MojAndroid

Testy slúchadiel nezvyknú byť tak vzrušujúce ako testy iných zaujímavých zariadení. Drôtové slúchadlá do uší, Creative SXFI TRIO, ma presvedčili o opaku. Ide o unikát svojej cenovej kategórie a osobne som sa ešte s niečím podobným nestretol.

Ak vám dnes totiž nevyhovujú bezdrôtové Bluetooth slúchadlá, máte možnosť zaobstarať si buď klasické s 3,5 mm koncovkou, no v tomto prípade prichádza nutnosť využiť adaptér pre prípad, že by váš smartfón nedisponoval starým známym jack konektorom.

Dnes už našťastie skoro všetky nové telefóny disponujú USB-C portom. Ten je okrem nabíjania a prenášania údajov schopný aj rôznych ďalších vecí, ako napríklad prehrávania audia. Slúchadlá Creative SXFI TRIO majú USB-C koncovku, takže ich moderné riešenie vás dokáže zbaviť ďalších problémov s kompatibilitou.

Obsah balenia: Prémiový pocit hneď od začiatku

Obsah balenia vyzerá na prvý pohľad celkom štedro. Nájdete tu päticu náhradných štupľov s rôznymi veľkosťami (10 mm, 11 mm, 13 mm, 14 mm a 16 mm). Povedal by som, že si vyberie asi každý. Mne tieto štuplíky rozmerovo vyhovovali, no myslím si, že nepatria k tým najpohodlnejším. Ide o subjektívnu vec, na ktorú si musí každý jedinec zvyknúť a prispôsobiť sa jej. Potešiť dokáže aj prítomnosť zaujímavého, gumeného puzdra na prenášanie.

Creative SXFI TRIO
Creative SXFI TRIO a príslušenstvo | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Krabička je magneticky pripevnená k pravej strane, čo navodzuje prémiovejší pocit. Po jej otvorení okrem samotných slúchadiel a už spomínaných štuplíkov navyše, uvidíte aj krátky a stručný popis unikátnych vlastností slúchadiel, ktoré si budeme postupne bližšie predstavovať. Na spodnej strane balenia uvidíte bližšie parametre slúchadiel.

Creative SXFI TRIO
Balenie Creative SXFI TRIO: Zdroj: Miroslav Schwamberg

Papierové špecifikácie veľa nepovedia, no stoja za zmienku

Určite viete, že pokiaľ ide o slúchadlá, je podstatne dôležitejšia ich funkčnosť v praxi, ako papierové špecifikácie, ktoré menej skúseným veru veľa nepovedia. Spomenúť by som ich ale mal, keďže sa ich to predsalen týka. Meniče majú 10 milimetrový priemer, frekvencie od 8 Hz do 30 kHz, čo je mimochodom extrémne široké spektrum, ktoré sa tak často nevidí. Ďalej spomeniem SNR do 100 dB, crosstalk < -90 dB, a podporu kanálov 2.0 / 5.1 / 7.1, 24-bit / 96 kHz.

Unikátnou vlastnosťou Creative SXFI TRIO je prítomnosť troch meničov v každom slúchadle. Každý a jeden menič sa stará o prehrávanie špecifických zvukových frekvencií. Jeden menič má pomenovanie “Bio-Cellulose Dynamic” a ďalšie dva zas “Balanced Armature Drivers”.

Creative SXFI TRIO
Creative SXFI TRIO: Zdroj: Miroslav Schwamberg

Priniesť by mali skutočne pekný, čistý a verný zvukový výstup. Vyznačujú sa pasívnym potláčaním okolitého ruchu “Auraseal™ Noise Isolation”. Musím uznať, že okolie je potláčané skutočne dobre, no v tejto cenovej kategórii by som uvítal nejakú formu ambientného vpúšťania zvuku do slúchadiel, ako majú napríklad bezdrôtové slúchadlá značky Samsung. Keďže ide o drôtové slúchadlá, pochybujem, že by ste si ich zobrali so sebou napríklad na bicykel a do rušného prostredia, kde je napríklad počas vykonávania športovej aktivity potrebné počuť zvuky vo vašom okolí.

Creative SFXI TRIO
Creative SXFI TRIO: Zdroj: Tomáš Kanálik

Počiatočná konfigurácia v aplikácii

Creative SXFI TRIO sa vyznačujú vlastnou aplikáciou, ktorá je voľne dostupná v Obchode Play. Počiatočne nastavenie prebieha naskenovaním vašej tváre a uší. Nerozumiem, na čo je to dobré a ako to ovplyvní zvukový výstup slúchadiel, no snažil som sa vývojárom veriť, že sa dočkám zvuku “ušitého na mieru”. V tejto aplikácií si môžete nastaviť a uložiť vaše zvukové preferencie. Ekvalizér ostane nezmenený aj počas zmeny zariadenia, čo môže byť v niektorých situáciách dosť nevýhodné.

Ak máte radi basy v pesničkách, no potom sa chystáte na video konferenciu, zvukové podanie nebude najlepšie. Odporúčal by som ekvalizér nastaviť iba minimálne a zapínal by som ho iba v prípadoch, kedy sa chystáte počúvať hudbu. Je tu mimochodom aj možnosť aktivácie X-FI režimu bez nutnosti stláčania hardvérového tlačidla.

Kvalita zvuku Creative SXFI TRIO je na veľmi slušnej úrovni

Čo sa týka kvality zvuku, od slúchadiel, ktoré prekračujú cenovú reláciu 100 €, by sme už mohli niečo očakávať. Som preto veľmi rád, že Creative SXFI TRIO naplnili moje očakávania. K dispozícii mám pre prípadné porovnanie Samsung Galaxy Buds+. Tie majú hlavne lepšiu basovú zložku a sú celkovo lepšie, až na nedostatky, ktoré všeobecne prichádzajú so všetkých Bluetooth slúchadlami. Po pracnom nastavení by som sa nečudoval, keby nakoniec slúchadlá značky Creative zneli dokonca lepšie.

Creative SFXI TRIO
Creative SXFI TRIO: Zdroj: Miroslav Schwamberg

Testovaný kúsok je viac orientovaný na verné podanie zvuku a hlavne posluch s X-FI režimom. Ten som si dobrovoľne často nezapínal, no možno sa nájdu takí, ktorým bude hudba, prehrávaná vo “virtuálnom priestore”, vyhovovať viac. Výšky a stredy sú na úrovni, no basy by mohli “zabúchať” trochu lepšie. Ide aj o vec ekvalizéru, ktorý vám rozhodne odporúčam použiť v aplikácii, ktorá so slúchadlami prichádza.

Podľa môjho názoru ide o jedny z tých lepších USB-C slúchadiel na trhu. Zvukový procesor, ktorým disponujú, zvládne ozaj skvelé veci. Creative SXFI TRIO som používal aj počas online prednášok, ale aj na nejakú tú hru. V hrách bol zvuk trochu zvláštny, no určite to bolo kvôli ekvalizéru, ktorý som v pamäti slúchadiel predtým cez telefón nastavil.

Creative SXFI TRIO
Slúchadlo Creative SXFI TRIO: Zdroj: Miroslav Schwamberg

Keďže som strávil nejaký ten čas na online vyučovaní, rozhodol som sa slúchadlá spolu s ich mikrofónom použiť aj v týchto prípadoch. Sklamaný som neostal, práve naopak. Po zapnutí X-FI režimu som si pripadal, akoby som bol uprostred triedy. Zvuky boli rázom natoľko realistické a “priestorové”. Skutočne. Mikrofón má skvelú kvalitu a ľudia, s ktorými som prostredníctvom slúchadiel hovoril, sa nesťažovali, práve naopak. Chválili, že mikrofón je ozaj skvelý.

Creative SFXI TRIO
Creative SXFI TRIO: Zdroj: Tomáš Kanálik

Sledoval som aj nejaké tie YouTube videá a počúval podcasty. Vtedy bolo X-FI taktiež veľmi použiteľné a využitie si viem predstaviť aj počas sledovania filmu či seriálu. Hudbu mám ale koniec koncov radšej prehrávanú v klasickom móde. Upozornil by som, že maximálna hlasitosť je pomerne slabá a klesá s ňou aj kvalita audio výstupu. V tomto obzore by výrobca mohol ešte na niečom popracovať.

Záverečné zhodnotenie: Sú slúchadlá Creative SXFI TRIO určené aj pre náročnejších?

Teraz je čas zamyslieť sa, pre koho sú drôtové USB-C slúchadlá Creative SXFI TRIO určené. Rozhodne by som ich neodporúčal tým, ktorý hľadajú niečo na šport, vyberte si radšej bezdrôtovú alternatívu. Osobne by som sa pre tento kúsok rozhodol, ak by som plánoval sledovať veľa videí, seriálov či filmov. V týchto prípadoch je funkcia X-FI skutočne skvelá. Možno niekomu vyhovie aj počas posluchu hudby, to nemôžem vyvrátiť, páčiť sa to nemuselo iba mne.

Creative SXFI TRIO
Creative SXFI TRIO: Zdroj: Miroslav Schwamberg

Každopádne je možné tento priestorovejší zvuk vypnúť jednoduchým stlačením tlačidla na ikonickom module. Ide o skvelého spoločníka aj pre tých, ktorí chcú skutočne univerzálne, multifunkčné slúchadlá na viacero účelov. Keďže nemajú takmer žiadne oneskorenie, sú skvelé napríklad aj pre strih videí alebo amatérsku tvorbu hudby.

Creative SFXI TRIO
Creative SXFI TRIO: Zdroj: Tomáš Kanálik

Kvalitou sú ľahko pod Samsung Galaxy Buds+, ktoré sú o pár eur drahšie. Bezdrôtová alternatíva od Samsungu je ale určená priamo na hudbu a Creative sa zaoberá o širšie spektrum záujmu. Ak sa radi hráte s ekvalizérom, potrebujete niečo, čo nie je bezdrôtové a máte radi kvalitný audio výstup, rozhodnutie pre Creative SXFI TRIO nebude krokom vedľa. 130 € nie je tak veľa, ale ani málo.

Konkurencia pre Creative SXFI TRIO:

Samsung Galaxy Buds+

Samsung Galaxy Buds+ je bezdrôtovou alternatívou skvelo znejúcich slúchadiel. Veľmi veľkou nevýhodou je latencia, spôsobená práve pripojením prostredníctvom technológie Bluetooth. Ak teda plánujete využiť slúchadlá iba na hudbu, Samsung Galaxy Buds+ budú podľa mňa lepšími.

Samsung Galaxy Buds+
Samsung Galaxy Buds+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak však máte v pláne editovať videá alebo sledovať multimediálny obsah, Creative SXFI TRIO ponúknu mnohokrát kvalitnejší zážitok, aj vďaka X-FI režimu, ktorý vás akoby vtiahne priamo do deja. Na trhu nie je veľa USB-C slúchadiel.

Mnohí budú voliť ich modernú, bezdrôtovú alternatívu. Ak teda máte dôvod na zaobstaranie USB-C slúchadiel, mnoho možností nemáte. Do úvahy je možné brať objednávanie zo zahraničia, no pochybujeme, že v podobnej cenovej relácii nájdete niečo výrazne lepšie.

22.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+