MojAndroid

Spoločnosť Creative je na našom trhu dobre známa. Ide o tradičného výrobcu počítačových reproduktorov, káblových a hráčskych slúchadiel, Bluetooth reproduktorov a slúchadiel či dokonca zvukových kariet. Najnovšia technológia Super X-Fi však prináša úplne nový spôsob vnímania zvuku a my sme si túto novinku vyskúšali naživo.

Čo to je Creative Super X-Fi?

Technológia ako taká bola predstavená ešte počas konferencie CES 2018. Ide o zvukovú holografiu, ktorá je prispôsobená každému používateľovi. Berie do úvahy fakt, že každý človek má iný tvar hlavy a uší a tým pádom má pri počúvaní slúchadiel iný zážitok.

Creative totiž chce priniesť zvuk, ktorý sa šíri ako keby zo sústavy reproduktorov, kde jednotlivé tóny hrajú z rôznych smerov s rôznou intenzitou. Vďaka tomu je možné dosiahnuť javiskový efekt aj pri použití slúchadiel.

Využitím špičkovej technológie presnostiktorá mapuje výraznú akustiku zvukového systému premietajúceho zvuk do ľudského ucha v trojrozmernom priestoredokáže Super X-Fi inteligentne preložiť holografický zvukový zážitok na kompletnú informáciu do rovnakoúchvatného počúvania pre slúchadlá.

Super X-Fi je výpočtovo náročná a algoritmicky zložitá technológia. Táto technológia prispôsobí zvuk každému jednotlivcovi. A to konkrétne pomocou sofistikovaného procesu zmapovania hlavy a ucha. Mapuje stovky antropologických funkcií s vysokou presnosťou pomocou detekcie a analýzy obrazu v reálnom čase. Následne umelá inteligencia (AI) extrahuje tieto antropologické prvky spolu s dynamikou vybraných slúchadiel a syntetizuje ich pomocou viacrozmernej mapy požadovanej akustickej miestnosti.

Ako to funguje v praxi?

Na vyskúšanie technológie Super X-Fi potrebujete niekoľko vecí. Prvou je aplikácia SXFI, ktorú nájdete v obchode Play. Aplikácia vám umožní zmapovať hlavu a uši a vytvoriť tak špecifický profil, pomocou ktorého bude upravený zvuk presne pre vás.

Verzia: 1.30.21
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.30.21
Aktuálna cena: Zdarma

Následne potrebujete kompatibilné slúchadlá. Niektoré majú špeciálny Super X-Fi čip zabudovaný priamo v sebe, iné potrebujú špeciálny zosilňovač, do ktorého viete preniesť váš profil prostredníctvom USB kábla z vášho smartfónu.

Následne už iba pripojíte slúchadlá so zosilňovačom (alebo bez, v závislosti od modelu) k zvukovému zdroju a počúvate. Musíme uznať, že zážitok je to skutočne skvelý. Na vlastnej koži sme vyskúšali niekoľko rôznych scén vrátane filmov, hudobných klipov či dokonca ukážok počítačových hier. V každom prípade bol zvuk naozaj zaujímavý a jeho priestorovosť bola pôsobivá.

Naozaj ste bez problémov dokázali určiť, z ktorého smeru zvuk prichádza. Keďže šlo o video ukážky, zážitok bol o to silnejší, že zvuk skvelo sedel so samotným videom a vytváral úplne novú dimenziu zážitku.

Na druhej strane, všetky ukážky sme počúvali vo veľmi rušných priestoroch a na detailné zhodnotenie novinky by sme potrebovali dlhšie testovanie. Zaujímalo by nás napríklad aj to, ako bude novinka fungovať v počítačových hrách. Creative má totiž k dispozícii aj špeciálny hráčsky headset s podporou tejto technológie, ktorý si môžete pripojiť k počítaču, ale aj k hernej konzole. Aj hranie akčných hier môže byť oveľa zaujímavejšie, ak viete presnejšie určiť, z ktorého smeru prichádza zvuk.

Je toto budúcnosť?

Na prvý pohľad musíme povedať, že zrejme áno. Hoci slúchadlá sa neustále vyvíjajú a všade vidíme nové modely, vo väčšine prípadov ide iba o drobné zlepšenia. Pre bežných používateľov sa zvukový zážitok nijako dramaticky nemení a pokiaľ nie ste audiofil alebo si nekupujete profesionálne štúdiové slúchadlá, zrejme máte z počúvania hudby rovnaký pocit už niekoľko rokov.

Creative Super X-Fi to však môže zmeniť. Páči sa nám najmä flexibilita tejto technológie – využijete ju ako pri počúvaní skladieb, tak pri sledovaní filmov a dokonca aj pri hraní. Skrátka, ide o komplexnú novinku, na testovanie ktorej sa už teraz tešíme.

6.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+