MojAndroid

Zaujímavé výsledky priniesol unikátny prieskum Slovenskej sporiteľne, ktorý prináša pohľad na finančné správanie detí a mladých ľudí. Svoj prvý smartfón totiž deti dostávajú už aj na základnej škole vo veku 6 rokov. Najzaujímavejšie témy pre deti a mladých ľudí sa týkajú aktuálnych “influencerov” či ľudí zo šoubiznisu. Medzi známe mená sa však dostal aj napríklad prezident Andrej Kiska.

Mobil je základ

Konzumácia obsahu z internetu je dnes pomerne obľúbenou a rozšírenou činnosťou. Na takúto činnosť je práve telefón resp. smartfón ako stvorený. Svoje o tom hovoria aj štatistiky aktuálneho prieskumu. Na prvom stupni základnej školy má mobilný telefón až 63 % žiakov (49 % smartfón a 14 % tlačidlový), na druhom stupni je to však už 95 %, u stredoškolákov 100 % a takmer všetci smartfón. 

Zaujímavý je vekový posun pri získaní prvého mobilu. Kým dnešní stredoškoláci ho dostali najčastejšie vo veku 9 až 12 rokov, dnešní žiaci základnej školy už vo veku 6 až 8 rokov. A v Bratislave malo mobil pred príchodom do prvého ročníka už každé šieste dieťa, povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Mobil využívajú deti a mladí najmä na sťahovanie hier, aplikácií či hudby zadarmo. Stredoškoláci s mobilom zároveň bankujú – kontrolujú si stav konta či platia. Život detí na sociálnych sieťach začína najmä na druhom stupni základnej školy, až 71 % z nich používa nejakú sociálnu sieť. Jednotkou je Facebook, ale využívajú aj Messenger a Youtube. A stredoškoláci aj Instagram.

Na Youtube sledujú žiaci najmä pesničky a videá youtuberov. Najviac ich zaujímajú Gogo, Moma, Expl0ited. Medzi influencerov detí a mladých sa zaradili aj ľudia zo šoubiznisu (Adela Banášová, Pavol Habera), politici (Andrej Kiska) či podnikatelia (Elon Musk) alebo športovci (Sagan, Messi).

Populárne je aj hranie online hier, četovanie, ale aj rôzne manuály a vzdelávacie videá, najmä k cudziemu jazyku. Za tieto aktivity si vedia aj zaplatiť. Ja som vášnivý hráč, preto si kupujem aj doplnky ku hrám. Obchodujem aj s inými hráčmi,“ povedal 17-ročný stredoškolák.

Ako je to s peniazmi? | Na ruku, ale aj do banky

Príjem detí a mladých závisí od ich veku a stupňa štúdia. Najviac peňazí majú k dispozícií žiaci v Trnavskom kraji (49 eur), najmenej v Košickom a Žilinskom kraji (32 eur).

Medzi regiónmi a veľkosťou miesta bydliska nie sú výrazné rozdiely, i keď o niečo väčší príjem majú deti a ľudia na západe a vo väčších mestách,“ pokračuje Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Takmer všetky deti na základnej škole dostávajú svoje vreckové v hotovosti.

je najčastejšia aj u stredoškolákov, ale už každý štvrtý z nich dostáva vreckové na svoj účet. Ak sa však pozrieme, kde majú peniaze uložené, takmer 60 % z nich ich má na účte. U najmenších detí je to pochopiteľne prasiatko, respektíve iná forma pokladničky, skonštatovala  Lenka Buchláková.

Zaujímavosťou je, ako sa za posledné roky posúva vek založenia si prvého účtu v banke. Kým súčasní pracujúci, respektíve rodičia, si ho zakladali zväčša až po 18. roku, až 82 percent dnešných stredoškolákov už účet .

Ďalšie články k téme:

Náš tip
George: Slovenská sporiteľňa spúšťa inteligentné bankovníctvo pre svojich klientov
14.8.2018
Zdroj: tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+