MojAndroid

Slováci minulý rok počas dovoleniek využívali platobné karty oveľa častejšie ako predošlú sezónu. Celkovo si počas leta vybrali z bankomatov o 46% viac hotovosti ako v roku 2015 a nárast objemu platieb kartou bol ešte vyšší, na úrovni 61%.  

„Ukazuje sa, že ešte stále existuje priestor na väčšie využívanie platobných kariet. Počet transakcií kartami sa totiž z roka na rok zvýšil až o dve tretiny. Tomuto trendu sa prispôsobujú aj menší obchodníci v dovolenkových destináciách, pre ktorých predstavujú platobné terminály aj konkurenčnú výhodu,“ uviedla na tlačovej konferencii riaditeľka Odboru retailového segmentu ČSOB Andrea Lazar.

Platobné karty v zahraničí

Používanie kariet je pre dovolenkárov bezpečnejšie, nakoľko so sebou nemusia nosiť väčšiu hotovosť. Zároveň je to aj pohodlný spôsob platby, nakoľko dovolenkár nemusí hľadať zmenárne a overovať si aktuálne kurzy. Nahráva tomu aj fakt, že klienti využívajú karty najčastejšie v Českej republike a v Chorvátsku, teda v krajinách, v ktorých sa neplatí eurom.

Z údajov ČSOB vyplýva, že vlani minuli klienti na zahraničnej dovolenke v priemere 445 eur, teda o 8 % viac ako v roku 2015. Najčastejšie pritom platili v potravinách, supermarketoch, na čerpacích staniciach a mýtnych bránach. Aj keď celkový objem platieb vo väčšine prevádzok rástol, čerpacie stanice tvorili výnimku. Môže to byť spôsobené práve minuloročným poklesom cien ropy na trhoch.

 Sezónne práce v Nemecku

Zaujímavosťou je Nemecko, ktoré nie je typickou dovolenkovou, ani prihraničnou destináciou. Zaradilo sa medzi TOP destinácie, kde klienti platia kartou najčastejšie. Z pohľadu výberov hotovosti z bankomatov bolo na druhom mieste.

Domnievame sa, že sa pod tento nárast mohli podpísať rôzne brigády alebo sezónne práce. Väčšie výbery môžu tiež súvisieť s tým, že v Nemecku môžu obchodníci preferovať jeden typ platobnej karty pred inou,“ dodala Andrea Lazar.

Klienti platia na dovolenke najčastejšie debetnou kartou (68%). Niečo viac ako štvrtina (28%) využila vlani na dovolenke kreditné karty a 4 percentá kombináciu oboch. Platí však, že kreditnými kartami platia v priemere vyššie sumy.

Výber hotovosti debetnou kartou je lacnejší

Klienti ČSOB môžu týmto spôsobom ušetriť pri výbere hotovosti z bankomatov KBC Group v Bulharsku, Belgicku, Maďarsku či Česku. Výbery v týchto krajinách sú spoplatnené sumou 20 centov. Klienti s balíkom služieb ČSOB Extra Pohoda majú výbery hotovosti v mene EUR v krajinách SEPA úplne bez poplatku.

„Klient by si mal vopred overiť, či sú platby kartou v zahraničí súčasťou balíka služieb. Tiež to, koľko platí za výber hotovosti z bankomatu a či v krajine nie je banka z rovnakej skupiny ako jeho domáca banka. V tom prípade bývajú výbery spravidla zvýhodnené,“ vysvetľuje Andrea Lazar.

Vo všeobecnosti platí, že ak sa dovolenkár nachádza v niektorej z krajín SEPA, za výber hotovosti z bankomatu zaplatí nanajvýš toľko, ako by si vyberal hotovosť z bankomatu inej banky na Slovensku. Mimo tohto územia sa výška poplatku odvíja od objemu vyberanej sumy. 

Poistné udalosti predražujú dovolenku

Z údajov ČSOB Poisťovne vyplýva, že dovolenkári si vlani uzatvárali cestovné poistenie najmä pred cestou do Chorvátska, Nemecka a Bulharska. V porovnaní s rokom 2015 vypadlo z TOP 7 najpopulárnejších destinácii Turecko a Egypt. Nahradilo ich Taliansko a Francúzsko. Úrazy či ochorenia sa však nevyhýbajú Slovákom ani na dovolenke. Oddych im znepríjemňovali počas sezóny predovšetkým tráviace problémy, úrazy a bolesti zubov, prípadne uší.

Výška poplatkov, resp. doplatkov v dovolenkovej destinácii môže nemilo prekvapiť. Napríklad náklady spojené s pomocou pri tráviacich ťažkostiach dosiahli v obľúbenom Chorvátsku v priemere 278 eur, v prípade Talianska až 603 eur. Za ošetrenie zlomenej nohy v Bulharsku môže dovolenkár zaplatiť aj viac ako 1000 eur, v Taliansku dokonca dvojnásobne viac,“ priblížil na tlačovej konferencii Peter Ripka, riaditeľ Odboru produktového manažmentu ČSOB Poisťovne.

Na dovolenkách v krajinách Európskej únie, v Srbsku, Nórsku, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku a na Islande platí Európsky preukaz zdravotného poistenia.

„Vďaka nemu má dovolenkár nárok na rovnakú zdravotnú starostlivosť ako domáci, a to isté sa vzťahuje aj na doplatky, ktoré bývajú v iných krajinách spravidla vyššie. Taktiež treba myslieť na to, že preukaz platí iba v štátnych zdravotníckych zariadeniach. V letoviskách sú často práve súkromné zdravotnícke zariadenia, vysvetlil Ripka.

Preto je dobré si aj pri cestách do týchto krajín uzavrieť komerčné cestovné poistenie liečebných nákladov, z ktorého sú potom poistenému uhradené náklady na spoluúčasť aj ošetrenie v súkromnom zdravotníckom zariadení.

Účel cesty je dôležitý

Dovolenkár by si mal pri uzatváraní cestovného poistenia vopred overiť podmienky, na ktoré sa vzťahuje poistné krytie, ako aj výšku poistného plnenia. V prípade, ak plánuje na cestách aj pracovať, respektíve brigádovať, mal by to zohľadniť pri výbere poistenia. To isté platí aj pre študentov, ktorí si chcú v lete v zahraničí zarobiť.

Cestovný asistent

Dovolenkári by v prípade náhleho ochorenia, úrazu alebo inej nepríjemnej udalosti mali okamžite kontaktovať asistenčnú službu, ktorá im v danej situácii najlepšie poradí a usmerní ich v ďalších krokoch. Poistenému napríklad odporučí lekára alebo zdravotnícke zariadenie, na ktoré sa majú obrátiť, resp. čo majú robiť, kým nepríde prvá pomoc, pomôže im s komunikáciou so zdravotníckym personálom a podobne.

ČSOB ponúka klientom v aplikácii ČSOB SmartBanking aj službu „Cestovný asistent“, vďaka ktorej  majú poruke dôležité kontakty, rady, ako postupovať v prípade poistnej udalosti a aké riziká pokrýva ich cestovné poistenie. Služba je dostupná každému užívateľovi bez nutnosti prihlásenia či internetového pripojenia.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: TS

23.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+