MojAndroid

V minulosti sme už videli niekoľko robotických protéz pre ľudí s amputovanými končatinami, ktoré sľubovali, že týmto pacientom prinavrátia plnohodnotný život. V niektorých prípadoch sa to aj podarilo, ale iba málokedy sú tieto protézy naozaj plnohodnotnými náhradami skutočných končatín. O niečo také sa ale teraz snaží projekt Cyberlegs, ktorý kombinuje poznatky z tejto oblasti s novými inteligentnými technológiami, pričom táto spolupráca by mala priniesť lepšie výsledky a najmä väčší komfort pre pacientov.

Protézy totiž fungujú spolu so špeciálnymi inteligentnými topánkami, ktoré obsahujú potrebné senzory na zaznamenávanie tlaku a pohybu. Dôležitou súčasťou celého systému je aj algoritmus, ktoré tieto vstupy vyhodnocuje a snaží sa zistiť, aký pohyb plánuje užívateľ urobiť. V prípade protézových nôh môže ísť napríklad o posadenie sa, vstávanie či začiatok chôdze. Na základe toho sa dokáže protéza tomuto pohybu prispôsobiť tak, aby boli všetky tieto pohybové úkony jednoduchšie, pohodlnejšie a najmä prirodzenejšie.

Cyberlegs je projektom, na ktorom spolupracuje niekoľko európskych inštitúcií. Sú to napríklad Univerzita v Ľubľane, Scuola Superiore Sant’Anna di Pisa, Fondazione Don Carlo Gnocchi Onlus vo Florencii, ako aj Katolícka univerzita v Louvain a Free University of Brussels v Belgicku. Vedci z týchto inštitúcií pracovali na tomto projekte už od roku 2012, pričom vývoj stál doteraz 2,7 milióna dolárov. Protézy boli doteraz otestované na celkovo 11 pacientoch, no výskumníci si uvedomujú, že robotické končatiny musia byť odľahčené, aby bol dosiahnutý ešte vyšší komfort pri používaní. Na to ale budú potrebovať ďalšie finančné prostriedky, pričom v prípade, že sa im ich podarí zohnať, by tieto nové robotické protézy mohli byť na trh v priebehu najbližších dvoch či troch rokov.

Zdroj: Cyberlegs via engadget

20.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+