MojAndroid

Ešte tento rok by sa mohli na trhu objaviť prvé smartfóny a nositeľné zariadenia, ktoré budú disponovať odolným diamantovým sklom. Nejde samozrejme o diamantové sklo v pravom slova zmysle. Na jeho výrobu sa totiž používajú priemyselne vyrábané diamanty, ktoré sú v tenkej vrstve nanesené na bežné UV sklo od Corningu. Výsledkom je materiál, ktorý má byť odolnejší ako zafírové sklo. V porovnaní s Gorilla Glass 5 je až 7x odolnejší voči poškriabaniu a 3,5-krát odolnejší voči prasknutiu.

Náklady na jeho výrobu majú byť v porovnaní so zafírovým sklom dokonca nižšie. Môže za to najmä fakt, že na lacný substrát sa nanáša len tenká diamantová vrstva. Navyše, proces výroby je rýchlejší, čo môže viesť k masovejšiemu rozšíreniu diamantových skiel a ich použitiu v elektronike. Spoločnosť, Akhan Semiconductor, dnes dokáže vyrábať 8-palcové wafery diamantového skla, ktoré môžu byť použité k výrobe ochranných skiel nielen pre mobilné telefóny. Dobrou správou je, že diamantové sklo sa dá aj brúsiť, a to pod uhlom do 45°. Problémom by teda nemala byť ani výroba tzv. 2,5D skla, ktoré výrobcovia začali s obľubou používať už aj v lacnejších zariadeniach.

Spoločnosť zatiaľ plánuje spustiť výrobu skiel pre približne 30 miliónov telefónov a 10 miliónov nositeľných zariadení. Určené tak budú skôr pre limitované edície alebo pre menších výrobcov. Pre rozšírenie výroby hľadá Akhan Semiconductor partnera, ktorému by výrobu diamantového skla licencoval. Vhodným kandidátom sa javí byť napríklad Corning.

Samozrejme, smartfóny s novým typom odolného skla by určite boli prémiovou záležitosťou. Aj keď výroba má byť lacnejšia ako v prípade zafírových skiel, je stále veľmi nákladná. Prvé zariadenia, ktoré sa budú môcť pochváliť tým, že ho používajú, tak určite nebudú určené pre každého a ich cena by sa kľudne mohla pohybovať v rozmedzí od 800 do 1100 eur.

Zdroj: phonearena

 

13.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+