ČSOB prostredníctvom sociálnej siete Facebook svojich klientov upozorňuje na podvodné e-maily, ktoré sa začali aktívne šíriť v týchto dňoch.
Ide o ďalší z klasických podvodov, kedy sa útočníci vo falošných e-mailoch vydávajú za zástupcov banky a od potenciálnych obetí sa snažia vylákať citlivé informácie. V tomto konkrétnom prípade je cieľom získanie prihlasovacích údajov do elektronického bankovníctva.
ČSOB zverejnila ukážku jedného z podvodných e-mailov, pričom na ňom vyznačila viacero podozrivých prvkov, na základe ktorých ho dokážu klienti pomerne ľahko odhaliť. Zneužívaný by mal byť e-mail, ktorý je obvykle posielaný pri uzatvorení poistenia na diaľku.
Kybernetickí útočníci sú čoraz viac sofistikovanejší a vynaliezavejší, a preto musíme byť aj my čoraz viac opatrnejší a dbať na prevenciu pred číhajúcimi nástrahami na internete. Príkladom toho je aj aktuálne po internete sa šíriaci e-mail, ktorý sa snaží vylákať prístupové údaje do elektronického bankovníctva. Podozrivé prvky v tzv. pokuse o „phishing“ sme na fotografii vyznačili červeným.
Čo vo falošnom e-maile nesedí?
- Adresa odosielateľa.
- Formát dátumu.
- Nadpis “Oznámenie o potvrdení” sa nezhoduje s obsahom e-mailu.
- Kombinácia vykania a tykania.
- Podozrivá štylizácia, ktorá klienta nabáda, aby klikol na odkaz.
- Vyvolávanie pocitu urgentnosti – “Máte len dva dni”.
- Podozrivý podpis – “ČSOB Banka S.A.”
- Celková podstata. Banka pri aktualizácii svojej platformy asi len ťažko pýtala súhlas od každého svojho klienta.
ČSOB preto klientov vyzýva k zvýšenej ostražitosti a poskytuje aj niekoľko ďalších typov ako podobné správy možno odhaliť. Žiadnym spôsobom na ne nereagujte a rovno ich vymažte.
Ubezpečujeme vás, že tento e-mail NEBOL POSLANÝ v mene ČSOB, a preto vás chceme poprosiť, aby ste na tento e-mail nereagovali a zmazali ho.
Viac tipov, ako identifikovať alebo postupovať pri podozrivo vyzerajúcom e-maile, si môžete prečítať na ➡️ bit.ly/Bezpecny_email