suborov cez nfc? to tu nikdo ani len nespomenul.. ;-) rychly spolahlivy pouzitelny aj na prenos vacsich dat ,na male subory postaci aj stary dobry klasicky blootooth,ktory ma kazdy dotykac, inak pouzivam asi najcastejsie klasicky usb kabel..
Máš na pc NFC?
jop, nové notebooky sú týmto už vybavené
Super ja som chcel niečo také na pc ale nechce sa mi kupovať nová MB…možno nejaký modul a dobré zakomponovať :-)
Si si istý, že rýchly je to správne slovo ? Z vlastnej skúsenosti viem, že NFC je šialene pomalé, nehovoriac o tom, že obidve zariadenia musia byť veľmi blízko.
Tak vo väčšine prípadov sa cez NFC zariadenia iba spárujú a samotný prenos prebieha cez bluetooth, nie?
..vo vedrách
Ten bol slabý…určite vieš lepší
na xperiách je taká featura a keď to zapnem, tak sa to tvári jak pripojené cez USB, s tým, že to je bezkáblovo :) neviem ako sa to volá, ale v živote som nič iné nepotreboval
FTP server na mobile cez aplikáciu s názvom (prekvapivo) Ftp server. Je to multiplatformové a nepotrebuje ovládače. Rýchlosť priamo závislá od routru a signálu. V mojom prípade cca 6 MB/s.
pouzivam WiFi FTP aplikaciu, ma len jedno tlacidlo ON/OFF a adresu ftp ktoru mam ulozenu v PC… tam si to otvorim ako priecinok a mam pristup do korenoveho adresara telefonu… obojstranny prenos bez problemov
odkaz na tu appku pls? je to ta od vyvojara Nalic?
jop, https://play.google.com/store/apps/details?id=nalic.app.wifishare
je aj PRO verzia pokial viem
Cez Airdroid alebo cez namapovaný disk v Solid Exploreri
OTG USB 3.0 / 32GB, mám ho stále v batohu na výletoch a pravidelne zálohujem.
Cez wifi program ES File Explorer :)
FTP server
rsync
Malé súbory cez wi-fi (Mixplorer), väčšie cez kábel.
Pushbullet
ftp server v mobile a v pc sa naň pripojím priamo cez Správcu súborov :) jednoduché a rýchle :)
Xender(cez wi-fi)
ShareIt od Lenova .. podporuje PC, Android aj iOS
Fotky cez cloud kedze ich tam aj chcem mat zalohovane a ostatne subory cez kabel
MS OneDrive
Ja používam infra.