MojAndroid

Patríte medzi používateľov, ktorým ich dátový balík doslova zmizne už počas pvrých dní zúčtovacieho obdobia u vášho operátora? Bohužiaľ, dáta sú na Slovensku (až na výnimky) stále v porovnaní s ostatnými vyspelými krajinami pomerne drahé a nie každý si môže dovoliť platiť paušál, ktorý ponúka dostatočné množstvo dát.

Málo dát alebo ich vysoká spotreba?

Či už je dôvodom naozaj nedostatočný dátový balík alebo váš apetít po obsahu, ktorý je doslova “žrútom dát,” stále existujú možnosti, ako sa cítiť komfortnejšie a ako fungovať tak, aby vám dáta vydržali čo najdlhšie. Najjednoduchším spôsobom, ak nezáleží na peniazoch, je kúpa drahšieho balíka. Avšak poďme sa teraz pozrieť na možnosti, ktoré vás z finančného hľadiska nestoja nič a môžu pomôcť.

Mohlo by vás zaujímať:

V prvom rade. Vypínanie mobilných dát pri každom odkladaní mobilu do vrecka je úplne zbytočné, pretože ak v tom čase nesťahujete veľké súbory, na váš voľný objem dát to nebude mat prakticky žiadny vplyv. Na pozadí každého telefónu síce nejaké dátové procesy, ak je online, bežia, no ich objem je minimálny. Ide napríklad o automatickú synchronizáciu vášho e-mailového konta či príjem notifikácií, ktorý môže byť pre vás dôležitý. Preto vypínanie dát počas dňa neodporúčame a nedáva nám absolútne žiadny zmysel.

Najviac dát spotrebujú video aplikácie

Pozrieť by ste sa mali na aplikácie, ktoré sú na dáta najnáročnejšie. Spravidla ide o tie, ktoré ponúkajú online video obsah. Z najznámejších môžeme vymenovať TikTok, YouTube, Instagram a podobne. Stačí sa v nich zdržať niekoľko minút a zrazu zistíte, že dáta poriadne ubúdajú. Svoje správanie v súvislosti s aplikáciami a ich spotrebou dát si môžete pozrieť v nastaveniach telefónu. Dokonca si môžete nastaviť aj upozornenie na prekročenie určitého limitu dát, čo sa určite môže hodiť.

Netflix titulka
Netflix aplikácia

Četovacie aplikácie, ako napríklad Messenger či WhatsApp vám veľa dát nespotrebujú. Teda ak si cez ne neposielate veľké množstvo rôznych obrázkov či videá. Pozrite sa určite aj na automatickú zálohu na cloudové úložiská, v tomto smere odporúčame nastaviť si zálohu len cez Wi-Fi.

Medzi základné tipy, ako šetrne narábať s vašimi dátami, patrí:

  • Používajte Wi-Fi pripojenie všade, kde je to možné. Najviac času trávite doma a v práci, uistite sa, že v týchto priestoroch ste vždy pripojení na Wi-Fi sieť.
  • Obsah sťahujte cez Wi-Fi. Ak napríklad používate Spotify, svoje skladby si môžete uložiť aj na offline počúvanie, nemusíte byť stále online. Týmto spôsobom ušetríte obrovské množstvo dát. Ak ste na to zabudli, stále si môžete napríklad znížiť kvalitu prehrávaných multimédií, no na druhú stranu, to sa môže negatívne prejaviť v používateľskom zážitku. Aj v tomto treba nájsť balans.
  • Vypnite si automatické prehrávanie videa. Napríklad v spomínanej aplikácii Spotify, prípadne v aplikáciách sociálnych sietí. Sami sa môžete rozhodnúť, či chcete video vidieť a ak áno,  jednoducho si ho pozriete. Nemusí sa automaticky načítavať a oberať vás o cenné dáta.
  • Dávajte si pozor na automatickú aktualizáciu aplikácií. Tá je síce dôležitá, no ideálne je nastaviť si ju tak, aby prebiehala len cez Wi-Fi. Niektoré aplikácie sú poriadne veľké, môžu zaberať stovky MB, čo cez dáta sťahovať nechcete.
  • Najlepšou radou na záver je obmedziť používanie aplikácií, ktoré spotrebujú najviac dát.

Ako ste na tom vy? Aký dátový balík u svojho operátora máte, koľko zaň platíte a koľko GB mesačne miniete? Dajte nám o tom vedieť v komentároch pod týmto článkom.

Náš tip
Google Meet rozširuje svoje možnosti. Toto prináša nová aktualizácia
28.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+