MojAndroid

Podvodníci sa aj naďalej snažia vyťažiť čo najviac z popularity hry Cyberpunk 2077. Najnovšie sa na internete objavila aplikácia pre mobily, ktorá sľubovala možnosť zahrať si Cyberpunk 2077 aj na vašom Android zariadení. Obsahovala však len ransomvér, informoval portál Bleeping Computer.

Na hrozbu upozornila výskumníčka spoločnosti Kaspersky Tatyana Shishkova. Na Twitteri zdieľala snímky obrazovky, ktoré ukazujú, ako aplikácia vyzerá a čo sa stane po jej nainštalovaní. Aplikácia má názov „Cyberpunk 2077 Mobile (Beta)“ a dala sa stiahnuť na stránke, ktorá svojim dizajnom vyzerala takmer ako obchod Google Play. Stránka dokonca zobrazovala aj falošné recenzie používateľov.

Čo sa stane, keď si aplikáciu nainštalujete

Aplikácia si najskôr vypýta povolenie čítať vaše súbory a následne sa vám zobrazí správa, ktorá vraví, že ste sa stali obeťami ransomvéru s názvom CoderWare. Správa ďalej hovorí, že vaše súbory boli zašifrované a potrebuje heslo na ich odomknutie. To získate len po zaplatení 500 dolárov v Bitcoinoch na účet uvedený nižšie v správe. Ak tak neurobíte, aplikácia vaše súbory vymaže.

Shishkova v ďalšom tweete uvádza, že ransomvér má heslo na dešifrovanie dát zabudovaný priamo v kóde, čo znamená, že súbory je možné dešifrovať zadarmo.

Nie je to prvýkrát, čo sa podvodníci snažili zneužiť Cyberpunk 2077

Tento ransomvér je rovnaký ako ten, ktorý v novembri objavil Malware Hunter Team. Daný ransomvér bol maskovaný ako inštalátor hry Cyberpunk 2077 pre Windows. Rovnako ako falošná aplikácia pre Android, aj tento inštalátor obsahoval ransomvér s názvom CoderWare. Nie je však známe, či kľúč na dešifrovanie súborov bol zahrnutý v kóde ako pri Android aplikácii.

Cyberpunk 2077 pre mobily existuje aj bez vírusov

Existuje spôsob, vďaka ktorému si môžete zahrať Cyberpunk 2077 na telefóne. Zadarmo to však nebude. Streamovacia herná služba Google Stadia ponúka okrem iných hier aj možnosť zahrať si Cyberpunk 2077 nie len na vašom telefóne, ale na ktoromkoľvek kompatibilnom zariadení.

Náš tip
Pozor! Falošná podpora spoločnosti Microsoft vás môže pripraviť o peniaze

21.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+