MojAndroid

Na kauzu Huawei a USA postupne reagujú viaceré väčšie spoločnosti. My sme sa už pýtali na názory slovenských operátorov, ktorí až doposiaľ zaujali diplomatický postoj. Situácia so spoločnosťou Huawei sa však mení zo dňa na deň. V najnovšom vyhlásení Deutsche Telekom požiadal svojich zamestnancov, aby prestali používať zariadenia Huawei.

Hľadajte alternatívneho dodávateľa

Telekom vyzýva svojich zamestnancov, aby si našli alternatívneho dodávateľa. Nejde o žiaden príkaz ani celokorporátny ban na zariadenia Huawei, iba o odporúčanie vedenia firmy pre všetkých jej zamestnancov. Podľa portálu Handelsblatt ide o dohodu vedenia firmy, ktorí dôkladne diskutovali o kauze Huawei a USA a zhodli sa na tomto symbolickom kroku. Nariadenie sa pritom netýka tých zamestnancov, ktorí majú v súčasnosti zariadenie Huawei, iba tých, ktorí si budú zaobstarávať nové.

Ide o jeden z mála oficiálnych krokov proti spoločnosti Huawei, ktoré podnikli spoločnosti, ktorých sa americký zákaz priamo netýka. V prípade Deutsche Telekom však zrejme ide o krok spojení s americkým operátorom T-Mobile, ktorý tiež spadá pod nemeckého giganta a ktorý by sa mal v dohľadnej dobe zlúčiť s operátorom Sprint.

Čo na to slovenskí zástupcovia operátorov?

S meniacou sa situáciou sme znovu oslovili aj slovenských operátorov. Tí nám krátko po vypuknutí kauzy potvrdili, že ich postoj k výrobcovi sa nijako dramaticky nemení. Zatiaľ sme však dostali iba vyjadrenie spoločnosť Orange Slovensko, za ktorú nám odpovedala hovorkyňa Alexandra Piskúnová: “Na našom postoji sa zatiaľ nič nezmenilo.”

Rovnako nezmenené stanovisko má aj Telekom: “Podľa dostupných informácií sa rozhodnutie Google má týkať iba nových uvádzaných modelov. Existujúcich používateľov modelov Huawei sa opatrenie nedotkne, ich zariadenia by mali fungovať ako doteraz vrátane bezpečnostných aktualizácií,” uvádza Michal Korec, hovorca Telekom Slovensko. Ďalej dodal, že vyššie spomenuté odporúčania pre zamestnancov Deutsche Telekom sa nijako nevzťahujú na slovenský Telekom, kde žiadne podobné odporúčania neobdržali.

Na vyjadrenia ostatných operátorov, ako aj spoločnosti Huawei, zatiaľ čakáme.

Doplnené 3. júna o 11:00 o stanovisko slovenského Telekomu.

3.6.2019
Zdroj: Handelsblatt
 • Matúš Chrenko

  Hlavne tie masové kampane všetkých operátorov, ktorý spustili reklamy na výpredaj Huawei zariadení – totál nenápadné

 • Efan

  Birokracia??? Sak ešte aj spoluzakladateľ Apple má android fon sám sa priznal a nikto nemá s tým problém

  • Robert Koren

   Wozniak ma i apple i android .. je to pan, klobuk pred nim dole … tento pan nieco dokazal … toto nie je Jobs

 • kri

  Americania odpocuvali nemecku kancelarku a nemecka firma odporuci nepouzivat cinsky vyrobok? Ti su fakt udereni na palicu!

  • Robert Koren

   tak tak … odpocuvat smu len amici a spojenci o tom nemusia vediet ..

+