MojAndroid

Nikdy nekončiace hádky medzi prívržencami jednotlivých mobilných operačných systémov majú svoje opodstatnenie. Každý operačný systém má svoje výhody a nevýhody, každý z nich má funkcie alebo možnosti, ktoré konkurencii chýbajú a všetky si našli svojich verných fanúšikov. Tí sú ochotní neraz v tejto diskusii zájsť za hranice únosnosti, a tak sa otázke “ktorý operačný systém je najlepší?” radšej vyhneme. Ak si odmyslíme funkcie a vymoženosti jednotlivý OS, stále môžeme porovnávať iné prvky systému. Tentokrát máme na mysli dizajn jednotlivých mobilných operačných systémov.

Dizajn systému je to, čomu sa vývojári týchto systémov v poslednej dobe venujú. Uvedomili si, že množstvo funkcií nestačí na to, aby nalákali nových užívateľov. Vrámci dizajnu si pritom mnohí užívatelia cenia jednoduchosť, prispôsobiteľnosť a celistvosť, vďaka čomu vyzerá prostredie kompaktne a elegantne. Skvelým príkladom je systém iOS, ktorý od svojej 7. verzie vyžaduje aj od vývojárov tretích strán, aby dodržiavali stanovené normy, podľa ktorých majú programovať svoje aplikácie. Vďaka tomu je na iPhonoch a iPadoch prostredie veľmi celistvé a tento dojem sa nestratí ani pri práci s aplikáciami.

iOS 7 závrate

Podobným smerom sa vydal aj Google pri navrhovaní svojho systému Android 5.0 Lollipop. Ten ponúka okrem funkčných zmien aj množstvo dizajnových noviniek, ktoré spadajú pod nový jazyk Material dizajn. Ten uprednostňuje vrstevné uloženie ovládacích prvkov a množstvo animácií. Aplikácie, ktoré majú implementovaný takýto vzhľad, ponúkajú zväčša jednoduché ovládanie, zvýraznené hlavné ovládacie prvky a menu, ktoré je pri bežnom používaní skryté. Aj vývojárom sa tento návrh páči a mnohým sa už aj podarilo aktualizovať svoje aplikácie tak, aby bol ich vzhľad v súlade s novým dizajnovým jazykom.

Android Lollipop-1cover

Svoje zjavné dizajnové výhody má aj operačný systém Windows Phone. Ten ponúka vzhľad, ktorý imponuje najmä fanúšikom tradičného systému Windows. To by malo byť ešte zvýraznené v novej verzii systému, ktorý by mal byť jednotný pre všetky druhy zariadení a podobností medzi systémom na smartfónoch a na počítačoch bude ešte oveľa viac. Aj systém Windows Phone patrí medzi tie, v ktorých sa vývojári riadia normami a vytvárajú aplikácie s rovnako rozmiestnenými ovládacími prvkami.

windows-phone-8-launch

Na trhu sa nachádzajú aj ďalšie operačné systémy, ktoré ponúkajú vlastný dizajn prostredia. Jedinečný vzhľad ponúka mobilná verzia systému Ubuntu, ktorá sa od ostatných líši aj ovládacími prvkami. Systém Sailfish OS, ktorý nájdeme na zariadeniach Jolla, je možno na prvý pohľad veľmi podobný systému Android, ale tiež obsahuje niektoré vlastné prvky, ktoré v iných OS nenájdeme. Operačný systém Firefox OS je tiež veľmi podobný systému Android, no na prvý pohľad pôsobí veľmi jednoducho. V tomto prípade sa vývojári zamerali skôr na zmeny a úpravy pod povrchom a prostredie nie je nijako revolučné. Zabudnúť nesmieme ani na prostredie v mobilných telefónoch Blackberry. Tento systém sa niekedy označuje aj ako RIM OS, aj keď teraz patrí už samostatnej spoločnosti Blackberry. Výrazne využíva gestá a softvérové ovládacie prvky, pričom ponúka niektoré zaujímavé a iné menej užitočné možnosti ovládania.

Firefox OS
Firefox OS
Ubuntu Touch
Ubuntu Touch
Blacbkerry OS
Blacbkerry OS
Jolla Sailfish OS smartfon
Sailfish OS

Nás ale zaujíma váš názor. Ktorý operačný systém je podľa vás najkrajší? Nepýtame sa teda na funkcie a možnosti, ale najmä na vzhľad prostredia. Tomuto prvku sa venujú vývojári a pre mnohých užívateľov je tiež veľmi dôležitý. Hlasujte v našej ankete a podeľte sa o svoj názor v diskusii pod článkom.

Ktorý mobilný operačný systém má podľa vás najkrajší dizajn?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

22.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+