MojAndroid

ČSOB prostredníctvom sociálnej siete Facebook svojich klientov upozorňuje na podvodné e-maily, ktoré sa začali aktívne šíriť v týchto dňoch.

Ide o ďalší z klasických podvodov, kedy sa útočníci vo falošných e-mailoch vydávajú za zástupcov banky a od potenciálnych obetí sa snažia vylákať citlivé informácie. V tomto konkrétnom prípade je cieľom získanie prihlasovacích údajov do elektronického bankovníctva.

ČSOB zverejnila ukážku jedného z podvodných e-mailov, pričom na ňom vyznačila viacero podozrivých prvkov, na základe ktorých ho dokážu klienti pomerne ľahko odhaliť. Zneužívaný by mal byť e-mail, ktorý je obvykle posielaný pri uzatvorení poistenia na diaľku.

Kybernetickí útočníci sú čoraz viac sofistikovanejší a vynaliezavejší, a preto musíme byť aj my čoraz viac opatrnejší a dbať na prevenciu pred číhajúcimi nástrahami na internete. Príkladom toho je aj aktuálne po internete sa šíriaci e-mail, ktorý sa snaží vylákať prístupové údaje do elektronického bankovníctva. Podozrivé prvky v tzv. pokuse o „phishing“ sme na fotografii vyznačili červeným.

Čo vo falošnom e-maile nesedí?

  • Adresa odosielateľa.
  • Formát dátumu.
  • Nadpis “Oznámenie o potvrdení” sa nezhoduje s obsahom e-mailu.
  • Kombinácia vykania a tykania.
  • Podozrivá štylizácia, ktorá klienta nabáda, aby klikol na odkaz.
  • Vyvolávanie pocitu urgentnosti – “Máte len dva dni”.
  • Podozrivý podpis – “ČSOB Banka S.A.”
  • Celková podstata. Banka pri aktualizácii svojej platformy asi len ťažko pýtala súhlas od každého svojho klienta.

ČSOB preto klientov vyzýva k zvýšenej ostražitosti a poskytuje aj niekoľko ďalších typov ako podobné správy možno odhaliť. Žiadnym spôsobom na ne nereagujte a rovno ich vymažte.

Ubezpečujeme vás, že tento e-mail NEBOL POSLANÝ v mene ČSOB, a preto vás chceme poprosiť, aby ste na tento e-mail nereagovali a zmazali ho.

Viac tipov, ako identifikovať alebo postupovať pri podozrivo vyzerajúcom e-maile, si môžete prečítať na ➡️ bit.ly/Bezpecny_email

Náš tip
Ďalší podvod na Facebooku, láka na výhru v podobe notebooku HP
25.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+