MojAndroid

Mobilné telefóny zaznamenali v poslednom desaťročí nevídaný pokrok. Nástup smartfónov znamenal ešte častejšie predstavovanie nových zariadení, ktorých sú momentálne plné obchody. Tým ale predchádzali roky postupného vývoja mobilných telefónov, ktoré vo svojej dobe znamenali technologický vrchol. V každom prípade, túžba vlastniť najlepší mobilný telefón je už poriadne stará a v roku 2014 sa nájdu medzi nami takí, čo vlastnili niekoľko desiatok mobilných telefónov.

Príchod smartfónov znamenal menšiu revolúciu, keďže nastalo nové obdobie dynamického vývoja. Každým rokom sa vylepšovalo množstvo funkcií, pričom novší model bol o míľový krok pred starším. Musíme skonštatovať, že takýto raketový vývoj teraz trochu ustál a hoci nové modely sú väčšinou lepšie, ako tie staršie, aj telefón spred dvoch rokov dokáže často konkurovať tým najnovším. Stále však platí, že nové zariadenia sú predstavované na týždennej báze a užívatelia majú výber, o akom sa im možno niekedy ani nesnívalo. V našej redakcii sa tiež nachádzajú redaktori, ktorí majú bohaté skúsenosti s mobilnými telefónmi ešte z čias pred nástupom smartfónov. Samozrejme, aj my sme niekedy chceli telefóny, ktoré sme nikdy nemali, ale našli sa aj také, ktoré sme radšej rýchlo vymenili.


Anketa Orange Android Roka 2014 je v plnom prúde a podobne ako aj po minulé roky, aj tento v nej vyberiete tie najlepšie zariadenia v niekoľkých kategóriách. Hlasovať môžete za smartfóny a tablety, z ktorých vyberiete tie najlepšie. Vyhrať môžete až 14 cien.

hlasuj


 

Michal Chabada – Môj prvý mobil, ktorý som si kúpil ešte na strednej škole, bol Ericsson R320s. Parádny tenký mobil, s veľkou obrazovkou a výdžou :-) V tom čase sa mi veľmi páčili aj vyklápačka Ericsson T28 a Siemens C35, ktoré som však nikdy nevlastnil. Mojimi rukami prešla aj Nokia 3510i, ako prvý mobil s polyfonickým zvonením a farebným displejom. Neskôr som používal a vlastnil aj parádny Ericsson T610. Počas štúdia v Nórsku som si kúpil prvý mobil s dotykovým ovládaním LG Chocolate. Po nástupe do práce v službách mobilného operátora som podľahol černiciam – mal som modely BlackBerry 8800 a BlackBerry 8310 mám dodnes odložený doma. Potom Google predstavil Android, ktorý používam dodnes :-)

Martin Krcho – Tie, na ktoré som si spomeul – NOKIA 3410, Sagem RC815 plus, LG KS360, Nokia 2730, Nokia 6230, Nokia 6500, Sony Ericsson T610, iPhone 4, Nexus One, Nexus S, Nexus 4, Nexus 5, HTC One, Nokia X.

Fero Chovaňák – Mojím prvým mobilným telefónom, ktorý som kedy vlastnil bol Siemens M35i. Išlo o odolnú verziu, na vtedajšiu dobu, veľmi pekného a obľúbeného Siemensu C35i. Počas môjho používania tento mobil obstál skutočne náročne používanie, neskôr však odišiel na svoj zaslúžený odpočinok. Po ňom nasledovali ďalšie mobily, vrátane Siemensu C35i, S35i, C55, ST55, S55, Ericssonu R320, Ericssonu T28s a Ericssonu T68. V mojej zbierke v minulosti nechýbali ani Motorola T190, C350, či vyklápačka V3x. Prvý kontakt so smartfónmi prišiel so zariadením MDA Vario s operačným systémom Windows Mobile a vlastnou výsuvnou klávesnicou. Bol to môj prvý telefón s WiFi a skutočným pripojením do internetu. Aj vďaka nemu som spoznal čaro online komunikácie priamo zo svojho smartfónu. Neskôr ho vystriedal menší MDA Compact V, za ktorým už nasledoval prvý Android smartfón Samsung Galaxy SII. Tie ďalšie prichádzali v tomto poradí: HTC One X, Nexus 4, HTC One, HTC One M8, Sony Xperia Z3. A po ktorom telefóne som v minulosti najviac túžil? Bol ním Sony Ericsson P910.

Michal Chovaňák – Ja som mal telefóny Nokia 3410, Nokia 5110, Siemens SL 45, Sony Ericsson T100, Sony Ericsson K710, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5.

Ondrej Ličko – Nokia 3310, Motorola Talkabout, Siemens C35, Sony Ericsson T39, Nokia 6610i, Nokia 3300, Nokia 6030, Nokia 6021, Nokia 3100 (aj s foťákom v tvare hrušky), Nokia 3510i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T630, Samsung D600, Sony Ericsson W600, Nokia 6310i, Nokia 5510, Sony Ericsson W200, Nokia E51, Nokia C5, HTC Wildfire, HTC Sensation XE, Samsung Galaxy Nexus, Sony Xperia Z, LG G2 a teraz používam redakčný Samsung Galaxy S5 :-)

Prvá bola Nokia 3310, ktorú som dostal úplne novú na 7. narodeniny. Do pár mesiacov som ju však predal a kúpil som si ďalší mobil. Telefóny som menil na mesačnej báze až kým som nemal 10-11 rokov, potom som s jedným vydržal aj 3-4 mesiace. Bol som taký malý priekupník. Najobľúbenejším mobilom bol Sony Ericsson T39, najmä preto že v dobe, keď som ho vlastnil, stál viac ako 20 000 korún (ja som ho zdedil po otcovi).

Braňo Caban – Môj úplne prvý mobilný telefón vlastne nebol iba môj, používali sme ho spolu s vtedajšou priateľkou:-) Bolo to v roku 1999 a šlo o Panasonic GD30. Pri vymenovaní jeho predností a funkcií sa dnešní používatelia zrejme nezdržia smiechu – ponúkal možnosť zapnúť vibračné zvonenie podržaním jedného tlačidla, mal pamäť na 50 kontaktov mimo SIM karty a dokonca aj nastaviteľné animácie pri niektorých úkonoch:-)

Panasonic GD30

Mojím skutočne prvým vlastným telefónom bol niekedy v r. 2000 Ericsson A2618. Pamätám si, že umožňoval „skomponovať“ vlastnú vyzváňaciu melódiu a kamarát mi ich doň nahádzal hneď niekoľko. Približne o rok som ho vymenil za Trium Mars, malý telefón, ktorý mal skutočne vesmírne znejúce vyzváňacie tóny:-) Onedlho som telefón opäť menil. Objavila sa Nokia 5510, ktorá sa okamžite stala mojím snom a napriek vyššej cene (na vtedajšie pomery a moje zvyklosti:-) som si ju kúpil. Mala plnohodnotnú hardvérovú klávesnicu, 5 hier, 64 MB pamäte pre uloženie hudby a FM rádio. Tento telefón som vlastnil asi najdlhšie, približne 3 roky a jeden kus mám aj dnes vo svojej zbierke telefónov. Potom som zatúžil po zmene a po vtedy populárnych „vyklápačkách“, alebo „véčkach“. Samsung SGH-X450 bol môj prvý telefón s farebným displejom a mal batériu so závratnou kapacitou 250 mAh:-)

Ericsson A2618

Z neho som prechádzal už na môj prvý smartfón, ktorým bola Nokia N73, smartfón z roku 2006 s 3,2 MPix fotoaparátom, stereoreproduktormi a operačným systémom Symbian. Zobral som si ju vtedy k paušálu a patrila k telefónom s najvyšším doplatkom, okolo 9 tisíc korún. Mnoho známych si vtedy ťukalo na čelo, ako som mohol za telefón vysoliť toľko peňazí (väčšina ľudí si vtedy brala mobily za korunu, prípadne len s doplatkom do pár stoviek), ale nikdy som túto investíciu neoľutoval. Práve kvôli N73 som sa intenzívne začal zaujímať o smartfóny, blúdiť po fórach, skúšať nové aplikácie a programy, ktoré sa v tom čase nedali jednoducho stiahnuť z centrálneho internetového obchodu, ako je tomu dnes. Neskôr som si k nej dokúpil navigačný modul a objavil čaro mobilných navigačných aplikácií, na ktoré nedám dopustiť dodnes. No a spomínam si aj na aktualizáciu firmware, čo bolo v tom čase malé dobrodružstvo s nie celkom istým výsledkom a šlo to jedine cez program v PC. Túto Nokiu mám dodnes v zbierke a stále je plne funkčná.

Nokia_N73

Po dvoch rokoch som N73 vymenil za iPhone 3G, ktorý som mal niečo vyše roka. Opäť to bola pre mňa veľká škola a tento smartfón mi vlastne priblížil svet mobilných technológií, ako ho poznáme dnes. Hoci mal oproti N73 viacero obmedzení a veľmi mi chýbala hlavne hlasová turn-by-turn navigácia, ktorú iPhony dostali až neskôr, vďaka jailbreaku som si ho prispôsobil do veľkej miery podľa svojich predstáv a dodnes s láskou spomínam na Cydiu:-)

Po iPhone som sa na veľmi krátke obdobie, asi pol roka, vrátil k Nokii a modelu 5800 Xpress Music. Jeho najväčšou prednosťou boli pre mňa kvalitné stereoreproduktory, ktoré som roky považoval za neprekonané. V tom čase som však už veľmi poškuľoval po Androide a v roku 2010 som si kúpil svoj prvý takýto telefón – HTC Desire. Operačný systém Android mi okamžite „sadol“, hoci mal dosť „detských chorôb“ ako napríklad nemožnosť presúvať aplikácie na pamäťovú kartu, čo bol pri približne 160 MB dostupnej pamäte v Desire dosť problém. Koncom roka som tento telefón vymenil za novší model Desire HD, ktorý mal väčší displej, väčšie úložisko, o niečo výkonnejší procesor či pokročilejšiu dotykovú plochu.

htc-desire-hd-extralarge

Po roku a pol som opäť dostal chuť na nový telefón a tentoraz som si vybral jeden z prvých tabletofónov, Samsung Galaxy Note 1. „Lopaťák“, ako ho familiárne nazýval jeden z mojich kamarátov, mi dobre slúžil vyše roka a pol a práve na ňom som si zvykol na pohodlie veľkých displejov. Vymenil som ho potom za HTC One M7, ktoré mi za dobrú cenu predal môj kolega (ďakujem, Fero:-) a bol to najplynulejší telefón, aký som kedy vlastnil. Vyzdvihnúť musím aj jeho stereoreproduktory, ktoré u mňa po rokoch v kvalite prekonali Nokiu 5800 Xpress Music.

samsung-galaxy-note

V súčasnosti vlastním LG G2, ktoré mi predal druhý kolega (vďaka, Ondro:-). Zatiaľ mi plne vyhovuje a nemám dôvod meniť ho za niečo novšie, úžasnou funkciou je hlavne možnosť aktivovať displej poklepaním, neviem si to vynachváliť a je dobre, že túto funkciu má vo svojich telefónoch stále viac výrobcov.

Čo sa týka budúcnosti, ešte vôbec netuším, aký telefón si vyberiem, rozhodne však s nejakým väčším displejom, minimálne 5,5 palca. No a samozrejme, bude to Android:-) Oceňujem prednosti konkurenčného iOS a Windows Phone, ale pre mňa sú v mnohých smeroch príliš obmedzujúce a neviem si už predstaviť, že by som mal iný telefón ako s Androidom. Na záver ešte spomeniem telefóny, ktoré som chcel vlastniť a z rôznych dôvodov som si ich nekúpil (vlastne z jediného dôvodu – financií:-) Bola to hlavne Nokia 3310, Nokia 3510, N95 či Siemens S35. Paradoxne, väčšinu z nich už teraz mám a patrí im čestné miesto v mojej zbierke.

Matúš Kapusta – Mojím úplne prvý telefónom bol vtedy neznámy model Philips Fisio 820, ktorý mal farebný displej a polyfonické zvonenia, čo bol na tú dobu naozaj nadštandard. Po chvíli ma ale omrzel a vyskúšal som si aj legendárnu Nokiu 3310. Nasledovali už rozumnejšie telefóny Nokia 6030, Nokia 6020 a môj prvý telefón s MP3 a stále najobľúbenejší model Sony Ericsson K550i. Telefón mal super fotoaparát, dvojitý blesk, nádherné modré podsvietenie a doteraz ho máme v domácnosti a stále funguje. Nasledoval môj prvý kontakt s dotykovým displejom v podobe Samsungu Monte a potom som sa už vrhol na Android. HTC One X som používal asi rok a teraz mám už asi rok a pol HTC One M7, pričom stále ma nepresvedčil žiaden nový model natoľko, že by som svoje obľúbené One vymenil. Používam aj redakčnú Nokiu Lumiu 630, ktorú potrebujem kvôli práci na MojWindows.sk a vďaka ktorej som sa zoznámil aj s touto platformou. Ak by som si mal vybrať telefón, ktorý som vždy chcel a nikdy nemal, tak by ním bola Nokia N95, ktorá ponúkala naozaj parádnu výbavu a obrovský displej a ktorý ešte donedávna s obľubou používali viacerí moji známi.

Takto nejako vyzerá naša zbierka mobilných telefónov redaktorov. Nás ale tiež zaujíma, ktoré telefóny ste vlastnili vy. Ktoré vám najviac prirástli k srdcu a ktoré ste chceli, no nikdy nemali? Zaspomínajte si na obdobie pred smartfónmi a dajte nám v diskusii vedieť, ktoré telefóny ste mali najradšej a prečo. Sme zvedaví na všetky vaše spomienky, prípadne môžete pridať aj zaujímavé príhody, ktoré sa s týmito telefónmi spájali :-)


Anketa Orange Android Roka 2014 je v plnom prúde a podobne ako aj po minulé roky, aj tento v nej vyberiete tie najlepšie zariadenia v niekoľkých kategóriách. Hlasovať môžete za smartfóny a tablety, z ktorých vyberiete tie najlepšie. Vyhrať môžete až 14 cien.

hlasuj


27.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+