MojAndroid

Spoločnosť Creative predstavila ešte koncom minulého roka repro sústavu 2+1, ktorú označil Creative SoundBlasterX Kratos S3. Ide o reproduktory, ktoré sú primárne určené hráčom, no na svoje si príde aj bežný používateľ. My sme reproduktory otestovali aj v našej redakcii a tak vám prinášame naše postrehy a názory.

Drevená konštrukcia

Veľkou výhodou reproduktorov Kratos S3 je ich konštrukcia, ktorá je osadená do drevenej ozvučnice. Celkovo majú reproduktory približne 3,5 kg, takže nie sú moc vhodné na prenášanie. Na to ale neboli ani vyrobené. Balenie obsahuje veľký 5,25″ subwoofer s výkonom 24W RMS, ku ktorému pripojíte dva 2,75″ satelity s výkonom 2 x 11 W RMS. Celá sústava tak ponúka kombinovaný výkon 46 W RMS, s 92W výkonom pri peaku.

Subwoofer ponúka výduch reproduktora vpredu a dizajnovo ide o pomerne štýlový doplnok izby každého mladého hráča či fanúšika hudby. To sa dá povedať aj o malých satelitoch, ktoré ponúkajú kovovú mriežku reproduktora aj logo SounBlasterX. Rozmerovo ide o optimálne veľké reproduktory, ktoré sa na vašom pracovnom stole nestratia, no nebudú vám ani zavadzať.

Zvukový prednes

Celkovo majú reproduktory Creative SoundBlasterX Kratos S3 rozsah 60 – 20 000 Hz. Ich zvukový prednes je mohutný. Menšou nevýhodou sú kratšie káble k satelitom, ktoré majú dĺžku len 1,5 metra. Túto reprosústavu je tak vhodné umiestniť na váš pracovný stôl.

Zvuk reproduktorov sme testovali pri prehrávaní hudby, ale aj pri hraní hry Counter Strike: Global Offensive. Páči sa nám, že aj napriek dvom satelitom má používateľ pocit plnohodnotného priestorového zvuku, čo nie je pri reproduktoroch v tejto cenovej relácii samozrejmosťou. Pri hrách nechýbali detaily, ktoré hráči vyhľadávajú (kroky súpera, zvuky prostredia, …).

Čo sa zvukového prednesu týka, musíme priznať, že basy trochu prebíjajú stredy a výšky. Našťastie si ale na subwooferi môžete nastaviť jeho intenzitu. Platí však, že čím je hlasitosť vyššia, tým je zvuk reproduktorov viac skreslený. To však platí pri všetkých reproduktoroch tejto triedy. Zvukový výstup tejto sústavy tiež dosť závisí od zvukovej karty, na ktorú sú pripojené. Celkovo ale môžeme povedať, že reproduktory Creative SoundBlasterX Kratos S3 ponúkajú nadštandardný zvukový výstup.

Veľkou výhodou týchto reproduktorov je aj 3,5 mm audio jack a ovládanie hlasitosti v jednom zo satelitov. Vďaka tomu nemusíte zapájať v prípade potreby slúchadlá priamo do PC, ale len do jedného z reproduktorov, ktoré budete mať položené zrejme vedľa monitora.

Samostatný softvér

Creative vie, že reproduktory nie sú len o tom, ako vyzerajú a ako hrajú. Aj preto ponúka používateľom možnosť využívať špecializovaný softvér pre modely Kratos S3 a S5. Softvér s technológiou BlasterX Acoustic Engine Lite je navhrnutý tak, aby vylepšil zvukový zážitok užívateľa. Po nainštalovaní a pripojení reproduktorov si používateľ môže upraviť zvuk vychádzajúci z reproduktorov alebo si nastaviť jeden z 5 prednastavených zvukových profilov. Softvér BlasterX Acoustic Engine Lite pre reproduktory Kratos S3 si môžete stiahnuť na odkaze www.creative.com/kratoss3.

Hodnotenie a cena

Reproduktory Creative SoundBlasterX Kratos S3 sa nám páčili po dizajnovej, aj funkčnej stránke. Sú určené menej náročným používateľom, ktorí ocenia ich komplexný zvukový prednes, ako aj praktické funkcie a softvérové možnosti. Výhodou je drevená konštrukcia doplnená o kovové prvky, za nevýhodu považujeme o niečo kratšie káble ku reproduktorom. Aj napriek tomu ale ide o výborné reproduktory, ktoré by sme vám v danej cenovej relácii odporučili.

Cena modelu Creative SoundBlasterX Kratos S3 začína v e-shopoch na hranici približne 60 EUR, no maloobchodná odporúčaná cena je 89,99 EUR.

Plusy

  • drevená konštrukcia
  • komplexný zvukový prednes
  • softvérové možnosti
  • cena

Mínusy

  • kratšie káble k reproduktorom

Reproduktory na test zapožičala spoločnosť Creative. 

25.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+