MojAndroid

Spoločnosť Creative je uznávaným výrobcom slúchadiel, reproduktorov a ďalšieho príslušenstva. Od zariadení pre bežných používateľov nájdeme v jej portfóliu hneď niekoľko modelov pre herných nadšencov, no nechýbajú aj skutočne kvalitné slúchadlá a reproduktory, ktoré ocenia aj používatelia s citlivým uchom. Do tejto kategórie spadajú aj slúchadlá Creative Aurvana Trio, ktoré pôsobia nenápadne, no ukrývajú v sebe viac, ako by ste čakali.

Balenie a konštrukcia: Relatívne veľké so zaujímavým káblom

Slúchadlá Creative Aurvana Trio prichádzajú vo veľmi elegantnom balení, kde je rovno možné nahliadnuť na ich elegantný dizajn. Kombinácia šedej, čiernej a striebornej pôsobí luxusne v každom uchu. Akonáhle si tam však slúchadlá vložíte, zistíte, že ide o skutočne rozmerné zariadenie, teda relatívne na túto kategóriu.

Creative Aurvana Trio

Je to ale logické, pretože slúchadlá toho v sebe ukrývajú skutočne veľa, vrátane 10mm dynamických troj-meničov, ktoré jednoducho potrebujú nejaký priestor navyše. Samotné štuple sú ale pohodlné, samozrejmosťou sú rôzne veľkosti náhradných štuplíkov v balení. Nám dokonale pasovali tie predinštalované. Potvrdiť môžeme aj to, že slúchadlá vynikajúco tlmia okolitý ruch a veľmi nás potešil aj fakt, že cez kábel sa prenáša iba minimum nechcených zvukov (vietor, náraz kábla o tričko,…).

Creative Aurvana Trio

Samotný kábel pritom ponúka zaujímavé spletané spracovanie. Je dlhý 1,2m, takže zariadenie, ku ktorému sú slúchadlá pripojené, môžete mať napríklad aj v ruksaku na chrbte. Kábel ponúka síce zaujímavé spracovanie, no zamotaniu slúchadiel sa tu nevyhnete. Samotný MMCX kábel je pritom možné od slúchadiel odpojiť a prípadne vymeniť za iný, no väčšina používateľov bude zrejme s ponúknutým riešením spokojná. Kábel totiž ponúka aj jednoduchý ovládač pre spustenie/pozastavenie prehrávania, resp. prijímanie/rušenie hovorov. V ovládači je zabudovaný aj mikrofón, ktorý fungoval veľmi dobre. Druhá strana dokonca pri telefonáte nespoznala, že máme slúchadlá a počula nás čisto a jasno pri bežnom nosení (žiadne pridržiavanie mikrofónu pri ústach), čo určite nemožné povedať o všetkých slúchadlách na trhu.

Creative Aurvana Trio

Balenie slúchadiel pritom ponúka bohaté príslušenstvo. Okrem spomínaných náhradných silikónových štuplíkov tu nájdete aj praktické puzdro či dokonca adaptér pre pripojenie slúchadiel do lietadla. To je rozumné – ak si kúpite takéto kvalitné slúchadlá, zrejme ich v lietadle uprednostníte pred tými, ktoré vám ponúknu letušky.

Zvuk: Patria k tomu najlepšiemu

Väčšina výrobcov štuplíkových slúchadiel sa snaží k svojmu produktu pribaliť niečo naviac – či už je to odolnosť voči vode/potu, špeciálny tvar alebo funkcie, no málokedy sa myslí na zvuk samotný. Creative Aurvana Trio sú však slúchadlá pre tých najnáročnejších “audiofilov”. Ponúknu im kvalitný, vyvážený a plný zvuk, aký by ste od takto malých štuplíkov ani nečakali.

Creative Aurvana Trio

Ak patríte do kategórie fanúšikov kvalitného zvuku, s niečím podobným ste sa už stretli. Ak ste ale zvyknutí na lacnejšie slúchadlá, prípadne tie, ktoré vám k telefónu zabalil výrobca, budete možno aj ohromení. Najväčšmi nás potešila vyváženosť, s ktorou slúchadlá prichádzajú. Ak chcú výrobcovia so svojimi slúchadlami zaujať, často to znamená zosilnené basové prevedenie na úkor stredných a vyšších tónov. To našťastie nie je prípad Creative Aurvana Trio.

Tie ponúkajú síce pekné hlboké basy, ale aj zreteľné stredy a výšky. Hneď pri prvom vypočutí obľúbenej skladby sme zreteľne rozoznali niektoré tóny, ktoré sú pri bežných slúchadlách prakticky nepočuteľné.

Creative Aurvana Trio

Veľmi nás potešila aj flexibilita slúchadiel. Poradili si s rockovými či populárnymi skladbami, testovali sme aj klasickú hudbu, ktorá znela naozaj veľmi pekne, aj keď tu sme už narážali na limity miniatúrneho prevedenia slúchadiel. Nástroje sme ale rozoznali zreteľne a neporovnateľne lepšie ako s bežnými štuplíkovými slúchadlami. Rovnako dobre prehrávali slúchadlá aj zvuk pri počúvaní podcastov či sledovaní videí. Ako sme už spomínali, na veľmi dobrej úrovni je aj tlmenie okolitých ruchov a hluk z kábla sa prenáša iba minimálne. Slúchadlá tak poskytujú bezstarostný zážitok pri ich používaní, čo veľmi oceňujeme.

Slúchadlá pritom pracujú v spektre od 5 Hz do 40 kHz. K skvelej reprodukcii zvuku využívajú hybridné trojité meniče pozostávajúce z vlastnej zložky pre stredy a výšky a samostatného bio-celulózového dynamického woofera, ktorý dodáva hĺbku.

Samozrejme, pri slúchadlách takýchto kvalít je vhodné využiť aj zariadenie s adekvátnym výstupom. Napríklad pri ich použití s redukciou z 3,5mm na USB-C sme zaznamenali zriedkavý šum, ktorý spôsobovala táto redukcia, čím utrpel celkový zážitok z používania. Naopak, pri pripojení slúchadiel k počítaču bol zvuk o poznanie kvalitnejší. Ak patríte medzi skutočných audiofilov, určite máte poruke aj nejaký zosilňovač, prípadne zariadenie so skutočne kvalitným zvukovým výstupom, s ktorým oceníte kvality slúchadiel Creative Aurvana Trio tak, ako sa patrí.

Creative Aurvana Trio: Stoja za vyššiu cenu?

Slúchadlá Creative Aurvana Trio sú na našom trhu od začiatku roku, kedy sa začali predávať za 249 EUR. To je poriadne vysoká cenovka, za ktorú dostanete často už pomerne kvalitnú náhlavnú sadu slúchadiel. To ale často nie je vhodné riešenie. Štuplíkové slúchadlá sú predsa len jednoduchšie na prenášanie a ponúkajú komfort a flexibilitu, ktorú od veľkého headsetu nedostanete. Napriek tomu sa cena zdala tak vysoká, že zaujme iba skutočných nadšencov.

Creative Aurvana Trio

Aktuálne je však v oficiálnom obchode Creative cenovka nastavená na úrovni 149,99 USD, pričom v slovenských e-shopoch ich nájdete za približne 120 EUR. To je už o poznanie zaujímavejšia cenová kategória, ktorá môže osloviť aj bežnejších používateľov. Iste, ak si na kvalitu zvuku vôbec nepotrpíte, túto sumu za slúchadlá zrejme nebudete ochotní zaplatiť. Ak ale máte nejaký priemerný pár slúchadiel a rozhodli ste sa zainvestovať do niečoho kvalitnejšie, Creative Aurvana Trio môžu byť tým pravým riešením.

Ponúkajú naozaj vysoko kvalitný zvuk, ktorý často dostanete iba od plnohodnotného headsetu. Balenie prináša množstvo užitočného príslušenstva a zaujímavo je spracovaný aj kábel. Práve ten býva najkazovejšou súčasťou slúchadiel, no vďaka šikovnému systému výmeny sa nemusíte báť, že v prípade porušenia káblu musíte meniť celé slúchadlá. Slúchadlá síce neponúkajú žiadne extra funkcie, no ich najväčšou prednosťou je kvalitný zvuk, čo je to najdôležitejšie.

Plusy

+ Vysoko kvalitný zvuk

+ Bohaté príslušenstvo v balení

+ Dlhý kábel s možnosťou odpojenia

+ Kvalitný mikrofón v kábli

Mínusy

– Kábel je veľmi náchylný na zamotanie

– Žiadna zvýšená odolnosť

2.5.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+