MojAndroid

Pri platení v internetbankingu či prostredníctvom platobného príkazu v pobočke už od najbližšieho mesiaca budeme zadávať číslo účtu len v novom 24-miestnom tvare. Od 1. februára 2016 totiž definitívne vstupuje do platnosti IBAN (International Bank Account Number). IBAN nie je len administratívnou zmenou – Európa sa už od roku 2014 snaží zjednotiť platobný systém najmä v krajinách, kde sa platí eurom (a niekoľkých ďalších pridružených štátov). Spoločne nesú názov SEPA krajiny. Od 1.februára zároveň končí prechodné obdobie, dokedy môžeme zadávať aj pôvodné, doteraz zaužívané číslo účtu.

Čo je to SEPA a prečo je tu IBAN

Vysvetľuje Ingrid Kosibová, riaditeľka Odboru platobných služieb ČSOB: „SEPA odstránila rozdiely medzi domácimi a zahraničnými platbami v krajinách, ktoré patria do SEPA priestoru, čo sú primárne tie štáty, kde je domáca mena euro. Zjednodušene povedané, všetky bezhotovosné platby v eurách sa už realizujú za rovnakých podmienok ako domáce platby. Znamená to napríklad, že nie je rozdiel, či posielame peniaze v rámci Slovenska alebo do Francúzska či inej krajiny v rámci SEPA priestoru. Platba príde na účet príjemcu za rovnaký čas – teda na druhý deň.“

„IBAN je medzinárodný formát čísla účtu pri bezhotovostných platbách. Môže mať najviac 34 znakov, na Slovensku má 24, no napríklad vo Francúzsku 27, v Nemecku 22 a v Belgicku 16 znakov.“ Príklad – SK9175000000004000507619

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Ktorých krajín sa SEPA týka

„SEPA oblasť je jednotný európsky platobný priestor do ktorého patria krajiny EHP: Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, ale aj dobrovoľne zapojené krajiny ako Švajčiarsko, Monako, San Marino a autonómne oblasti (ako napr. Martinik, Kanárske ostrovy atď.).“

Kedy končí prechodné obdobie, počas ktorého sa mohlo zadávať číslo účtu v pôvodbom tvare BBAN sa končí posledným januárom tohto roka. Pri elektronickom bankovníctve si mohli zákazníci ČSOB (a iných bánk) doteraz zvoliť formát čísla účtu.

Čo koniec prechodného obdobia znamená pre ľudí a čo pre firmy

„Banky budú po 1.februári 2016 preberať platobné príkazy smerujúce do SEPA krajín s účtami uvedenými len v tvare IBAN. V elektronickom bankovníctve sú zároveň už v súčasnosti implementované nové IBAN šablóny. Takisto vo všetkých pobočkách ČSOB sú už dlhšiu dobu k dispozícii aktualizované IBAN tlačivá. Čísla účtov pri už existujúcich trvalých príkazoch a inkasách banka automaticky preformátuje do IBAN tvaru. Čo sa týka firiem, tie by nemali zabudnúť na úpravu účtovného systému na nový SEPA formát platobných príkazov. Firmy na to majú čas už len do konca januára. O zmenu formátu dátového výpisu je možné požiadať v ktorejkoľvek pobočke ČSOB. Popisy formátov sú k dispozícii aj na stránke www.csob.sk.“

Praktické inovácie od ČSOB pomôžu s IBANOM

ČSOB kontinuálne prináša praktické inovácie s cieľom uľahčiť a zjednodušiť ľuďom procesy. Patrí medzi ne aj IBAN skener, ktorý ČSOB priniesla na jar 2015.

Vysvetľuje Dana Škublová, riaditeľka Odboru depozít a platieb ČSOB: „IBAN skener je praktická služba, ktorú sme priniesli klientom za účelom zjednodušiť im platenie a vyhnúť sa namáhavému prepisovaniu čísla účtu s veľkým počtom znakov. Vďaka mobilnej aplikácii ČSOB SmartBanking a IBAN skeneru tak číslo účtu jedným ťahom zoskenujú. To sa načíta do platobného príkazu a zaplatia tak v priebehu niekoľkých sekúnd bez toho, aby sa obávali zmýlenia sa pri manuálnom prepisovaní. IBAN skener sa u klientov teší obľube a jeho používateľnosť kontinuálne rastie.“

QR kódy

„Platiť sa dá rýchlo a jednoducho aj prostredníctvom QR kódov. Uvediem jednoduché príklady pre predstavu. Idete s kolegami na obed a jeden zaplatí za všetkých? Rýchlo a jednoducho sa vyrovnáte, keď vám pošle QR kód prostredníctvom mobilnej aplikácie napríklad do mailu. QR kód v sebe obsahuje už všetky údaje potrebné pre platbu – teda komu máte zaplatiť, koľko, kedy a aj za čo. Vy QR kód zoskenujete a Váš podiel tak zaplatíte.“

Skenovanie čiarových kódov na poštových poukážkach

„Platenie poštových poukážok už nie je namáhavé vypisovanie údajov. ČSOB už niekoľko rokov ponúka v mobilnej aplikácii ČSOB SmartBanking skener, prostredníctvom ktorého človek rýchlo a jednoducho zoskenuje čiarový kód na poštovej poukážke, pričom sa načítajú všetky potrebné údaje a následne sa už len zrealizuje platobný prevod.“

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Vedeli ste, že:

  • priemerná výška platby zrealizovaná cez mobilnú aplikáciu ČSOB SmartBanking je 38 eur,
  • ľudia realizujú platby prostredníctvom aplikácie najčastejšie v pondelok medzi 11 a 12.00 h,
  • mobilnú aplikáciu ČSOB SmartBanking najčastejšie používajú obyvatelia Bratislavy, Žiliny, Prešova a Košíc,
  • človek sa do mobilnej aplikácie prihlási v priemere 18krát do mesiaca,
  • najpoužívanejšie funkcie v mobilnej aplikácii sú prezeranie zostatkov a pohybov na účte, platby, mimoriadna splátka hypotéky, dobitie kreditu na mobil či vytvorenie trvalého príkazu.

Rozhovor na túto tému so zástupcami spoločnosti vám prinesieme v našom VIDEOblogu Čo týždeň dal 4/2016 v najbližšiu nedeľu.

Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+