MojAndroid

Pred niekoľkými rokmi bol vrcholom samostatnosti a aj symbol bezpečnosti vlastný server, ktorý slúžil najmä na uchovávanie a zálohovanie dát, no zároveň aj na ich správu cez vzdialený prístup. Riešenie, ktoré dokáže byť skutočne bezpečné, avšak podľa svojho rozsahu a formy správy aj celkom nákladné. Pre veľkú korporáciu nie až tak výrazne, ako pre malú spoločnosť, ktorá poskytuje napríklad služby a jej zamestnanci chcú aj na stretnutí s klientom mať všetko pri sebe a aktuálne. Doba však pokročila aj v tomto segmente a malý podnik vie za dostupné finančné náklady prevádzkovať vlastný server so vzdialeným prístupom. Otázka je, existuje aj lepšie riešenie, ktoré nebude na úkor bezpečnosti?

Aj vlastný server totiž vyžaduje vo väčšine prípadov externú službu, ktorá sa postará a prevádzkuje nastavenie bezpečnosti v rozsahu, aby boli splnené štandardy určené napríklad bezpečnostným projektom. Osobne poskytujem služby a uchovávam osobitné dáta klientov (napr. rodné číslo), čo ma núti spracovávať bezpečnostný projekt podľa zákona o ochrane osobných údajov. Na bezpečnostný projekt treba ešte splniť podmienku súčasného prepojenia svojho informačného systému s verejne prístupnou počítačovou sieťou, no to je dnes už úplný štandard. Pri poskytovaní služieb je práve forma vlastného servera jedna z možností, ktorú využívam. Spracovanie a udržiavanie aktuálnosti bezpečnostného projektu a tiež aktuálnosť zabezpečenia externého pripojenia na fyzický server a jeho stráženie sú náklady, ktoré musím pravidelne vynakladať.

servery-google

Druhá možnosť, ktorá sa v poslednom čase celkom preferuje je samozrejme cloud. I keď vládnu rôzne názory o poskytovateľoch a ich riešeniach, ktoré ponúkajú cloudové služby a ich servery sú uložené v Číne a susedných krajinách, existuje aj u nás viacero spoločností, kde dáta klienta neopustia krajinu, v ktorom má sídlo. Prešiel som si osobne vývojom od fyzického prenášania notebooku s dátami, dokonca s externým diskom, potom presedlal na vlastný server aby som nakoniec zakotvil pri cloude, ako riešení, ktoré považujem za najlepšie, aj z pohľadu cenového zaťaženia. I keď mám špecifické nároky na bezpečnosť plynúce z môjho povolania, nie je problém vybrať partnera pre cloud, ktorý má jednak skúsenosť v danom segmente a ponúka dokonca riešenia na mieru pre konkrétnu profesiu a vie deklarovať aj otázky bezpečnosti.

tablety-cina-titulka

Pri využívaní cloudu, ktorý osobne volím ako prioritné riešenie posledné tri roky, som v začiatku zápasil najmä s problémom ohľadne rýchlosti pripojenia na externý zdroj mojich súborov a dát. Ak som mal rokovanie s klientom v mieste, kde som bol odkázaný na pripojenie cez telefón, práve lokalita s absenciou 3G/4G pokrytia spôsobovala problém pri rýchlom načítaní súborov. Preto som volil kopírovanie potrebných súborov na disk a ich fyzické prenášanie a to napriek tomu, že som ich mal v cloude a stále aktuálne. Následne som poznámky alebo zmeny v zmluve prenášal späť na server, aby som zachoval ich aktuálnosť. Dnes to je už iná liga, malé obce majú pokrytie rýchlymi dátami a v mestách už nie je problém skoro nikde, aspoň sa mi nestalo za posledné mesiace, že by som na západnom Slovensku narazil na EDGE počas pripájania na cloud.

Vlastné riešenie ma dokonale opantalo, pretože ak máte súčasťou cloudu aj prostredie, v ktorom si viete vykonávať tie najdôležitejšie úkony, aktuálna je k tomu legislatíva, potom máte v cloude nie len dáta, ale aj pomocné výpočty (osobne volím aj fakturáciu pre konkrétny prípad), nechýba časové sledovanie úloh pre klienta, cestovné náhrady, stratu času a dokonca kalendár. Toto všetko samozrejme mám k dispozícii aj na export do PDF alebo iných formátov. Je to pohodlné a na stretnutí s klientom neraz zaznie požiadavka na vyčíslenie doterajších nákladov, čo viem spraviť okamžite a na mieste. Toto riešenie je samozrejme špecifické, no stretol som sa už s tým, že napríklad pre stavebníctvo existuje cloud služba s podobným podrobným zameraním, samozrejme orientovaná na danú oblasť stavebníctva.

Future cloud computer

Mobilnú aplikáciu využívam tiež, dokonca som zistil, že štatisticky až 30% dát viem vložiť a reálne aj nahrávam cez mobilné riešenie na smartfóne. Príde mi e-mail so zadaním a už automaticky pre zvoleného klienta si ukladám vstupné dáta do cloudu. Asi najväčšia nevýhoda je tá, že zrejme aj kvôli bezpečnosti sú takéto riešenia odrezané od spolupráce s inými aplikáciami, majú vlastný kalendár a iné PIM databázy a ak mám od klienta v e-maily informáciu o plánovanom stretnutí, na to aby som ju zadal do kalendára v cloude, musím otvoriť ďalšiu aplikáciu a zadať ju ručne. Prepojenie medzi natívnymi programami a cloud riešením je skoro nulové.

mobile-cloud-computing

Ohľadne bezpečnosti je to vždy otázka pocitu, aspoň tak to vnímam ja. Ak si vyberiete známu spoločnosť, ktorá uchováva dáta na Slovensku, má skúsenosť so segmentom, kde pôsobíte a dokonca ponúka riešenie pre vašu profesiu, vždy má záujem na svojom dobrom mene a bezpečnosť býva pre ňu prioritná. Tak, ako napríklad Apple tvrdí, že k dátam na cloude sa nedostane nikto okrem jeho používateľa, už aj u nás sú poskytovatelia cloudu, ktorí idú podobnou filozofiou. Bolo by preto zaujímavé, ako by sa riešil dopyt slovenských orgánov (polície) na prístup do cloudu firmy alebo osoby, ktorá by čelila vyšetrovaniu.

Tento osobný pohľad na niektoré otázky cloudu som zvolil z dôvodu, že som sa dostal do fázy, kedy je cloud pre mňa úplne bežnou službou, dokonca jej používanie beriem tak samozrejme, ako e-mail alebo kalendár. Chcel som poukázať na niektoré osobitosti a prípadne otázky, ktoré som posudzoval za posledné roky a mali za cieľ vyriešiť môj vzťah a obavu z cloudu. Možno by ma nejaký bezpečnostný incident pri mojich dátach naštrbil, je však z môjho pohľadu kľúčové voliť takého partnera pre cloud, ktorý nesedí v Číne a neponúka svoje riešenia za 0,99 USD za mesiac. Pre predstavu, moje riešenie je honorované sumou necelých 10 EUR mesačne na jedného používateľa, čo nepovažujem za prehnaný náklad.

12.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+