MojAndroid

Či už vlastníte špičkovú zrkadlovku, lacnejší digitálny fotoaparát, alebo fotomobil, určite ste niekedy skúšali spraviť peknú fotku nočnej oblohy, a snažili sa nasnímať čo najviac hviezd. Ak sa vám to však niekoľkokrát nepodarilo, bolo to možno preto, že ste sa snažili fotku spraviť blízko mesta alebo priamo v meste. Pekný výhľad na hviezdy vám totiž môže pokaziť takzvané “svetelné znečistenie”.

Náš tip
NÁVOD | Ako fotiť nočnú oblohu pomocou smartfónu

Príklad lokality bez výrazného svetelného znečistenia

Čo je to svetelné znečistenie?

Pri svetelnom znečistení dochádza k rozptylu svetla z pouličného osvetlenia, štadiónov, parkovísk, v menšej miere aj z budov. Svetlo smerujúce k oblohe sa odráža od častíc v atmosfére (prach, vodná para) a šíri sa ďaleko za miesto vzniku. Prejavuje sa to viditeľne jasnejšou oblohou nad väčším zdrojom, a to aj vo väčšej vzdialenosti. Svetelné znečistenie je najväčším nepriateľom fotografov nočnej oblohy, pretože bráni vo výhľade k hviezdam a obloha nie je krásne čistá.

Svetelné znečistenie nad Mexico City (zdroj: Wikipédia)

Aplikácia, ktorá vám pomôže nájsť vhodné miesto

My poznáme skvelú aplikáciu s názvom Dark Sky Map. Je dostupná v Obchode Play a to úplne zadarmo. Pomocou nej si môžete nájsť skvelé miesta, na ktorých je svetelné znečistenie najmenšie, a tak sa vám práve v týchto oblastiach podarí odfotiť najkrajšiu nočnú fotku. Za zmienku stoja napríklad také Poloniny, na ktorých sa úroveň znečistenia pohybuje okolo najmenších hodnôt na Slovensku.

Príklad dokonalej nočnej fotografie (zdroj: gadgets.ndtv.com)

Záver

Pokiaľ radi fotografujete v noci, táto skvelá aplikácia rozhodne stojí za vyskúšanie. Prikladáme snímky obrazovky z prostredia aplikácie, takže sa môžete trochu zoznámiť s rozhraním pred tým, ako si ju nainštalujete do svojho smartfónu. Dark Sky Map nie je žiadna veda a funguje s jednou jednoduchou obrazovkou, na ktorej je mapa s vyznačenými úrovňami svetelného znečistenia. Poteší taktiež ukazovateľom aktuálnej polohy.

Verzia: 2.0.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.0.1
Aktuálna cena: Zdarma

Patríte medzi milovníkov nočného fotografovania? Ak áno, používate nejakú podobnú aplikáciu? Dajte nám vedieť v diskusii!

24.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+