Podľa aktuálnych správ sa spoločnosť Deutsche Telekom AG stane výhradným vlastníkom svojej českej pobočky T-Mobile. Cieľom má byť lepšia kontrola a oživenie východoeurópskeho mobilného trhu, ktorý nemeckému operátorovi prináša takmer štvrtinu jeho príjmov mimo územia Nemecka.
Nemecká spoločnosť, ktorá okrem iného vlastní aj značku T-Mobile, bola doteraz väčšinovým majiteľom českej pobočky. Za zostávajúcich 39,2% akcií českého operátora zaplatí jeho súčasnému vlastníkovi, Falcon Group vedenej firmou Mid Europa Partners LLP, 828 miliónov eur. Táto transakcia nebude vyžadovať schválenie regulačnými úradmi a mala by byť ukončená do konca februára.
Získanie 100% vlastníctva českého T-Mobile je súčasťou stratégie, ktorú presadzuje nový generálny riaditeľ Deutsche Telekom, Timotheus Hoettges (na čele spoločnosti pôsobí od 1. januára). Jedným z jej cieľov je rozšíriť pôsobnosť nemeckej spoločnosti vo východnej Európe a zvýšiť aktíva, ktoré spoločnosť vlastní na území od Veľkej Británie až po Balkán. Ako v tejto súvislosti uviedla Claudia Nemat, členka predstavenstva Deutsche Telekom zodpovedná za európske operácie a technológie, nákup zostávajúcich podielov je logickým krokom pri vytvorení jednotnej integrovanej telekomunikačnej siete, ktorá by mala pomôcť spoločnosti k pozícii popredného celoeurópskeho telekomunikačného operátora. V rámci tejto stratégie už nemecká spoločnosť v novembri 2013 získala poľského prevádzkovateľa pevných sietí GTS Central Europe a gréckej vláde dala ponuku na odkúpenie zostávajúceho 10% podielu v tamojšej telekomunikačnej spoločnosti HTO. Záujem má údajne aj o zostávajúci podiel v slovinskom Telekome, ktorý tamojšia vláda plánuje odpredať do konca roka.
Deutsche Telekom pôsobí prostredníctvom svojej pobočky T-Mobile na českom trhu od r. 1996. Operátor evidoval v treťom kvartáli minulého roka 5,7 milióna zákazníkov vo svojej mobilnej sieti a 119 000 pevných liniek. Príjmy spoločnosti však v tomto období klesli o 16% na 229 miliónov eur. Spoločnosť však nemá prakticky žiadne dlhy, čo tiež nie je zanedbateľné.
Analytici sa o akvizícii vyjadrujú priaznivo a hodnotia ju ako dobrý krok zo strany nemeckého operátora. Tomáš Menčík zo spoločnosti Cyrrus AS uviedol, že napriek klesajúcim príjmom existuje na českom trhu výrazný potenciál pre rast segmentu mobilných dát, ktorý je menej nasýtený než v západnej Európe. Konrad Ksiezopolski, analytik spoločnosti Espirito Santo Investment Bank sa vyjadril, že plná kontrola nad českou pobočkou umožní Nemcom väčšiu flexibilitu pri riadení a vytváranie konkurenčnejších ponúk. Ako ďalej dodal, Deutsche Telekom sa môže uchádzať aj o zostávajúce podiely v spoločnostiach na Slovensku a v Maďarsku.
Na Slovensku Deutsche Telekom vlastní 51% spoločnosti Slovak Telekom, zvyšných 49% patrí štátu, ktorý ich však plánuje predať. Predkupné právo na ne má práve nemecká spoločnosť, zatiaľ sa však nevyjadrila, či sa o ne bude skutočne uchádzať. V súvislosti s aktuálnou stratégiou a akvizíciami smerujúcimi k vytvoreniu integrovanej telekomunikačnej siete to však vyznieva pravdepodobne.
Zatiaľ čo nemecký Deutsche Telekom vo východnej Európe expanduje, španielska Telefónica sa z tohto regiónu sťahuje. Koncom minulého roka predala svoj podiel v českej a slovenskej pobočke O2 finančnej skupine PPF, ktorá patrí najbohatšiemu Čechovi, Petrovi Kellnerovi (koncom minulého roka sa hovorilo, že PPF má záujem aj o akcie Slovak Telekomu). Deutsche Telekom však východoeurópsky trh zrejme považuje za zaujímavý a aj v súčasnosti sa na príjmoch spoločnosti mimo Nemecka podieľa takmer štvrtinou – v prvých troch mesiacoch r. 2013 predstavovali príjmy z východnej Európy 22% z čistého zisku.
Zdroj: businessweek.com