MojAndroid

Deepfake videá sa čoraz viac objavujú aj na sociálnej sieti Facebook. Ide vlastne o falošné videá, ktoré vyzerajú naozaj reálne a sú od reality na nerozoznanie. Vo významnej miere ich rozšíreniu prispelo zdokonalené strojové učenie a umelá inteligencia. Jednoducho povedané, tvár človeka, ktorý je na videu, je pomocou tohto veľmi jednoduché nahradiť hocijakou inou tvárou. A to môže byť nebezpečné. Vznikajú takto videá, ktoré na prvý pohľad vyzerajú skutočne a sú na nich známe osoby, no v skutočnosti ide o falošné video.

Facebook rázne zakročí

Facebook teraz na svojom blogu oznámil nové opatrenia, ktoré by mali zabrániť šíreniu takýchto videí na sociálnej sieti. Prísnejšie pravidlá budú platiť pre videá, ktoré:

  • Boli upravené alebo syntetizované, nie sú pre obyčajného človeka jasné a mohli by ich uviesť do omylu. To znamená, že človek na videu povedal niečo, čo naozaj nepovedal.
  • Sú produktom umelej inteligencie alebo strojového učenia, ktoré spája, nahrádza alebo prekrýva obsah videa a snaží sa pôsobiť autenticky.

Nové pravidlá neplatia pre zábavný obsah – paródie alebo satiry. Všetky videá – či už deepfake alebo nie, ktoré sú v rozpore s komunitnými štandardami Facebooku, budú z Facebooku vymazané. Ide napríklad aj o videá, ktoré obsahujú nahotu, násilie, nenávistné prejavy a podobne.

Kontrolovať sa budú aj ostatné videá či fotografie, ktoré sú mimo vyššie spomínaných štandardov. Ak ich kontrolór ohodnotí ako nepravdivé alebo čiastočne nepravdivé, Facebook zníži ich distribúciu v novinkách a taktiež ľudia, ktorí sa takýto obsah pokúsia zdieľať, budú upozornení, že obsah nie je pravdivý.

Deepfake videá sa objavujú aj na Slovensku

Portál živé.aktuality.sk upozorňuje, že s deepfake videami sme sa stretli aj u nás. Medzi prvé patrila upravená reportáž, v rámci ktorej neznámy autor urobil z bývalého prezidenta Andreja Kisku väzňa.

Kontrola deepfake videí na Facebooku by mala byť nezávislá na jazyku, akým sa vo videu rozpráva. To znamená, že Facebook bude mazať aj videá, ktoré pochádzajú zo Slovenska. Keďže strojové učenie a umelá inteligencia vedia aj po slovensky, nemal by s tým byť žiadny problém.

Náš tip
Polícia SR znova varuje pred podvodnou súťažou na Facebooku
8.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+