MojAndroid

Nie je to tak dávno, čo sme videli prvé smartfóny s možnosťou nahrávania 4K videa, známeho aj pod názvom Ultra HD. V súčasnosti je nahrávanie 4K videa jednou z podmienok pre to, aby sme smartfón mohli označiť za vlajkovú loď a postupne sa táto možnosť dostáva aj na dostupnejšie zariadenia. Je ale 4K video skutočne také dôležité a má v súčasnosti reálne využitie?

Na túto otázku existuje celý rad odpovedí a v skratke môžeme povedať, že sa líši v závislosti od užívateľa. V prvom rade si musíme uvedomiť, čo 4K znamená. Podľa spoločnosti DCI ide o rozlíšnie 4096 x 2160 pixelov, pričom Ultra HD označuje zariadenia s rozlíšením 3840 x 2160 pixelov. Pre potreby tohto článku však tieto označenia zjednotíme do jedného, keďže rozdiel medzi nimi je iba minimálny. Ak ale natáčate takéto video na svojom smartfóne a následne si ho prehrávate na 4K monitore či televízii, väčšinou sa dostanete do styku práve s rozlíšením 3840 x 2160 pixelov.

Výhoda rozlíšenia je jednoznačná – viac pixelov znamená pri zachovaní rozmerov obrazovky detailnejší obraz. Ak teda máte doma 4K monitor alebo televíziu, video nahrané v 4K rozlíšení bude zväčša detailnejšie, ako tradičné Full HD video. V súčasnosti cena takýchto monitorov a televízií prudko klesá, no stále sú tieto zariadenia aj niekoľkonásobne drahšie, ako porovnateľné monitory a obrazovky s Full HD rozlíšením.

Porovnanie 4K videa vs Full HD vs HD
Porovnanie: 4K rozlíšenie vs Full HD vs HD, zdroj: wikipedia

Tu sa dostávame k základnému problému, ktorým je, že drvivá väčšina užívateľov si jednoducho nemá 4K video kde prehrať. Aj notebook s monitorom s Full HD rozlíšením síce zvládne prehrať 4K video, no rozdiel oproti tradičnému Full HD, na ktoré je obrazovka stavaná, spozorovať nemôžete (ak berieme do úvahy, že obe videá podliehajú rovnakej kompresii). To isté sa týka aj televízií a hoci 4K televízory sú čoraz dostupnejšie a postupne sa dostávajú do väčšieho množstva domácností, iba málo užívateľov si prehráva videá natočené smartfónom na obrazovke televízie.

samsung-galaxy-s6-recenzia-9

Pri porovnávaní týchto formátov tiež nesmieme zabudnúť na to, že 4K video zaberá v pamäti oveľa viac miesta. Zatiaľ, čo 30-sekundový Full HD klip nám zabral v pamäti telefónu cca 75 MB, 4K video rovnakej dĺžky zhotovené v rovnakých svetelných podmienkach nám zabralo cca 300 MB. Logicky je také video 4x objemnejšie a ak by ste chceli natočiť napríklad 10-minútové video, razom sa prehupnete do kapacity niekoľkých GB. Nehovoriac o tom, že niektoré smartfóny sa pri natáčaní takéhoto videa začnú prehrievať už po niekoľkých sekundách a v niektorých prípadoch sa dokonca nútene vypne aplikácia fotoaparátu.

Je pravdepodobné, že 4K video v budúcnosti nahradí Full HD rozlíšenie, ktoré bolo až doteraz synonymom čistoty a detailu. Nie je ale zrejmé, či už teraz je tá budúcnosť. Množstvo zariadení schopné zobraziť také veľké množstvo pixelov síce stále rastie, no v bežných domácnostiach nie sú vôbec samozrejmosťou. Preto sa pýtame vás – aké rozlíšenie uprednostňujete? Idete s dobou a natáčate 4K video, alebo v tom nevidíte dostatočné výhody a uprednostňujete klasické Full HD, či dokonca HD video? Dajte nám vedieť v diskusii, aké je vaše obľúbené rozlíšenie a prečo.

Aké rozlíšenie uprednostňujete pri nahrávaní videa?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj obrázku: Wikipedia

11.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+