MojAndroid

Sci-fi a akčné filmy nám už niekoľko rokov ukazujú výdobytky modernej techniky, ktoré nám okrem množstva nových možností ponúkajú aj doposiaľ nevídanú úroveň zabezpečenia. Biometrické bezpečnostné prvky sa stali súčasťou našich životov a to, čo sa ešte pred niekoľkými rokmi zdalo ako nepredstaviteľné je dnes už zaužívaným štandardom. Na mysli máme zabezpečovanie odtlačkami prstov a nie iba na úrovni veľkých podnikov či trezorov, ale aj našich telefónov.

Koniec koncov, smartfóny sú často preplnené našimi citlivými a osobnými údajmi, ktoré rozhodne nechceme s hocikým zdieľať. Doteraz sme mali možnosť zabezpečiť si dáta heslom, vzorom či pin kódom. Novinkou sú odtlačky prstov, ktoré sa na mobilných zariadeniach s Androidom vyskytujú už dlhšie, no štandardom sa stali až v priebehu tohto, resp. minulého roku. Okrem toho existujú aj experimenty určené na skenovanie sietnice oka, no táto technológia nie je v užívateľskej verzii ani zďaleka tak pokročilá, ako skenovanie odtlačkov.

htc-one-max

Úspešne sme tak prekonali obdobie vývoja, kedy takmer žiaden zo skenerov na nových smartfónoch nefungoval dobre a spoľahlivo. Finálnym krokom bolo zakomponovanie softvérovej stránky skenovania odtlačkov priamo do systému Android, čo ponúka najnovšia verzia Marshmallow. Odteraz sa tak skenovanie odtlačkov stáva neoddeliteľnou súčasťou systému Android a nie iba pokusom niektorého z výrobcov. Keď už sme ale dospeli do tohto štádia, objavila sa nová otázka – kde má byť skener odtlačkov na smartfóne umiestnený?

Ako obyčajne, užívatelia si na novinku rýchlo zvykli a začali byť nespokojní s jej limitáciami. V súčasnosti má väčšina smartfónov skener odtlačkov na prednej strane, spravidla v strede pod displejom. Ide o logické umiestnenie, kde bývalo tradičné tlačidlo Domov, ktoré bolo možno najpoužívanejším tlačidlom vôbec a jeho nahradenie skenerom odtlačkov dáva zmysel.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-14

Už sme ale prekonali obdobie hardvérových tlačidiel a dnes ponúka túto možnosť iba minimum smartfónov. Oveľa častejšie sa stretávame so softvérovými tlačidlami, a tak môže byť skener odtlačkov umiestnený aj inde. Úplne prvé experimenty s touto technológiou na Android zariadeniach posunuli skener odtlačkov na zadnú stranu. Najskôr sa to zdalo ako nelogické, no túto možnosť zvolila aj spoločnosť Google so svojimi najnovšími zariadeniami, ktoré sú ideálnou demonštráciou funkčnosti nového systému a zrazu sa umiestnenie na zadnej strane zariadenia nezdá také zvláštne.

Nexus-6P-14

No a potom tu ešte máme Sony a ich pokus umiestniť čítačku odtlačkov na bočnú stranu zariadenia. Idea je to dobrá – veď tlačidlo napájania tu ponúka obrovské množstvo zariadení a pre užívateľov ide o ideálne umiestnenie, kde automaticky siahajú po nástroji, ktorý im odomkne ich smartfón. Stále rastúci trend znižovania hrúbky smartfónov ale spôsobil,  že takýto skener má iba obmedzené rozmery a nemusí fungovať tak dobre, ako čítačka pod displejom či na zadnej strane zariadenia.

IFA_SONY_Xperia_Z5-16

Po tom, ako sa výrobcom podarilo zdokonaliť skenovanie odtlačkov na skutočne akceptovateľnú úroveň, sa tak objavili nové problémy spojené s touto technológiou. Kde umiestniť skener? Dopredu? Dozadu? Na bok? Čo je najlepšie, najintuitívnejšie a užívateľsky najprívetivejšie? Ťažko povedať, no kým sa tento problém vyrieši, môžeme si na túto tému aspoň podiskutovať. Hlasujte preto v našej ankete a v diskusii pod článkom nám dajte vedieť, čo si myslíte vy.

Kde by mal byť umiestnený skener odtlačkov prstov?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

3.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+